Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, березень, 2017/№11
Друкувати

Перехідні нюанси міграції між системами оподаткування

Товстоп’ят Юрій, податковий експерт, y.tovstopyat@buhgalter911.com
На дворі — розпал березня, а тому не встигнемо й оком змигнути, як закінчиться І квартал. Що це означає? А те, що бажаючим змінити систему оподаткування зі спрощеної на загальну і навпаки час замислитися про «підготовчі процедури». Які саме? Давайте прямо зараз з усім і розберемося!
загальна ↔ спрощена система оподаткування, податкова звітність

Зі спрощеної на загальну

Бажаєте покинути спрощенку і відчути всі «принади» загальної системи? Чи вас зобов’язують це зробити вимоги ПКУ? Тоді подайте заяву про відмову від застосування загальної системи оподаткування. Щоб уникнути нерозумінь з боку податківців, ми рекомендуємо робити це навіть у разі обов’язкового відходу зі спрощенки. Власне, саме заяви про відмову не існує, але із цією метою благополучно використовують заяву про застосування спрощеної системи оподаткування1.

1 Форма якої затверджена наказом Мінфіну від 20.12.2011 р. № 1675 (далі — наказ № 1675).

Заповнюючи цю заяву, в рядку 5.4 слід указати «01 квітня 2017 р.».

З причин відмови потрібно обрати відповідну із запропонованих у рядку 5.4. Причини, які можуть стати підставою для обов’язкового відходу зі спрощенки, перелічені в п.п. 298.2.3 ПКУ.

Подати заяву на виконання п.п. 298.2.1 ПКУ необхідно не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (року).

Тобто не пізніше за вівторок, 21 березня.

Пройшовши такий шлях, з 01.04.2017 р. платник буде вже загальносистемником.

ПДВ. Якщо платник, що покидає лави єдиноподатників, був одночасно платником ПДВ, то він може ним залишатися і надалі (жодних особливих вимог ПКУ для нього не висуває).

Але він має право на анулювання ПДВ-реєстрації на загальних підставах. Так, добровільна ПДВ-розреєстрація можлива, якщо:

1) минули 12 календарних місяців реєстрації особи платником ПДВ;

Право на анулювання ПДВ-реєстрації виникає починаючи з наступного дня після дня, що відповідає числу і місяцю реєстрації особи платником ПДВ.

2) загальна вартість оподатковуваних товарів/послуг, що надаються такою особою, за останні 12 календарних місяців була меншою 1000000 грн. Визначається за даними ПДВ-декларацій, поданих за останні 12 календарних місяців;

3) суми податкових зобов’язань у випадках, визначених розд. V ПКУ, сплачені.

Якщо ж умови сплати єдиного податку не передбачали сплати ПДВ, тоді обов’язково слід перевірити себе на предмет відповідності вимогам ст. 181 ПКУ (ср. 025069200). Тобто чи підлягає особа обов’язковій реєстрації платником ПДВ. Власне, критерій один-єдиний — загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, нарахована (сплачена) особі впродовж останніх 12 календарних місяців.

У нашому випадку це період з 01.04.2016 р. по 31.03.2017 р.

У цій сумі податківці традиційно бажають бачити операції, що обкладаються за ставками 20, 7 і 0 %, а також операції, звільнені від ПДВ . «Випадають» з переліку лише операції, що не є об’єктом обкладення ПДВ згідно зі ст. 196 ПКУ.

Платник підлягає обов’язковій реєстрації? Значить, доведеться подати заяву за формою № 1-ПДВ2. Зробити це потрібно не пізніше за 10-те число місяця, в якому перейшли на загальну систему.

2 Затверджена додатком 1 до Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 14.11.2014 р. № 1130 (далі — Положення № 1130). Увага: з 20.03.2017 р. ця форма буде змінена згідно з наказом Мінфіну від 21.12.2016 р. № 1125.

У нашому випадку — не пізніше за понеділок, 10 квітня.

Ніхто не скасовував і можливості добровільної реєстрації (передбаченої ст. 182 ПКУ). Але в такому разі про подання заяви потрібно потурбуватися не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду, з якого особа вважатиметься платником податку.

Звітність. Останню звітність з єдиного податку (за І квартал) слід подати у квартальний строк, тобто не пізніше за четвер, 10 травня.

Що стосується першої звітності з податку на прибуток, то ДФСУ не відступає від зайнятої позиції з приводу того, що звітувати вперше в такому разі колишнім єдиноподатникам можна за підсумками року3 (за аналогією зі новоствореними платниками). Утім, не на підставі абз. «а», так на підставі абз. «в» п. 137.5 ПКУ єдиноподатники все одно отримали б можливість звітувати раз на рік. Останній установлює річний звітний період для низькодохідних платників (дохід за 2016 рік не перевищує 20 млн грн.).

3 Про подробиці ви могли дізнатися зі статті «ДФСУ полегшує прощання зі спрощенкою: декларація тільки за рік»! (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 27).

Нагадаємо: з 01.01.2016 р. «стеля» доходів, що дозволяє працювати на спрощеній системі, згідно з п.п. 3 п. 291.4 ПКУ складає 5 млн грн.

А ось підприємцям-єдиноподатникам, які вирішили поповнити ряди загальносистемників, п.п. 177.5.2 ПКУ ставить обов’язок подавати декларацію за результатами звітного кварталу, у якому відбувся перехід на загальну систему. Тобто їм доведеться відзвітувати за ІІ квартал. Радує в цьому випадку хоч би те, що наступну декларацію вони повинні будуть подавати тільки за підсумками року (а не ІІІ кварталу).

Що стосується авансових внесків з ПДФО (з військового збору і ЄСВ їх просто немає), то перший з них новоявленим загальносистемникам доведеться сплатити не пізніше за середу, 19 липня (другий, він же останній, — не пізніше за 19 жовтня). До цього їх зобов’язує п.п. 177.5.1 ПКУ. Причому розраховують авансові внески згідно з фактичними даними, вказаними в Книзі обліку доходів і витрат (за підсумками кожного календарного кварталу) 4.

4 Усі деталі зможете знайти в статті «Внутрішньорічні «податок-аванси» в підприємця на загальній: де «так», де «ні» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 8).

Із загальної на спрощену

Такий перехід виглядає логічнішим, адже переваги роботи на спрощенці очевидні. Перша умова, обов’язкова для такого переходу, — відповідність вимогам, наведеним у п. 291.4 ПКУ (вони різняться залежно від групи, в якій планує працювати суб’єкт).

Документальним підкріпленням бажання працювати на єдиному податку має бути заява про застосування спрощеної системи оподаткування. Подати її згідно з п.п. 298.1.4 ПКУ потрібно не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. На жаль, як і день народження , перехід на спрощену систему можливий тільки раз на рік.

У нашому випадку — не пізніше за четвер, 16 березня.

Поки що подання заяви в електронній формі не реалізоване (роз’яснення ДФСУ в категорії 107.12 і підкатегорії 108.01.01 ЗІР5). Але за це питання взялося Мінекономрозвитку, тому незабаром мало того що повинна стати доступною електронна форма подання заяви, так ще і терміни її обробки мають бути скорочені до одного робочого дня.

5 Дія останнього зупинена з формальних причин з 01.01.2017 р., але від цього електронна форма заяви не з’явилася .

Супроводжувати заяву повинен розрахунок доходу за попередній календарний рік. Його форма також (як і форма заяви) затверджена наказом № 1675.

ПДВ. Хочете стати платником ПДВ (працюючи в групі 3 із застосуванням ставки 3 %)? Значить, потрібно пройти ПДВ-реєстрацію. Відповідну заяву (форму № 1-ПДВ) при цьому потрібно подати не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу.

Тобто в нашому випадку не пізніше за четвер, 16 березня.

Якщо ж навпаки, платником ПДВ особа більше бути не бажає, то при переході на спрощену систему прощання з ПДВ-реєстрацією можна провернути за «полегшеним» сценарієм . Можливість «легкого прощання» передбачена останнім абзацом п. 5.4 Положення № 1130, згідно з яким у такому разі можна обійтися без подання заяви за формою № 3-ПДВ. Достатньо просто зробити позначку в рядку 8 заяви про застосування спрощеної системи оподаткування.

Але... цю норму податківці частенько ігнорують . У таких випадках податківці «радять» подати заяву № 3-ПДВ. «Для зручності» (чиєї саме, незрозуміло) — одночасно із заявою про перехід на єдиний податок.

Зробити це можна і пізніше.

Звітність. Останню звітність з податку на прибуток податківці хочуть бачити за підсумками І кварталу року (підкатегорія 102.23.01 ЗІР). Значить, вкластися з її поданням краще не пізніше за середу, 10 травня. Хоча такі бажання ДФСУ не зовсім відповідають вимогам ПКУ (якщо говорити про річних платників податку).

Фізособи-підприємці піклуватися про подання звітності будуть за підсумками року. Але відзвітувати вони повинні будуть у квартальні терміни (категорія 104.09 ЗІР).

Що стосується першої єдиноподатної звітності, то будь-яких особливих правил її подання не передбачено. Тому підприємці — платники єдиного податку груп 1 і 2 уперше відзвітують лише за підсумками року6 (уже у 2018 році), а платники групи 3 — за підсумками ІІ кварталу (зробити це треба буде не пізніше за середу, 9 серпня).

6 За умови неперевищення граничного обсягу доходу, передбаченого для кожної із цих груп.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться