Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, жовтень, 2018/№41
Друкувати

Товар доставляється «Новою Поштою»: чи можна скласти підсумкову ПН?

Казанова Марина, налоговый эксперт, CAP
Ця консультація буде цікава тим суб’єктам господарювання, які здійснюють доставку товарів кінцевим споживачам за допомогою операторів поштового зв’язку або кур’єрських служб. Так, нещодавно фіскали надали відповідь на запитання: чи можна скласти підсумкову податкову накладну, якщо товар постачається покупцеві «післяплатою» через оператора поштового зв’язку «Нова Пошта»?

Висновки фіскалів такі. Якщо товар доставляється кінцевому споживачеві за готівковий розрахунок через оператора поштового зв’язку «Нова Пошта», то скласти податкову накладну (ПН) за щоденними підсумками операцій (!) не можна (лист ДФСУ від 11.09.2018 р. № 3988/6/99-99-15-03-02-15/ІПК). І дійсно, податківці праві. Пов’язано це з тим, що згідно з п. 14 Порядку № 1307* підсумкова ПН може складатися, зокрема, у разі «здійснення постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником податку), розрахунки за які проводяться через касу/реєстратори розрахункових операцій або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок постачальника)».

* Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307.

Зверніть увагу, що у разі безготівкової оплати (а продавцеві фактично оплата надійде в безготівковій формі), п. 14 Порядку № 1307 вимагає, щоб оплата надходила на поточний рахунок продавця безпосередньо від покупця. У разі ж постачання товару через «Нову Пошту» післяплатою (тобто коли покупець оплачує товар у момент його фактичного отримання), платіж фактично надходить на рахунок продавця від фінансової установи — посередника (а не безпосередньо «напряму» від покупця). Фінансова установа в цьому випадку надасть продавцеві Реєстр переказів, але сам платіж на рахунок продавця надходить від третьої особи.

Здійснення переказів для своїх клієнтів у межах України «Нова Пошта» здійснює через фінустанову — ТОВ «Пост Фінанс» і платіжну систему FORPOST.

Інакше кажучи, умови для виписки підсумкової ПН не виконуються.

Тоді виходить, що у разі постпоплати (післяплати) продавцеві потрібно складати окрему ПН як на неплатника на кожного такого покупця, керуючись правилом «першої події» з п. 187.1 ПКУ. Якщо перша подія неоплата товару, то податкові зобов’язання з ПДВ виникають за датою відвантаження товарів. Ось тут і виникає головне запитання: що вважати датою відвантаження?

У ПКУ цей момент не визначений. Але податківці традиційно вважають датою відвантаження «дату, на яку припадає початок передачі товару від постачальника або безпосередньо покупцеві, або організації, яка здійснюватиме доставку покупцеві цього товару будь-яким способом» (лист ДПСУ від 31.12.2012 р. № 8323/0/61-12/15-3115, лист ДПАУ від 07.03.2008 р. № 4501/7/16-1517-18). Інакше кажучи, податкові зобов’язання слід відображати (і, відповідно, скласти ПН) на дату передачі товару для пересилання операторові поштового зв’язку «Нова Пошта».

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться