Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, січень, 2018/№6
Друкувати

Звіт про суми податкових пільг: покваптеся

Сумцова Ольга, податковий експерт, o.sumcova@buhgalter911.com
Якщо суб’єкт господарювання протягом звітного періоду користувався будь-якими пільгами в оподаткуванні, йому потрібно відзвітувати про суми таких пільг. У зв’язку з наближенням строків подання річного Звіту про пільги нагадаємо основні моменти, пов’язані з його поданням.

Хто подає Звіт? Звіт про суми податкових пільг (далі — Звіт) повинні подавати суб’єкти господарювання, які не сплачують податки і збори у зв’язку з отриманням податкових пільг (п. 2 Порядку № 1233*). При цьому суб’єктами господарювання з метою подання Звіту про пільги є (ст. 55 ГКУ) як юрособи, так і фізособи-підприємці. Отже, не лише юрособи, але і підприємці, які отримують пільги з будь-яких податків, зобов’язані подавати «пільговий» Звіт.

* Порядок обліку сум податків та зборів, не сплачених суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг, затверджений постановою КМУ від 27.12.2010 р. № 1233.

Якщо пільгами ви не користуєтеся, то Звіт не подається (п. 3 Порядку № 1233). Зорієнтуватися в тому, потрібно подавати Звіт чи ні, допоможе Довідник податкових пільг. Звіт про пільги подають, якщо використовують пільгу, вказану в Довіднику податкових пільг. Якщо ваша пільга не потрапила в Довідник, то звітувати про неї не потрібно .

Такий висновок виходить з консультації, розміщеної в категорії 102.22 ЗІР ДФСУ, в якій податківці стверджують, що в Довідниках пільг наведені всі податкові пільги.

При поданні Звіту за 2017 рік користуємося Довідником податкових пільг, що є втратами доходів бюджету № 85/1 і Довідником інших податкових пільг № 85/2 (наведені в листах ДФСУ від 29.12.2017 р. № 85/1 і № 85/2).

Окремо зазначимо, що неприбуткові організації стосовно пільг з податку на прибуток Звіт не подають. Вони не є платниками податку на прибуток (п. 133.4 ПКУ) і окремих кодів «прибуткових» пільг для них у Довідниках пільг немає.

Проте якщо неприбуткові організації користуються пільгами з інших податків (наприклад, земельного тощо), то «пільговий» Звіт потрібно подати.

Також не подають Звіт відокремлені підрозділи юридичних осіб. Вони хоча і належать до платників податків (п. 15.1 ПКУ), але суб’єктами господарювання не є. У такому разі про пільги «в цілому» відзвітує головне підприємство.

Форма Звіту. Подають Звіт за формою, затвердженою постановою КМУ від 27.12.2010 р. № 1233.

Строки подання. Звіт подають протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового періоду (п. 3 Порядку № 1233). Отже, Звіт про пільги за 2017 рік потрібно подати не пізніше 9 лютого 2018 року.

Звернемо увагу платників, які користувалися тільки пільгами з податку на прибуток (пільг з інших податків не мають). І «квартальні», і «річні» платники з податку на прибуток у цьому разі Звіт подають у загальні строки — протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року, тобто за 2017 рік — не пізніше 9 лютого 2018 року. Раніше контролери дозволяли «річникам» подавати «пільговий» Звіт у строки подання річної декларації з податку на прибуток (60 календарних днів згідно з п.п. 49.18.3 ПКУ), про що свідчила консультація в категорії 102.23.01, яка зараз втратила чинність. У новій же консультації в категорії 102.23.01 вони вже вимагають від «річників» подавати Звіт про пільги в загальні строки — протягом 40 календарних днів, що настають за закінченням звітного періоду.

Звіт має статус податкової декларації. Звіт вписується у визначення податкової декларації з п. 46.1 ПКУ. Відповідно, за неподання/несвоєчасне подання Звіту загрожує штраф за п. 120.1 ПКУ у розмірі 170 грн. (при повторному порушенні протягом року — 1020 грн.).

Крім того, податківці в разі неподання/несвоєчасного подання Звіту говорять і про застосування адмінштрафу за ст. 1631 КпАП у розмірі від 85 грн. до 170 грн., а при повторному порушенні протягом року — від 170 грн. до 255 грн.

Категорія 138.01 ЗІР.

Крім того, статус податкової декларації означає і те, що для «пільгового» Звіту (як і для податкових декларацій) працює правило «святкових» перенесень з п. 49.20 ПКУ.

Як розрахувати суму податкових пільг і заповнити Звіт? Суму податкових пільг розраховуємо як суму податку/збору, яку повинен був би сплатити суб’єкт господарювання, якби не користувався пільгами. Також при розрахунку суми податкових пільг:

— з ПДВ орієнтуємося на Порядок, затверджений наказом ДПАУ від 29.03.2011 р. № 167**;

** Про те, як розрахувати суму податкових пільг з ПДВ і показати їх у Звітності ви можете прочитати в статті «ПДВ-пільги в «пільговому» Звіті» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 43).

— з податку на прибуток — на Методичні рекомендації щодо визначення втрат бюджету від застосування пільг з податку на прибуток (доведені листом ДПАУ від 06.06.2012 р. № 15709/7/15-1217).

Звіт заповнюється наростаючим підсумком з початку року.

Найменування графи

Що зазначається

«Код податку, збору»

Наводимо згідно з бюджетною класифікацією (беремо з наказу Мінфіну від 14.01.2011 р. № 11)

«Найменування податку, збору»

«Код пільги згідно з довідником пільг»

Беремо з Довідників податкових пільг. При заповненні Звіту за 2017 рік використовуємо Довідники № 85/1 і № 85/2

«Найменування податкової пільги»

«Сума податкових пільг»

усього

Наводимо обсяг пільг з платежів, здійснених до зведеного бюджету

у тому числі з державного бюджету

Із загального обсягу пільг виокремлюємо обсяг пільг за платежами, що здійснені до держбюджету

Перелік податкових платежів, що сплачуються до загального фонду держбюджету, наведений у ст. 29 БКУ. Склад доходів місцевих бюджетів визначається згідно зі ст. 66 — 69, прим. 1 БКУ

«Строк користування податковими пільгами у звітному періоді»

дата початку

Дата «число, місяць, рік» початку і закінчення дії пільги. Якщо строк користування пільгою встановлений до початку звітного періоду і триває після його закінчення, такий строк збігається з датою початку і закінчення вказаного періоду

дата закінчення

Сума податкових пільг, що використана за цільовим призначенням, гривень

усього

Заповнюють тільки суб’єкти господарювання, для яких податкове законодавство встановлює вимогу про цільове використання отриманих пільг

у тому числі з державного бюджету

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться