Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, листопад, 2017/№48
Друкувати

ПДВ при ліквідації об’єкта основних засобів, купленого «без ПДВ»

Голенко Олександр, податковий експерт, buhgalter911@mail.ua
Чи потрібно нараховувати ПДВ при ліквідації об’єкта основних засобів, купленого в неплатника ПДВ, тобто «без ПДВ»?

Відразу ж констатуємо, що останнім часом (див., наприклад, лист ДФСУ від 13.07.2017 р. № 1179/6/99-99-15-03-02-15/ІПК*) податківці дозволяють не нараховувати ПДВ при ліквідації об’єкта основних засобів тільки за умови, що подібна ліквідація — вимушена, тобто «здійснюється без згоди платника».

* Також дивіться статтю «Ліквідація основних засобів: неоднозначні висновки фіскалів з ПДВ» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 22).

На їх фіскальний погляд виходить так, що якщо платник сам ліквідовує об’єкт основних засобів, то обов’язково зі зловмисною метою завдати збитку бюджету шляхом ненарахування ПДВ…

Тоді як адекватний фахівець розуміє, що якщо вже підприємство приймає рішення ліквідовувати об’єкт основних засобів, тобто розбирає його тощо, то саме внаслідок того, що такий об’єкт уже об’єктивно не може використовуватися за первісним (тобто корисним, читай: що приносить економічні вигоди) призначенням. І ця остання причина — не менш вимушена (тобто не залежна від згоди платника), ніж форс-мажорне руйнування об’єкта.

Але повернемося до тієї обставини, що ваш ліквідовуваний об’єкт був придбаний у неплатника ПДВ.

Тобто з такого придбання не формувався податковий кредит.

Так ось, ми з вами розуміємо, що згідно з духом закону (тобто ПКУ) призначення «ліквідаційного» п. 189.9 аналогічне призначенню «компенсуючого» п. 198.5 (який, до речі, податківці свого часу вимагали застосовувати одночасно з п. 189.9 ПКУ у разі «самостійної» ліквідації об’єкта основних засобів — до оновлення редакції п. 198.5 ПКУ).

Зазначимо: що стосується ненарахування ПДВ саме за п. 198.5 ПКУ щодо активів, які загалом під нього підпадають, але придбані без формування відповідного податкового кредиту (зокрема, «без ПДВ»), то податківці з таким НЕнарахуванням згодні. Можливо, п. 189.9 ПКУ по суті і був задуманий як аналогічний згаданому п. 198.5 ПКУ інструмент для «компенсації» частини податкового кредиту, що припадає на, так би мовити, недоамортизовану частину вартості ліквідовуваного об’єкта основних засобів.

Хай і справедливу, тобто теперішню.

Проте згідно з буквою закону (того ж ПКУ) відповідна операція — ліквідація об’єкта основних засобів прямо називається постачанням. А при постачанні ПДВ нараховується на вартість активу без урахування того, чи фігурував узагалі при купівлі такого активу «вхідний» ПДВ.

Зрозуміло, ніхто не забороняє вам звернутися до податківців за індивідуальною податковою консультацією, але перспективи позитивного висновку, на жаль, сумнівні.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться