Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, лютий, 2018/№9
Друкувати

Оподаткування подарунків: ДФСУ змінила позицію

Александрова Олеся, експерт з питань оплати праці, buhgalter911@mail.ua
Здавалося б, що може бути нового в оподаткуванні негрошових подарунків? Підпункт 165.1.39 ПКУ, який регулює ці питання, концептуально не змінювався з моменту набрання чинності ПКУ. Але... нещодавно фіскали радикально «переграли» свою позицію щодо оподаткування подарунків. Розбираємося.

Горезвісний «подарунковий» п.п. 165.1.39 ПКУ звучить так: не включається в оподатковуваний дохід «вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань), якщо їх вартість не перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (з розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі».

З часом вищезгадана норма ПКУ збагатилася цілою низкою роз’яснень податкових органів із цього питання. Так, у спільному листі ДПАУ і Федерації профспілок від 15.02.2011 р. № 4284/7/17-0717, 58/01-16/330, 3071/6/17-0715, листах ДФСУ від 29.12.2015 р. № 28032/6/99-99-17-03-03-15, від 19.01.2016 р. № 925/6/99-99-17-03-03-15 і від 14.12.2016 р. № 21695/5/99-99-13-02-03-16, а також у роз’ясненні в підкатегорії 103.04 ЗІР, яке на сьогодні залишається чинним, податківці доходили такого висновку. Якщо вартість подарунка не перевищує неоподатковуваної межі (до 2017 року — 50 % «мінімалки», з 2017 року — 25 %), то така вартість не є об’єктом обкладення ПДФО. Якщо перевищує, то сума такого перевищення обкладається ПДФО як додаткове благо.

З військовим збором аналогічна картина.

Здавалося б, усі крапки над «і» в «подарунковому» питанні розставлені: контролери свою думку із цього питання висловили, положення п.п. 165.1.39 ПКУ не змінилися. Бери та працюй! Та ба!

Податківці раптом вирішили ще раз учитатися в «знайомий» підпункт. І… у листі від 02.02.2018 р. № 439/6/99-99-13-02-03-15/ІПК вони дійшли висновку, який повністю «ламає» їх же логіку застосування «подарункового» п.п. 165.1.39 ПКУ.

Висновок такий: якщо вартість негрошових подарунків перевищує 25 % однієї мінзарплати (з розрахунку на місяць), установленої на 1 січня звітного податкового року, то ВСЯ (!) їх вартість обкладається ПДФО (і відповідно ВЗ) як дохід у вигляді додаткового блага.

Тобто тепер податківці стверджують, що якщо вартість негрошового подарунка перевищує неоподатковувану межу, то не сума перевищення, як вони роз’яснювали раніше, а вся вартість такого подарунка ввійде до складу оподатковуваного доходу одержувача!

Ну і, напевно, незабаром роз’яснення з бази знань ДФСУ, яке вже суперечить новому листу і новій позиції ДФСУ, буде переведено в розряд недіючих зі стандартним у такому разі коментарем: «у зв’язку з уточненням відповіді».

Навряд чи ми з вами отримаємо від них зрозуміле пояснення такому «подарунку».

Відповідно: «хто не отримав для себе письмову індивідуальну податкову консультацію*, я не винен» ? Хотілося б, щоб податківці провели якусь межу між періодами дії старої і нової позиції. Але поки це лише припущення.

* Плюс до цього деякі консультації «не вічні» — див. статтю «Старі» індивідуальні податкові консультації: що з ними буде?» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 51).

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться