Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, березень, 2018/№10
Друкувати

«Громадянська» декларація про доходи за 2017 рік: хто у справі?

Савченко Елена, эксперт по вопросам оплаты труда
Кожен з нас, не будучи підприємцем / незалежним професіоналом, може зіткнутися з питанням: а чи повинен я подати річну декларацію про доходи. Наприклад, ви отримали доходи від оренди, дивіденди, спадок, іноземні доходи, продали квартиру або автомобіль. Давайте розберемося, коли подання декларації про доходи буде обов’язковим, а коли цього можна уникнути.

Хто? Куди? Коли? Навіщо?

Відповідь на запитання, хто повинен іти «здаватися», знайдете в таблиці 1. А хто може декларацію не подавати — у таблиці 2. Уточнимо, що йдеться про Податкову декларацію про майновий стан і доходи, форма якої затверджена наказом Мінфіну від 02.10.2015 р. № 859 (у редакції наказу від 06.06.2017 р. № 556).

Таблиця 1. Громадяни*, які зобов’язані подати декларацію про доходи за підсумками 2017 року

* Зверніть увагу: тут ми не розглядаємо випадки подання декларації фізособами-підприємцями і незалежними професіоналами. Також не є героями цієї статті особи, які зобов’язані подавати спецдекларацію згідно зі ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 р. № 1700-VII.

Ви ЗОБОВ’ЯЗАНІ подати річну декларацію про доходи, якщо у 2017 році:

1

отримали статус резидента України (до цього були іноземцем) (п.п. 170.10.4 ПКУ)

2

отримували доходи (прибуток), які не підлягають оподаткуванню при нарахуванні або виплаті, але включаються в оподатковуваний дохід платника податку (п.п. 168.1.3 ПКУ), наприклад:

2.1

благодійну АТО-допомогу (див. пп. 165.1.54, 170.7.8 ПКУ) на відновлення втраченого майна і на інші виниклі потреби за переліком, визначеним постановою КМУ від 26.11.2014 р. № 653, якщо її сума перевищила сукупно протягом 2017 року 1600000 грн.

2.2

волонтерську благодійну допомогу, отриману відповідно до п.п. «б» п.п. 165.1.54 ПКУ, але використану не за цільовим призначенням (п.п. 170.7.8 ПКУ)

2.3

грошову цільову благодійну допомогу, якщо вона не була використана протягом 12 (а в разі отримання допомоги на лікування — 24) календарних місяців, наступних за місяцем отримання, і не повернена благодійникові до закінчення цього строку, за винятком отриманої благодійної допомоги у вигляді ендавменту (п.п. 170.7.5 ПКУ)

2.4

— дохід у вигляді суми заборгованості за укладеним цивільно-правовим договором, що перевищила у 2017 році 800 грн., за якою сплив строк позовної давності (п.п. 164.2.7 ПКУ)

Врахуйте, що загальний строк позовної давності складає 3 роки (ст. 257 ЦКУ).

2.5

— дохід у вигляді основної суми боргу (кредиту), прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, в сумі, що перевищує у 2017 році 800 грн. (п.п. «д» п.п. 164.2.17 ПКУ)

Дохід підлягає декларуванню, якщо кредитор повідомив фізособу-боржника відповідним способом про анулювання (прощення) боргу.

2.6

— дохід від відчуження нерухомого майна за рішенням суду про зміну власника і перехід права власності на таке майно (п.п. «б» п. 172.5 ПКУ)

2.7

— дохід від відчуження об’єкта рухомого майна за рішенням суду, третейського суду про зміну власника і перехід права власності на рухоме майно (п. 173.4 ПКУ)

3

у вас є непогашені суми недоплати з ПДФО (пп. 169.2.4, 169.4.4, 170.9.1 ПКУ)

Недоплата може виникнути внаслідок неправомірного застосування податкової соціальної пільги; за підсумками перерахунку при звільненні; у зв’язку з недостатністю суми доходу, нарахованої при звільненні, для утримання ПДФО з несвоєчасно повернених грошових коштів, отриманих на відрядження або під звіт.

4

отримували доходи не від податкових агентів (тобто від нерезидентів або звичайних фізосіб**) (п.п. 168.2.1 ПКУ), зокрема:

4.1

— спадок (грошові кошти, майно, майнові або немайнові права), вартість якого обкладається ПДФО за ставкою, відмінною від нульової, або з якого не були сплачені ПДФО і ВЗ до нотаріального оформлення об’єктів спадщини (п. 174.3 ПКУ)

4.2

— негрошові подарунки, вартість яких з розрахунку на місяць перевищує 800 грн., а також грошові подарунки в будь-якій сумі, окрім оподатковуваних ПДФО за нульовою ставкою (п.п. 165.1.39, п. 174.6 ПКУ)

4.3

— доходи від продажу об’єктів рухомого майна без участі податкових агентів (п.п. 168.2.1 ПКУ), крім випадків, коли правочин засвідчувався нотаріально і ПДФО з ВЗ були сплачені напередодні (за автомобілями див. нюанс у таблиці 3 наприкінці статті)

4.4

— доходи від надання нерухомості в оренду (суборенду), житловий найм (піднайм), якщо орендар — звичайна фізособа (п.п. «а» п.п. 170.1.5 ПКУ)

4.5

— дохід від надання в оренду (суборенду) рухомого майна, якщо орендар — звичайна фізособа (п.п. 164.2.2 ПКУ)

4.6

— доходи від продажу власної сільськогосподарської продукції і власної продукції тваринництва в обсягах, що обкладаються ПДФО і ВЗ (п.п. 165.1.24 ПКУ)

5

отримували іноземні доходи (пп. 168.2.1, 170.11.1 ПКУ)

6

отримували кошти або майно (нематеріальні активи) як хабар, викрадені або знайдені як скарб, який не був зданий державі згідно із законом (п.п. 164.2.12 ПКУ)

7

отримували інші доходи, декларування яких прямо передбачено ПКУ, наприклад:

7.1

— прибуток від операцій з інвестиційними активами, за винятком випадків, указаних у п.п. 170.2.8 ПКУ

7.2

— нецільова благодійна допомога, якщо її загальна сума перевищує неоподатковувану межу (у 2017 році — 2240 грн., див. п.п. 170.7.3 ПКУ)

** Мається на увазі ситуація, коли джерело виплати — фізособа не виступає в ролі підприємця / незалежного професіонала.

Таблиця 2. Хто може не подавати декларацію про доходи за підсумками 2017 року

Категорії громадян, які мають право не подавати декларацію про доходи за підсумками 2017 року

1

Платники податків, чий обов’язок з подання декларації про доходи вважається виконаним. Згідно з п. 179.2 ПКУ до них належать особи, які протягом звітного 2017 року отримували доходи:

1.1

— що не підлягають оподаткуванню, від податкових агентів

1.2

— виключно від податкових агентів*** незалежно від виду і розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, окрім випадків, прямо передбачених розд. IV ПКУ (див. вище перелік доходів, що підлягають обов’язковому декларуванню)

1.3

— від операцій продажу (обміну) майна, дарування, за якими при нотаріальному посвідченні договорів були сплачені ПДФО і ВЗ

1.4

— у вигляді об’єктів спадщини, оподатковуваних за нульовою ставкою ПДФО (зокрема, від родичів першого ступеня споріднення) та/або з яких сплачені ПДФО і ВЗ до нотаріального оформлення об’єктів успадкування

2

Платники податків, які звільнені п. 179.2 ПКУ від обов’язку подавати декларацію:

2.1

— неповнолітні або недієздатні особи, які перебували на повному утриманні інших осіб (у тому числі батьків) та/або держави станом на кінець 2017 року. При отриманні цими особами доходу, який підлягає декларуванню, за них заповнити і подати декларацію про доходи, а також сплатити ПДФО і ВЗ повинні батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники (пп. 99.2, 99.3, 179.6 ПКУ)

2.2

— особи, які перебувають під арештом або є затриманими і засудженими до позбавлення волі, перебувають у полоні або ув’язненні на території інших держав станом на кінець граничного строку подання декларації

2.3

— особи, які перебували в розшуку станом на кінець 2017 року

2.4

— особи, які перебували на строковій військовій службі станом на кінець 2017 року

*** Визначення податкового агента для цілей ПДФО знайдете в п.п. 14.1.180 ПКУ. Зокрема, це юрособи, фізособи-підприємці, фізособи — незалежні професіонали.

Поширені запитання

У таблиці 3 наведемо найцікавіші запитання, які стосуються подання «громадянської» декларації.

Таблиця 3. Ситуації декларування

Запитання

Відповідь

Чи потрібно подавати декларацію, якщо у 2017 році був отриманий НЕоподатковуваний дохід від продажу квартири і машини?

Якщо ви у 2017 році отримали неоподатковуваний дохід від продажу нерухомого майна, визначеного п. 172.1 ПКУ, та/або від продажу рухомого майна у вигляді легкового автомобіля (мотоцикла, мопеда) (див. п. 173.2 ПКУ) і у вас немає інших підстав для обов’язкового подання декларації про доходи, то таку декларацію за підсумками 2017 року подавати не потрібно. Підтверджує це ДФСУ в роз’ясненні в категорії 103.24 ЗІР

Чи зобов’язаний спадкоємець-син задекларувати отриману в спадщину від батька частку в статутному фонді?

Спадщина у вигляді корпоративних прав, отримана від фізособи першого ступеня споріднення (батько-син), обкладається ПДФО за ставкою 0 %. ВЗ не буде. При цьому спадкоємець не зобов’язаний декларувати таку спадщину, за умови, що в нього немає інших підстав для подання декларації про доходи (абзац другий п. 174.3 ПКУ)

Фізособа здавала квартиру, що належить їй, в оренду. Чи потрібно декларувати такий дохід?

Якщо майно у вас у 2017 році орендувала звичайна фізособа, то орендний дохід обов’язково потрібно задекларувати і визначити суму ПДФО і ВЗ, що підлягає сплаті з такого доходу. Якщо ж орендарем була юрособа або фізособа-підприємець / незалежний професіонал, то вона, будучи податковим агентом, повинна була нарахувати, утримати і сплатити ПДФО і ВЗ до бюджету з виплачуваного вам доходу. Тобто якщо у вас немає інших підстав для подання декларації про доходи за 2017 рік, то подавати декларацію тільки з приводу одного орендного доходу не потрібно (п. 179.2 ПКУ)

Чи підлягає декларуванню дохід від надання в оренду (суборенду) рухомого майна?

Чи потрібно декларувати прибуток від операцій з інвестиційними активами?

Результат від операцій з інвестиційними активами ви повинні задекларувати, навіть якщо проводили їх через торговців цінними паперами, включаючи банк. Виняток становлять випадки, перелічені в п.п. 170.2.8 ПКУ, коли: отриманий вами у 2017 році дохід від продажу інвестиційних активів не перевищує 2240 грн. Майте на увазі, з граничним розміром потрібно порівнювати: — загальний інвестдохід, а не прибуток за кожною операцією; — дохід, отриманий від продажу інвестиційних активів, указаних у пп. 165.1.40 і 165.1.52 ПКУ

Добровольці

Є певна категорія громадян, які не зобов’язані подавати декларацію про доходи, але можуть це зробити добровільно. Зокрема, це:

— особи, які хочуть скористатися правом на податкову знижку****— строк подання такої декларації — 29.12.2018 р.;

**** Детальніше про це можете прочитати в статті «Бажаєш податкову знижку? Потрібно поквапитися» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 51).

— особи, які хочуть повернути сплачені протягом звітного року ПДФО і ВЗ — строк подання декларації — 02.05.2018 р.

Насамкінець нагадаємо, що загальний граничний строк подання декларації — 02.05.2018 р.

Податкові зобов’язання, вказані в декларації про доходи за 2017 рік, слід сплатити не пізніше за 31.07.2018 р. (абз. 1 п. 179.7 ПКУ). Але! Якщо суму податкових зобов’язань донарахували податківці після перевірки достовірності даних, зазначених вами в декларації про доходи, чекати граничного строку сплати не потрібно. Сплатіть ПДФО і ВЗ на підставі повідомлення-рішення, яке отримали від податківців, протягом 10 календарних днів після його отримання (п. 57.3, абзац другий п. 179.7 ПКУ).

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться