Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, травень, 2017/№21
Друкувати

«…2, 1, 1, 1, 1, 2, 1…», чи Нарахування ПДВ при безкоштовній передачі

Казанова Марина, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
Не так давно ми обговорювали черговий «меседж» податківців — на предмет нарахування податкових зобов’язань з ПДВ при безкоштовних передачах. Виявилось, що нараховувати їх потрібно двічі*. «Хтось устав не з тієї ноги…», але загальний підхід залишиться в «колишньому руслі» — були такі припущення. І… так, у ЗІР знову з’явилася «хороша» консультація. Так скільки ж зобов’язань нараховувати?
безкоштовні постачання, ПДВ

* Ідеться про статтю «Безкоштовні передачі: знову двічі нараховуємо ПДВ»? (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 10).

Нагадаємо: весь сир-бор з нарахуванням податкових зобов’язань з ПДВ при безкоштовних передачах пов’язаний із самою неоднозначністю в ПКУ. Адже:

— з одного боку, безкоштовна передача товарів прирівнюється до постачання ( п.п. 14.1.191 ПКУ), тобто є оподатковуваною операцією, що вимагає нарахування податкових зобов’язань за п. 188.1 ПКУ;

— з іншого — при безкоштовній передачі товар/послуга не використовується в господарській діяльності, тобто формально виникає необхідність нарахувати ще і «компенсуючі» податкові зобов’язання на підставі п.п. «г» п. 198.5 ПКУ . Виняток — безкоштовні передачі в межах рекламних заходів. Тут у наявності господарська діяльність. Тож питання про нарахування «компенсуючих» податкових зобов’язань у цьому випадку виникати не повинне взагалі.

Але минулого року податківці порадували платників цілим рядом «хороших» роз’яснень, у яких було вказано, що при безкоштовних передачах зобов’язання з ПДВ нараховуються лише один раз, — за п. 188.1 ПКУ, а ось за п. 198.5 цього Кодексу їх нараховувати не потрібно. Адже це призведе до подвійного оподаткування, що суперечить ст. 17 ГКУ. І листів цих було так багато, що платники практично повірили в «антифіскальне диво».

Листи ДФСУ від 26.04.2016 р. № 9399/6/99-99-15-03-02-15, від 11.08.2016 р. № 17515/6/99-99-15-03-02-15, від 05.09.2016 р. № 19171/6/99-99-15-03-02-15 та від 13.09.2016 р. № 19830/6/99-95-42-01-15.

Тільки потім з’явився привід переконатися в лояльному настрої податківців — лист ДФСУ від 12.01.2017 р. № 408/9/99-99-15-03-02-15. У ньому податківці знову заявили про те, що при безкоштовних передачах нарахування податкових зобов’язань має бути подвійним:

перше — відповідно до пп. 185.1 і 188.1 ПКУ;

друге — згідно з п. 198.5 ПКУ.

Може, цей фіскальний лист був усе-таки випадковим, — припустила бухгромадськість. Схоже, що так і є .

Адже зараз у ЗІР (категорія 101.06) «висить» позитивна консультація, у якій указано, що при безкоштовних передачах податкові зобов’язання нараховуються тільки за п. 188.1 ПКУ (ср. 025069200). А додаткове нарахування за п. 198.5 цього Кодексу не здійснюється. Інакше кажучи, податківці підтверджують свою первісну (лояльну) позицію.

Проте, враховуючи такі «гойдалки» в роз’ясненнях податківців, покладатися тільки на позитивну консультацію в ЗІР не варто. Найнадійніший варіант у цьому випадку — діяти на підставі письмової індивідуальної податкової консультації. З урахуванням сьогоднішньої «лояльної» хвилі податківців у цьому питанні саме час її дістати**.

** Допоможе вам у цьому стаття «Податкові консультації «на зламі часів»: найближче майбутнє» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 12).

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться