Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, лютий, 2017/№7
Друкувати

Чи звітувати підприємцю щодо землі та нерухомості?

Бала Людмила, податковий експерт, buhgalter911@mail.ua
20 лютого добігає кінця строк подання декларації з плати за землю та декларації з податку на нерухомість на 2017 рік (як їх заповнити і подати, ви могли дізнатися з двох минулих номерів). Але підприємець — не юрособа. А деки ці подають юрособи. Тобто підприємець «осторонь». Але чи завжди? Яка думка податківців із цього приводу?
підприємець, податок на нерухомість, податок на землю, орендна плата за землю, декларація

Податок на нерухомість, відмінну від землі. Що стосується податку на нерухомість, то нюансів немає. Декларацію з нього зобов’язані подавати тільки юрособи, про що прямо зазначено в п.п. 266.7.5 ПКУ.

Тут бачимо логічний висновок податківців (у категорії 106.01 ЗІР):

«Оскільки ст. 266 ПКУ не визначено такого платника, як фізична особа — підприємець, то такий платник — власник об’єктів житлової та нежитлової нерухомості сплачує податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за нормами, передбаченими для фізичних осіб».

Отже, навіть якщо маємо справу з нежитловим нерухомим майном і використовуємо його в підприємницькій діяльності, податок нам як «фізикам» розраховують контролери і декларацію подавати не потрібно.

Податок на землю / орендна плата за землю. А ось із платою за землю висновки вже чомусь інші. Нюанси такі:

1) якщо ви саме як підприємець орендуєте землю в сільради, міськради або ради об’єднаної територіальної громади і використовуєте її в підприємницькій діяльності, потрібно уподібнитися юрособі та подати декларацію з плати за землю* (у цьому випадку декларуємо орендну плату за земельні ділянки держ- і комунальної власності) (категорії 112.01 і 112.05 ЗІР).

* Впоратися з поданням вам допоможе стаття «Земельна» орендна плата: звітуємо на 2017 рік» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 6).

Граничний строк подання деки на 2017 рік — 20.02.2017 р.

Якщо договір оренди оформлено як на звичайного громадянина, навіть у разі використання земділянки в госпдіяльності дека не подається (категорія 112.05 ЗІР);

2) якщо у вас є у власності земля, то в основному вона оформлена на вас як на фізособу-громадянина (аналогічно нерухомості). У цьому випадку податківці згодні з тим, що декларацію подавати не потрібно. Навіть якщо земля використовується в госпдіяльності (категорія 112.05 ЗІР);

3) деяким підприємцям у період з 19.01.99 р. по 20.07.2007 р. при купівлі земділянок документи про право власності оформляли не на громадянина, а на фізособу-підприємця . Таким підприємцям, якщо вони використовують землю в госпдіяльності, на думку податківців, треба подавати декларацію із земподатку (не пізніше 20.02.2017 р.**) (категорія 112.05 ЗІР);

** Вам допоможе стаття «Земельний податок: звітуємо за 2017 рік» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 5).

4) якщо документів на землю немає (ще не оформили), то декларацію можна не подавати, навіть при використанні землі в госпдіяльності (категорія 112.05 ЗІР).

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться