Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, травень, 2017/№20
Друкувати

«Солодка парочка»: про штрафи за прострочення реєстрації «невидаваних» податкових накладних

Казанова Марина, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
Чи застосовуються штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, які не видаються покупцеві? Услід за фіскалами свою позицію в цьому питанні висловив і Мінфін. Висновки, на жаль, невтішні. Але і не «жах, жах».
реєстрація податкових накладних, штрафи

Нагадаємо: весь корінь зла криється в тому, що з 1 січня 2017 року в «штрафній» ст. 1201 ПКУ з’явилася хитромудре формулювання. У ній прописано, що штрафи за несвоєчасну реєстрацію не стосуються тільки «податкової накладної, що не видається одержувачеві (покупцеві), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: звільнених від оподаткування або оподатковуваних за нульовою ставкою». Ця фраза відкрита для безлічі трактувань .

Податківці, природно, обрали найбільш фіскальний варіант її прочитання. Нагадаємо: у листі ДФСУ від 03.03.2017 р. № 709/4/99-99-15-03-02-15 вони дійшли висновку, що штрафи за прострочення реєстрації застосовуються до всіх податкових накладних, у яких є сума ПДВ (незалежно від того, видаються вони покупцеві чи ні). Утім, фіскали були не зовсім упевнені у своїй позиції і запросили підтримки в Мінфіну.

Мінфін не став на сторону платників . У більшій частині він підтримав податківців. Що, у принципі, було очікувано.

Див. лист Мінфіну від 14.04.2017 р. № 11310-09-10/10306.

Єдине — на відміну від податківців, Мінфін вважає, що формулювання «для операцій, які звільнені від оподаткування» амністує від штрафів «компенсуючі» податкові накладні з типом причини «09». Тобто складені на постачання для операцій, звільнених від ПДВ.

Хоча чи погодяться податківці навіть з таким звільненням, ще не зрозуміло.

Історія знає випадки, коли податківці «ігнорили» позицію Мінфіну.

Таке прочитання Мінфіном норми ст. 1201 ПКУ ще раз підтверджує її «недосконалість». Адже логіки немає:

— як у тому, щоб окремо прописувати звільнення саме для не видаваних покупцеві «нульових» податкових накладних;

— так і в тому, щоб звільнити від штрафів тільки «компенсуючі» податкові накладні, складені для операцій, звільнених від ПДВ. Чим вони відрізняються, наприклад, від «компенсуючих» податкових накладних, складених для негосподарських операцій ?!

Але тут важливе інше. Лист Мінфіну, по суті, «розв’язує руки» фіскалам до штрафування. Тобто тепер платникам залишається розраховувати в цьому питанні тільки на позитивну судову практику. А аргументи «за незастосування штрафів» ви вже, мабуть, знаєте*.

* Ми наводили їх у статті «Податкова накладна не видається покупцеві: «штрафне» питання» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 15).

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться