Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, липень, 2017/№30
Друкувати

«Ти — мені, я — тобі» (про готівкові обмеження)

Михайло Шевчук, податковий експерт, m.shevchuk@buhgalter911.com
Фізособа-підприємець на єдиному податку продала юрособі товар, а юрособа, у свою чергу, продала тому ж підприємцеві інший товар. Бартер єдиноподатникам 1 — 3 груп заборонений. Підприємець приносить 9000 грн. у касу юрособи за товар. Чи може юрособа цього ж дня віддати 9000 грн. цьому ж підприємцеві за товар? Чи сума має бути менше 5000 грн.?
готівкові обмеження, 10 тис. грн., єдиний податок

Питання, по суті, стосується дотримання готівкових обмежень. Вони, нагадаємо, з нового року були змінені*, але тільки в питанні, що цікавить нас, ідеться про те єдине (з трьох передбачених) обмеження, яке не змінилося.

* Читайте статті «Потрійне урізування, або Як НБУ «покроїв» готівкові обмеження» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 3) і «50 тисяч готівкою. Хто у справі»? (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 10).

Установлені суми обмеження, як ви знаєте, постановою № 210**. З неї нас цікавить абз. 2 п. 1, що встановлює готівкове обмеження для розрахунків підприємств (підприємців) між собою протягом одного дня в розмірі 10000 грн. Як рахувати цю суму, якщо протягом дня був «різноспрямований»/двосторонній рух?

** Постанова Правління КМУ «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» від 06.06.2013 р. № 210.

Окремої норми, що спеціально описує саме цей випадок, у постанові № 210 немає. Що і не дивно . Адже її завдання — лише встановити розмір граничної суми розрахунку. Але не постановою єдиною… «На допомогу поспішає» Положення № 637***.

*** Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637.

З його п. 2.3 виходить, що підприємства (підприємці) мають право здійснювати розрахунки готівкою між собою... протягом одного дня за одним або декількома (!) платіжними документами в межах граничних сум розрахунків готівкою.

Під готівковими розрахунками мають на увазі платежі готівкою… (п. 1.2 Положення № 637). У нашому випадку кожна сторона має справу і з готівковим платежем, що входить, і з готівковим платежем, що виходить (фінустанова не задіюється). Тобто суми, що формально входять і виходять, повинні плюсуватися.

Підтвердження такої логіки знаходимо в податківців. Так, у категорії 109.13 ЗІР міститься відповідь на подібне запитання для випадку, коли у справі інше обмеження — з абз. 3 п. 1 постанови № 210.

Приймання суб’єктом господарювання протягом одного дня від фізичної особи і видача такій особі готівки в сукупному розмірі, який перевищує 50000 грн., вважаються порушенням граничної суми розрахунків, — вважає ДФСУ.

Нагадаємо, що за недотримання готівкових обмежень загрожує адмінштраф за ст. 16315 КУпАП. У цьому випадку він страшний обом сторонам (див. категорію 109.21 ЗІР).

Не хочете ризикувати? Перевірений роками рецепт — «розмазування» платежів на декілька днів. При цьому в жодному з них не має бути перевищена гранична сума готівкових обмежень.

А якщо вже «пізно пити Боржомі» ? Поза сумнівом, порадувати тих, хто оступився, у цій ситуації повинен строк давності за адмінштрафом — не пізніше ніж через два місяці з дня здійснення правопорушення. Установлює цей обнадійливий строк ч. 1 ст. 38 КУпАП.

Усвідомлюють це і податківці (категорія 109.21 ЗІР).
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться