Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, січень, 2018/№4
Друкувати

Звітуємо за 2017 рік: екоподаток, рента і єдиний податок

Шевчук Михайло, податковий експерт, m.shevchuk@buhgalter911.com
Уже перетнула свій екватор звітна кампанія в частині подання звітності з низки податків. У цій статті звернемо увагу на особливості, характерні для податкових декларацій з екологічного і єдиного податків (платниками третьої групи як з числа фіз-, так і юрособ), а також декларації з рентної плати (і різних розрахунків до неї).

У п’ятницю, 9 лютого, спливе граничний строк подання, зокрема, таких форм:

— податкової декларації екологічного податку за IV квартал 2017 року1;

1 Форма якої затверджена наказом Мінфіну від 17.08.2015 р. № 715.

— податкової декларації платника єдиного податку (фізичної особи — підприємця) третьої групи за 2017 рік;

— податкової декларації платника єдиного податку третьої групи (юридичної особи) за 2017 рік2;

2 Форми обох зазначених декларацій затверджені наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. № 578.

— податкової декларації з рентної плати3 і відповідних розрахунків до неї за IV квартал 2017 року.

3 Форма якої затверджена наказом Мінфіну від 17.08.2015 р. № 719.

На що слід звернути увагу при їх заповненні? Давайте по порядку.

Сплатити зобов’язання, показані в деклараціях, необхідно не пізніше понеділка, 19 лютого.

Декларація екологічного податку4. Відразу попередимо: підвищені ставки податку5 потрібно буде застосовувати тільки при розрахунку податкових зобов’язань за звітні періоди 2018 року (тобто починаючи з декларації за І квартал). Тому, звітуючи за IV квартал 2017 року, використовуйте ставки податку, що діяли протягом 2017 року.

4 Про найпоширеніші помилки, які трапляються при заповненні декларації, і те, як їх уникнути, ви могли прочитати в статті «Ресурсна звітність за ІІ квартал: уникаємо помилок» у журналі «Бухгалтер 911», 2017, № 27.

5 Про які ви могли дізнатися в тому числі зі статті «Новини «другого ешелону» (єдиний податок, плата за землю тощо)» в журналі «Бухгалтер 911», 2018, № 1-2.

Ті платники екологічного податку, які з початку звітного року не планують виникнення об’єкта обкладення податком6 протягом 2018 року, повинні скласти заяву в довільній формі про відсутність у них у 2018 році об’єкта обчислення екологічного податку. Подати її у відповідні контролюючі органи за місцем розташування джерел забруднення зобов’язує п. 250.9 ПКУ. У категорії 120.05 ЗІР податківці уточнюють, що зробити це потрібно не пізніше граничного терміну подання податкової декларації за I квартал звітного року.

6 Тобто не планують здійснення викидів, скидів забруднюючих речовин, розміщення відходів або утворення радіоактивних відходів.

Утім, ніхто не буде проти, якщо така заява буде подана разом з декларацією за IV квартал 2017 року.

Декларація платника єдиного податку. Як ви знаєте, уперше за оновленою формою платники єдиного податку групи 3 відзвітували за 3 квартали 2017 року. При цьому назвати суттєвими зміни у формі декларації язик не повертається : полягали вони лише в наведенні адекватних ставок оподаткування й уточненнях у частині нарахування пені.

Від платників єдиного податку груп 1 і 2 ДФСУ також чекає декларацій за оновленою формою (категорія 107.08 ЗІР)7, хоча для них у цій формі нічого й не змінилося . Граничний строк подання ними декларації за 2017 рік сплине в четвер, 1 березня.

7 Про що ми вже повідомляли вам у матеріалі «Звітність єдиноподатників групи 3: уперше за новою формою» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 41).

Найголовніший подарунок для єдиноподатників — скасування обов’язку сплати авансового внеску з податку на прибуток при виплаті дивідендів, — приємний і у звітному аспекті. Раніше, нагадаємо, ДФСУ вимагала мало того що сплачувати такий внесок, так ще і подавати декларацію з податку на прибуток із заповненими рядком 20 і додатком АВ (лист від 12.03.2016 р. № 5383/6/99-99-19-02-02-15).

Але з 01.01.2018 р. платити авансовий внесок при виплаті дивідендів єдиноподатники більше не зобов’язані! Водночас якщо виплата дивідендів мала місце в ІV кварталі 2017 року, подати «прибуткову» декларацію все ж доведеться (вважаємо, не пізніше 1 березня) .

Заповнювати і подавати при виплаті доходів нерезидентам за результатами року доведеться «прибуткову» декларацію із заповненими рядками 23 — 25 і додатком ПН.

Декларація з рентної плати8. Знову-таки, змінені правила обкладення рентною платою доведеться застосовувати лише у 2018 році, тобто і при декларуванні ренти за звітні періоди поточного (2018) року. У тому числі це стосується підвищених ставок ренти за користування надрами, не пов’язане з видобутком корисних копалин; спецводокористування і використання лісових ресурсів9.

8 Про найпоширеніші помилки, які трапляються при заповненні декларації, і те, як їх уникнути, ви могли прочитати в статті «Ресурсна звітність за ІІ квартал: уникаємо помилок» у журналі «Бухгалтер 911», 2017, № 27.

9 Про яких ви могли дізнатися в тому числі зі статті «Новини «другого ешелону» (єдиний податок, плата за землю тощо)» в журналі «Бухгалтер 911», 2018, № 1-2.

Ви прекрасно знаєте, що цього року випали з числа платників рентної плати за спецводокористування вторинні водокористувачі. Але це зовсім не означає, що вони не зобов’язані відзвітувати за останній квартал 2017 року. Навпаки, зверніть увагу на такі важливі моменти.

Подавати декларацію платникам ренти доведеться, навіть якщо в останньому кварталі об’єкт оподаткування не виник (у зв’язку з використанням обсягів води виключно для власних питних і санітарно-гігієнічних потреб). Оскільки податкова декларація подається наростаючим підсумком, платник повинен подавати в контролюючий орган податкову звітність з рентної плати до кінця звітного (податкового) року.

Тобто якщо хоча б в одному кварталі 2017 року ви мали об’єкт обкладення рентною платою за спецводокористування, то і декларацію за IV квартал доведеться подати.

Крім того, щоб «без пригод» покинути ряди платників, вторинним водокористувачам не завадить подати заяву, складену в довільній формі, таким чином повідомивши про те, що у 2018 році платниками рентної плати ви не будете.

На відміну від того ж екоподатку, подібна вимога не випливає з ПКУ, проте податківці не втомлюються її висувати суб’єктам господарювання, що полишають ряди платників (лист ДФСУ від 30.01.2017 р. № 2069/7/99-99-12-03-04-17, консультація в категорії 121.06 ЗІР, відкликана з 01.01.2018 р. з формальних причин).

На це податківці відводили платникові строк не пізніше за граничний строк подання податкової звітності з плати за I квартал звітного (податкового) року.

Але в нашому випадку тягнути вторинним водокористувачам не має сенсу. Раніше подасте таку заяву — податківці раніше виключать вас із числа платників водної ренти.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться