Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, серпень, 2018/№33
Друкувати

Аліменти і податкова знижка на навчання: увага на зміни

Савченко Елена, налоговый эксперт
З 28.07.2018 р. набрав чинності Закон № 2477*, який вносить деякі зміни до порядку оподаткування аліментів і суттєво розширює можливості податкової знижки на навчання. Давайте поглянемо, що в ньому цікавого?

* Закон України «Про внесення зміни до Податкового кодексу України» від 03.07.2018 р. № 2477-VIII.

Аліменти від нерезидента

Узагалі, сума аліментів не обкладається ПДФО і ВЗ на підставі п.п. 165.1.14 і п.п. 1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ**.

** Детальніше про податково-облікові аспекти можете прочитати в статті «Аліменти на дітей: облікове» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 26).

Але раніше винятком були аліменти від нерезидента. Чомусь законодавець не вважав їх рівноцінними «вітчизняним». Аліменти від нерезидента включалися до оподатковуваного доходу одержувача, якщо інше не було встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана ВРУ.

Тепер п.п. 165.1.14 ПКУ підправили й аліменти від нерезидента «реабілітували». Нова редакція цього підпункту виводить з-під оподаткування аліменти, що виплачуються платникові податків згідно з рішенням суду або за добровільним рішенням сторін у сумах, визначених відповідно до Сімейного кодексу України***, у тому числі аліменти, що виплачуються нерезидентом.

*** Вам буде цікава стаття «Підвищення мінімального розміру аліментів на дитину — головний біль бухгалтера чи ні?» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 27).

Знижка на навчання

Отримати «навчальну» податкову знижку може фізособа, що оплачує навчання або за себе саму, або за члена своєї сім’ї першого ступеня споріднення.

При цьому, як було раніше зазначено в п.п. 166.3.3 ПКУ, до податкової знижки потрапляють суми коштів, сплачених платником податків на користь вітчизняних вищих і професійно-технічних навчальних закладів для компенсації вартості отримання тільки середньої професійної або вищої освіти. Тобто на податкову знижку можна було претендувати, тільки якщо йдеться про навчання у ВНЗ або ПТНЗ. Тепер же до знижки потрапляє і сума коштів, сплачених платником податків на користь вітчизняних установ дошкільної, позашкільної, загальної середньої, а також, як і раніше, професійної (професійно-технічної) і вищої освіти.

Тобто до складу податкової знижки можна включати плату за навчання у вітчизняних дитячих садках і школах — установах дошкільної, позашкільної, загальної середньої освіти.

При визначенні права на податкову знижку не мають значення форма власності вітчизняного навчального закладу (державна, приватна, комунальна).

Детальніше порядок застосування податкової знижки на навчання ми розглянемо в одному з наших номерів ближче до строків декларування.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться