Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, лютий, 2017/№9
Друкувати

Дивіденди від єдиноподатника фізособі

Товстоп’ят Юрій, податковий експерт, y.tovstopyat@buhgalter911.com
Платник єдиного податку сплачує дивіденди засновникові-фізособі. Чи повинен він подавати декларацію з прибутку? Яку ставку ПДФО застосовувати?
єдиний податок, дивіденди на користь фізосіб, податкова звітність, ПДФО

Уважаємо, подавати декларацію з податку на прибуток не треба. Хоча ситуація і неоднозначна . Так, платники податку на прибуток у додатку АВ відображають у тому числі й виплати дивідендів звичайним фізособам. Але з єдиноподатниками — окрема історія. Згідно з п.п. 1 п. 297.1 ПКУ платниками податку на прибуток вони не є. У тому числі цим підпунктом установлено звільнення від подання звітності з цього податку.

Звітність з податку на прибуток: чи подавати єдиноподатнику?

Обов’язок сплати податку на прибуток виникає у єдиноподатника тільки в тому випадку, коли він повинен сплатити «дивідендний» авансовий внесок за цим податком (згідно з пп. 297.4 і 57.11 ПКУ).

Але при виплаті дивідендів фізособі єдиноподатник не повинен сплачувати авансовий внесок. Відповідно жодним чином до податку на прибуток (і подання декларації) він відношення мати не повинен. У принципі, цю ж логіку можна відстежити і в «зупинених» (з формальних причин) роз’ясненнях податківців у підкатегорії 108.01.05 і категорії 108.05 ЗІР. У них про подання декларації податківці говорили в контексті не лише виплати дивідендів, але і сплати «дивідендного» авансового внеску.

Яку ставку ПДФО застосовувати при нарахуванні дивідендів у 2017 році: 9 або 18 %?

Додамо* ясності. Основна ставка обкладення ПДФО встановлена п. 167.1 ПКУ і складає 18 %. Але ставки обкладення пасивних доходів «курирує» п. 167.5 цього Кодексу.

* Це питання ми освітлювали в статті «Виплачуємо дивіденди: важливі моменти» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 8).

Так ось, п.п. 3 п. 76 розд. І Закону № 1797** доповнив ПКУ новим п.п. 167.5.4, що встановлює половинний розмір ставки, встановленої в п. 167.1, зокрема, для доходів у вигляді дивідендів, нарахованих неплатниками податку на прибуток.

** Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 р. № 1797-VIII.

Але в Перехідних положеннях цього Закону його п. 76... сплутали з п. 77, «прив’язавши» дату набуття ним чинності… до дня набуття чинності Законом про «правонаступника» податкової міліції. Тому поки що прогресивна зміна в п. 167.5 ПКУ не набула чинності .

Поки що безпечніше застосовувати ставку 18 %, адже формально норма стосовно 9 % не набула чинності.

Хоча у виданні «Вісник. Право знати все про податки і збори», 2017, № 1-2, с. 23 податківці і пишуть, що вже ввели ставку 9 %, але це навряд чи може бути якою-небудь гарантією .

Ситуацію, потрібно розуміти, повинні виправити. Відповідна спроба реалізована в допрацьованому в лютому законопроекті від 27.11.2014 р. № 0940 (п. 2 розд. ІІ). Але до нього є інші претензії по суті***, які, можливо, не дадуть оперативно реалізувати і цю, поза сумнівом, позитивну поправку .

*** Подробиці знайдете тут: https://buhgalter911.com/news/news-1026668.html.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться