Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, березень, 2017/№11
Друкувати

Розрахунок коригування: три ситуації «з життя»

Сумцова Ольга, податковий експерт, o.sumcova@buhgalter911.com
Знову в нас в об’єктиві розрахунок коригування. Декілька життєво важливих ситуацій.
коригування ПДВ

Розрахунок коригування до податкової накладної «на мінбазу»

Підприємство продало товар, за яким договірна вартість менша за мінбазу ПДВ. Тепер покупець повертає товар. Чи можна відкоригувати ПДВ за мінбазою?

Так, можна, оскільки у вас зникає об’єкт оподаткування. Для цього вам потрібно скласти два розрахунки коригування:

один — до податкової накладної, складеної на договірну вартість. Оскільки такий розрахунок коригування «зменшуючий», реєструвати його повинен покупець;

другий — до податкової накладної, складеної на суму перевищення мінбази ПДВ над договірною вартістю (з типом причини «15»). Цей розрахунок коригування реєструє продавець.

І зверніть увагу. Згідно з п. 16 «оновленого» Порядку № 1307* в номенклатурі товарів/послуг податкової накладної «на мінбазу» (і відповідно, розрахунку коригування до такої податкової накладної), окрім самої номенклатури, потрібно вказати «перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 Податкового кодексу України, над фактичною ціною постачання». А номер і дату податкової накладної на договірну вартість можна не наводити.

* Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307.

У такому розрахунку коригування графи 4.1, 4.2, 4.3, 5, 6, 14 не заповнюються.

Приклад. Продали товар. Продажна вартість товару (1000 грн. без урахування ПДВ) менша ціни його придбання (1100 грн. без урахування ПДВ). Підприємство нарахувало податкові зобов’язання на суму перевищення в розмірі 20 грн. ((1100 - 1000) х 20 %)). Покупець повертає товар.

Розділ Б розрахунку коригування до податкової накладної «на мінбазу» буде заповнений так:

1

2

3

4.1

4.2

4.3

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

1

Повернення

товару

Товар «А». Перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 ПКУ, над фактичною ціною постачання

-1

100

20

-100

У податкових накладних «на мінбазу», а також розрахунках коригування до них код УКТ ЗЕД не вказується (лист ДФСУ від 20.01.2017 р. № 1312/7/99-99-15-03-02-17, п.п. 9 п. 16 Порядку № 1307).

У декларації зменшення ПДВ, нарахованого з мінбази, слід показати одночасно з розрахунком коригування до податкової накладної на договірну вартість.

Додаємо дані до «самозведеної» податкової накладної

Складаючи «самозведену» податкову накладну за п. 198.5 ПКУ, пропустили податкові накладні, за якими нараховані «компенсуючі» податкові зобов’язання. Як їх тепер додати до «самозведеної» податкової накладної?

Тут є два варіанти. Перший — скласти на ці податкові накладні окрему «самозведену» податкову накладну. Податківці не проти складання впродовж одного звітного (податкового) періоду декількох «самозведених» податкових накладних з однаковим типом причини (категорія 101.17 ЗІР).

Другий варіант (прийнятніший, якщо вже минули граничні терміни реєстрації «самозведеної» податкової накладної) — скласти розрахунок коригування до раніше складеної «самозведеної» податкової накладної. У його гр. 1 потрібно продублювати будь-який рядок з раніше складеної «самозведеної» податкової накладної. У гр. 2 як причину коригування вказуємо «виправлення помилки».

Припустимо, до «самозведеної» податкової накладної не включили податкову накладну № 15 від 24.01.2017 р.

1

2

3

4.1

4.2

4.3

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

1

Виправлення

помилки

Податкова накладна № 15 від 24.01.2017 р.

грн.

20

1000

«Виправляючий» розрахунок коригування: наводимо дані «розгорнуто»

Розрахунком коригування потрібно виправити сумову помилку в податковій накладній. Як його правильно заповнювати: тільки на коригуючу різницю («дельту») або одним рядком зняти помилковий запис, а другим додати новий?

Власне кажучи, принципового значення немає, як ви заповните розрахунок коригування в цьому випадку — одним рядком (на суму «дельти») або розгорнуто.

Адже Порядком № 1307 цей момент не регламентований.

Але судячи з останньої консультації в ЗІР (категорія 101.07), податківці все ж хочуть бачити сумові виправлення в розрахунку коригування у два рядки:

— першим рядком (з «-») потрібно повністю анулювати помилковий запис;

— другим (з «+») — додати новий.

Зверніть увагу: обидва рядки йтимуть під одним порядковим номером (гр. 1).

Таке заповнення розрахунку коригування виглядає наочніше.

Хоча відзначимо, що у своїх раніше діючих консультаціях у ЗІР податківці висловлювалися за інший варіант — заповнювати розрахунок коригування тільки на «дельту». Така «зміна позиції» тільки ще раз підтверджує те, що цей момент не є принциповим.

Тому якщо ви заповнили розрахунок коригування тільки на «дельту», то помилки в цьому випадку немає і нічого робити і якось виправляти такий розрахунок коригування не потрібно. Адже кінцевий результат буде однаковий — розрахунок коригування складений на суму допущеної помилки.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться