Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, березень, 2017/№13
Друкувати

Мотиваційні виплати/бонуси і ПДВ — ведмежа послуга від ДФС

Смердов Віталій, шеф-редактор, buhgalter911@mail.ua
Проблема з фіскальним і однобоким підходом податківців до обкладення ПДВ мотиваційних/стимулюючих виплат триває вже не перший рік. Час від часу її намагаються зрушити з мертвої точки (у тому числі й силами Громадської ради*). Але як показують роз’яснення 2017 року, свою позицію ДФСУ поки що не міняє… Про це свідчить і її лист від 06.02.2017 р. № 2104/6/99-99-15-03-02-15 (далі — лист № 2104). На перший погляд, у ньому надано хороший висновок, але на ділі він може завести вас у пастку.
пастка від податківців, податковий кредит

* Наприкінці минулого року Громадська рада при ДФСУ звернулася до податкової служби з метою переглянути її позицію із цього питання. При цьому, на жаль, з невідомої причини у вільному доступі цей документ не розмістили.

Нагадаємо двома словами суть проблеми**. На практиці трапляються договори, за якими продавець товарів (оптовий або роздрібний) отримує від їх постачальника бонуси,зокрема, у вигляді прощення заборгованості, перегляду ціни (такий перегляд нерідко оформляють кредит-нотами — про це див. далі), перерахування грошової суми. За що надаються такі блага?

** Детально це питання розглядалося в журналі «Бухгалтер 911», 2016, № 26. На жаль, з того часу в цій проблемі мало що змінилося.

Сторони, як правило, чітко фіксують показники, досягши яких у постачальника виникає обов’язок надати той чи інший бонус. Наприклад, це може бути досягнення оптовим/роздрібним продавцем прописаних у договорі обсягів продажів/закупівель конкретної групи товарів. При цьому спеціальні дії для досягнення цієї мети (наприклад, активне просування/стимулювання продажів конкретних товарів шляхом їх оптимального розміщення, проведення акцій) від продавця часто не потрібні. Головне, щоб результат був досягнутий.

Ці умови часто поміщають в окремі документи — додатки до договорів, торговельні угоди, угоди про партнерство і т. п. На суть відносин це не впливає.

Як на це дивиться податкова служба? Погано і непослідовно .

У роз’ясненнях із цього приводу ДФСУ не вникає в зміст договорів і, як правило, рубає з плеча — бонуси надаються за маркетингові послуги, а тому вони повинні обкладатися ПДВ (див., зокрема, листи ГУ ДФС у м. Києві від 23.01.2017 р. № 1253/10/26-15-12-01-18 та ДФСУ від 28.10.2016 р. № 23381/6/99-99-15-02-02-15).

Але насправді підхід має бути іншим:

1) якщо згідно з угодою оптовий/роздрібний продавець узяв на себе конкретні зобов’язання з просування/стимулювання продажів тих чи інших товарів — це дійсно маркетингові послуги в розумінні п.п. 14.1.108 ПКУ, і тому вони повинні обкладатися ПДВ;

Оптовий/роздрібний продавець, придбаваючи з метою такого просування товари/послуги з «вхідним» ПДВ, має право включити його в податковий кредит (за наявності зареєстрованої податкової накладної).

2) якщо він таких зобов’язань на себе не брав і спеціальних дій, спрямованих на просування/стимулювання збуту конкретних товарів, не виконував, постачання послуг з боку оптового/роздрібного продавця немає.

Адже навіть незважаючи на широке визначення такого постачання (послуг) у п.п. 14.1.185 ПКУ, воно все одно пов’язане з конкретною поведінкою платника. Та і згідно з ч. 1 ст. 901 ЦКУ послуга полягає в певних діях або діяльності.

Якщо ж такої поведінки немає, то немає і постачання послуги. Значить, немає і ПДВ!

Бонуси при цьому повинні кваліфікуватися як (залежно від змісту договору):

— перегляд ціни. Такий перегляд постачальники нерідко оформляють кредит-нотами. Причому цікаво, що в низці листів податківці прямо вказують, що в міжнародній практиці цим документом дійсно оформляють перегляд ціни (див. лист ДФСУ від 17.07.2015 р. № 14996/6/99-99-19-02-02-15).

Шкода тільки, що в контексті бонусів вони повертаються до своєї фіскальної позиції.

Якщо знижку на вже поставлений товар надає нерезидент, є питання з податковим кредитом. Вважаємо, що зменшити його потрібно тільки в разі складання контролерами на підставі звернення платника листа коригування (див., зокрема, лист ДФСУ від 27.03.2015 р. № 6423/6/99-99-19-03-02-15). При цьому в листі ДФСУ від 15.10.2015 р. № 21843/6/99-99-19-03-02-15 контролери взагалі повідомили, що підстави для зміни ціни в митних деклараціях у такому разі відсутні ;

— безповоротна фінансова допомога. При цьому податківці свого часу також підтверджували подібну можливість (див., зокрема, лист ДПАУ від 18.08.2008 р. № 7925/6/16-1515-04).

Тепер подивимося, власне, на лист № 2104 (ср. 025069200). Як ми вже говорили, в ньому податківці не змінили свого фіскального підходу і повідомили, що бонуси обкладаються ПДВ. Але вони торкнулися зворотного боку медалі — податкового кредиту, право на який повинне виникнути у другої сторони (постачальника товару). Фіскали підтвердили, що постачальник у такому разі може відобразити податковий кредит (за наявності зареєстрованої податкової накладної). Але попереджаємо — якщо піти на поводу в цього листа, можна ненавмисно припуститися серйозних порушень. Це викликано наступним:

— якщо за фактом постачання маркетингових послуг не було (операція вписується в межі ситуації 2, з якою ви могли ознайомитися вище), податковий кредит постачальникові товару відображати не можна. Інакше при першій же перевірці податківці повідомлять, що операція була нереальною, і знімуть відображений за нею податковий кредит. У листі № 2104 контролери про це не вказали, але будьте впевнені — порядок їх дій буде саме таким ;

— якщо маркетингові послуги дійсно надавалися, то ДФСУ права — податковий кредит за ними відобразити можна (і про це податківці, до речі, говорили ще в листі від 02.03.2016 р. № 4744/6/99-99-19-03-02-15). Але податкової накладної для цього замало. Таку операцію потрібно підтвердити належними первинними документами — зокрема, актом. При цьому така документація повинна містити, за можливості, детальний перелік дій, здійснених оптовим/роздрібним продавцем. На практиці ж цю вимогу, на жаль, часто порушують (наприклад, просто записують «надано маркетингові послуги»), що при першій же податковій перевірці може призвести до донарахувань.

Таким чином, незважаючи на уявну ліберальність деяких листів ДФСУ, пильності при їх аналізі і застосуванні втрачати не можна.
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться