Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, січень, 2018/№6
Друкувати

Земля і нерухомість: а що у ФОП?

Бала Людмила, податковий експерт, buhgalter911@mail.ua
20 лютого спливають строки подання декларації з плати за землю, декларації з податку на нерухомість на 2018 рік. Зазвичай, ці звіти подають юрособи. А як же підприємці? Більшість з них «звільнені» від подання таких звітів. Але, на жаль, звільнення працює не для всіх. Кому ж не пощастило?

Податок на нерухомість, відмінну від землі. Що стосується податку на нерухомість, то нюансів немає. Декларацію з нього зобов’язані подавати тільки юрособи, про що прямо сказано в п.п. 266.7.5 ПКУ. І податківці із цим погоджуються (категорія 106.01 ЗІР). Отже, навіть якщо маємо справу з нежитловим «нерухом» і використовуємо його в підприємницькій діяльності, податок нам як «фізикам» розраховують контролери і декларацію подавати не потрібно.

До речі, в ПКУ із цього року прописали нюанси на випадок, якщо податківці у встановлений строк не надішлють (не вручать) вам податкове повідомлення-рішення з податку на майно. «Підкреслено», що:

— якщо повідомлення-рішення немає, то і сплачувати нічого не треба;

— за повідомленням-рішенням, надісланим (врученим) податківцями із запізненням, зобов’язання сплатити доведеться (його ніхто не відміняє), але без санкцій за порушення строків сплати (п. 126.3 ПКУ).

Тобто фактично у вас з’являється розстрочка на його сплату* .

* Детальніше про це читайте в статті «Нове в обліку великих платників податків та інші зміни в адмініструванні податків» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 1-2).

Податок на землю / орендна плата за землю. А ось із платою за землю висновки вже чомусь інші. Нюанси такі:

1) якщо ви саме як підприємець орендуєте землю в сільради, міськради або ради об’єднаної територіальної громади і використовуєте її в господарській діяльності, потрібно уподібнитися юрособі і подати декларацію з плати за землю (у цьому випадку декларуємо орендну плату за земельні ділянки держ- і комунальної власності) (категорії 112.01 і 112.05 ЗІР).

Граничний строк подання деки на 2018 рік — 20.02.2018 р.

Якщо договір оренди оформлений як на звичайного громадянина, навіть у разі використання земділянки в госпдіяльності дека не подається (категорія 112.05 ЗІР);

2) якщо у вас є у власності земля, то переважно вона оформлена на вас як на фізособу-громадянина (аналогічно нерухомості). У цьому випадку податківці згодні з тим, що декларацію подавати не потрібно. Навіть якщо земля використовується в госпдіяльності (категорія 112.05 ЗІР);

3) деяким підприємцям у період з 19.01.99 р. по 20.07.2007 р. при купівлі земділянок документи про право власності оформляли не на громадянина, а на фізособу-підприємця . Таким підприємцям, якщо вони використовують землю в госпдіяльності, на думку податківців, потрібно подавати декларацію із земподатку (не пізніше 20.02.2018 р.) (категорія 112.05 ЗІР);

4) якщо документів на землю немає (ще не оформили), то декларацію можна не подавати, навіть при використанні землі в госпдіяльності (категорія 112.05 ЗІР).

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться