Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, жовтень, 2018/№43
Друкувати

«Інвалідний» норматив: готуй сани влітку, а віз узимку

Беляева Елена, налоговый эксперт
Хоча звітувати про праце­влаштування осіб з інвалідністю потрібно буде лише наступного року, багато хто з наших читачів уже зараз турбується про виконання «інвалідного» нормативу. Відповіді на найчастіші запитання ви знайдете у статті.

Запитання

Відповідь

На підприємстві зараз налічується 7 осіб (як за основним місцем роботи), одна з яких перебуває у відпустці по догляду за дитиною до 3 років. На період такої відпустки прийняли на роботу ще одного працівника (як за основним місцем роботи). Чи потрібно реєструватися у Фонді інвалідів, якщо до кінця року кількість працівників не змінюватиметься?

Для відповіді на це запитання зазирнемо до Закону № 8751. Ним установлено (ч. 9 ст. 19): у разі якщо кількість основних працівників досягла 8 і більше осіб, суб’єкти господарювання зобов’язані (1) зареєструватися у відділенні Фонду соцзахисту інвалідів до 1 лютого року, що настає за роком збільшення кількості таких працівників, і (2) подати Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю.

Виходить, що реєстрація у Фонді соцзахисту інвалідів безпосередньо пов’язана з необхідністю подання звітності до цього Фонду.

А такий Звіт слід подавати, якщо показник середньооблікової кількості штатних працівників (далі — СКШП) облікового складу за рік становить 8 і більше осіб2.

Таким чином, для того щоб зрозуміти, чи потрібно вам реєструватися у Фонді соцзахисту інвалідів, слід порахувати СКШП облікового складу за 2018 рік. Якщо цей показник не перевищить 7 осіб, то реєструватися не потрібно.

Далі. Працівники, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, а також у відпустці для догляду за дитиною до 3 (6) років, не включаються до розрахунку СКШП облікового складу (п.п. 3.2.2 Інструкції № 2863).

Тобто у вашому випадку показник СКШП облікового складу за 2018 рік не перевищить 7осіб і обов’язок реєструватися у Фонді соцзахисту інвалідів у вас не виникне

Підприємство у 2018 році прийняло на роботу 8-го працівника. Виконувати «інвалідний» норматив потрібно зараз чи з 2019 року?

У цьому випадку необхідно пам’ятати про те, що одне тільки збільшення чисельності працівників у будь-якому місяці календарного року до 8 осіб ще не означає, що підприємство «потрапило на норматив».

Щоб визначити, потрібно виконувати «інвалідний» норматив чи ні, вам доведеться розрахувати СКШП облікового складу за рік2. Якщо цей показник становитиме 8 і більше осіб, то виконувати норматив однозначно потрібно.

Порахувати СКШП за 2018 рік ви можете вже зараз виходячи з планових цифр і «прикинути», чи потрібно виконувати норматив. Наприклад, у 2018 році на підприємстві СКШП облікового складу становило: у січні — серпні — по 7 осіб, у вересні — жовтні по 8 осіб, у листопаді — грудні

також планується СКШП по 8 осіб. Планове СКШП облікового складу за 2018 рік становитиме: (7 ос. х 8 міс. + 8 ос. х 4 міс.) : 12 міс. = 7,33 ≈ 7 ос.

Як бачите, якщо підприємство дотримуватиметься плану з працевлаштування, СКШП облікового складу за 2018 рік становитиме менше 8 осіб і про норматив можна буде забути.

Проте можлива й інша ситуація, коли за підсумками 2018 року показник СКШП облікового складу дорівнюватиме 8 або більше осіб. Тоді виникає запитання: «з коли» починати виконувати норматив?

Роботодавці, у яких кількість працюючих за основним місцем роботи збільшилася до 8 і більше осіб, реєструються у Фонді до 1 лютого року, що настає за роком збільшення кількості працюючих. Це прописано в п. 3 Порядку реєстрації4.

За цей же рік подається перший Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю (форма № 10-ПІ).

Тобто виконувати норматив із працевлаштування осіб з інвалідністю потрібно вже в тому році, в якому СКШП облікового складу становило 8 і більше осіб. Нагадаємо, що для роботодавців, у яких за основним місцем роботи працює від 8 до 25 осіб (СКШП облікового складу), «інвалідний» норматив установлений у кількості 1 робочого місця (якщо 25 осіб і більше — 4 % СКШП облікового складу за рік).

Важливо! Недостатньо прийняти одну особу (само собою, на основне місце роботи) з інвалідністю наприкінці року, оскільки кількість працевлаштованих осіб з інвалідністю також потрібно «рахувати» через СКШП облікового складу.

Наприклад, якщо працівник з інвалідністю був працевлаштований у серпні 2018 року (припустимо, з 1 серпня), навіть за умови, що він пропрацює в цього роботодавця до кінця звітного року, СКШП з інвалідністю за 2018 рік становитиме: (1 ос. х 5 міс.) : 12 міс. = 0,4 ≈ 0 ос. Щоб виконати «інвалідний» норматив, підприємству потрібно буде прийняти найближчим часом ще одну особу з інвалідністю так, щоб така особа відпрацювала хоча б 1 місяць повністю. Тоді СКШП з інвалідністю за 2018 рік становитиме:

(1 ос. х 5 міс. + 1 ос) : 12 міс. = 0,5 ≈ 1 ос.

Чи повинен ФОП виконувати «інвалідний» норматив, адже за працівників з інвалідністю він платить ЄСВ за ставкою 22 %, як і за звичайних працівників?

Законодавець не ставить виконання «інвалідного» нормативу в залежність від ставки сплачуваного ЄСВ. У ст. 19 Закону № 875 чітко зазначено, що створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю в межах нормативу зобов’язані всі роботодавці, у тому числі фізособи, які використовують найману працю. Тому якщо у ФОП кількість найманих працівників становить 8 і більше осіб (СКШП облікового складу за рік), він повинен виконувати «інвалідний» норматив, як і будь-який інший роботодавець.

Єдиний «бонус» — підприємець, який сам є особою з інвалідністю, може зарахувати себе в рахунок виконання «інвалідного» нормативу, встановленого йому як роботодавцеві (може збільшити значення в рядку 02 Звіту за ф. № 10-ПІ на одиницю)

Як правильно порахувати СКШП для Звіту з працевлаштування інвалідів?

Тим роботодавцям, у кого СКШП облікового складу за рік не перевищує 7 осіб, не потрібно реєструватися у Фонді соцзахисту інвалідів, подавати «інвалідний» Звіт і працевлаштовувати осіб з інвалідністю. Тому так важливо правильно порахувати показник СКШП. Тим більше, що тут є свої нюанси. Визначитися з тим, кого включати, а кого не включати до розрахунку, вам допоможе Інструкція № 286. Далі:

1) визначаємо кількість штатних працівників облікового складу за кожен день кожного місяця звітного року, включаючи вихідні, святкові та неробочі дні;

2) визначаємо СКШП за кожен місяць звітного року;

3) розраховуємо СКШП за звітний рік5

У 2016 — 2017 роках чисельність працівників підприємства перевищувала 8 осіб. Відповідно підприємство зареєструвалося у Фонді і подавало Звіт. У 2018 році підприємство призупинило діяльність. Найманих працівників немає. Чи потрібно буде подавати «порожній» Звіт до Фонду інвалідів за 2018 рік?

У п. 1.1 Інструкції № 426 сказано, що Звіт за формою № 10-ПІ поширюється на роботодавців, у яких працює за основним місцем роботи 8 і більше осіб. Якщо у вас СКШП облікового складу за рік 7 і менше осіб, то, за логікою, «інвалідний» Звіт подавати не потрібно. Проте деякі відділення Фонду на місцях усе ж вимагають подавати Звіт від усіх роботодавців, які зареєстровані у Фонді, незалежно від кількості працівників у звітному році. На наш погляд, підприємство до 01.03.2019 р. має право повідомити відділення Фонду про те, що у 2018 році кількість працівників зменшилася, у зв’язку з чим СКШП облікового складу за 2018 рік становило менше 8 осіб і Звіт не подається. Щоб уникнути непорозумінь, рекомендуємо отримати консультацію із цього питання у своєму відділенні Фонду

На підприємстві 6 найманих працівників. Двоє з них — особи з інвалідністю. Чи потрібно реєструватися у Фонді і подавати «інвалідний» Звіт?

Ні, не потрібно. Той факт, що на підприємстві працюють особи з інвалідністю, ще не означає, що воно повинне реєструватися у Фонді соцзахисту інвалідів і подавати «інвалідний» Звіт. Ці обов’язки в роботодавця виникають у тому випадку, якщо СКШП облікового складу за рік становить 8 і більше осіб. У вашій ситуації працівників усього 6, а отже, реєструватися у Фонді і подавати Звіт за ф. № 10-ПІ ви не зобов’язані

Якщо роботодавець проінформував центр зайнятості про створені ним робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю (надав форму № 3-ПН, у якій зазначив, що хоче прийняти на роботу осіб з інвалідністю), а центр зайнятості так нікого йому і не направив, то чи будуть санкції за непрацевлаштування?

Вважаємо, що роботодавець вжив усіх залежних від нього заходів із працевлаштування осіб з інвалідністю на створені ним робочі місця. Відповідно, вини немає. Не повинно бути і санкцій.

Такої ж думки дотримуються й суди. Підтвердження тому — свіженька постанова ВС від 26.06.2018 р. у справі № 806/1368/177. У ній суд зазначив: обов’язок підприємства зі створення робочих місць для осіб з інвалідністю не супроводжується його обов’язком займатися пошуком цих осіб для працевлаштування. Крім цього, ВС нагадав, що на сьогодні не встановлено періодичності подання звітності за формою № 3-ПН. Є лише вимога, що така звітність подається за наявності в роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше ніж через 3 робочі дні з дати відкриття вакансії. Тобто передбачено одноразове інформування про кожну вакансію. Щомісячно направляти такі звіти до центру зайнятості, якщо на початок місяця місце, виділене для особи з інвалідністю, залишилося незайнятим, не потрібно!

1 Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.91 р. № 875-XII.

2 Підказку з підрахунку СКШП облікового складу знайдете в статті «Інвалідний» Звіт: хто спить спокійно» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 8).

3 Інструкція зі статистики кількості працівників, затверджена наказом Держкомстату від 28.09.2005 р. № 286.

4 Порядок реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затверджений постановою КМУ від 31.01.2007 р. № 70.

5 Підказку щодо підрахунку СКШП облікового складу знайдете в статті «Інвалідний» Звіт: хто спить спокійно» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 8).

6 Інструкція щодо заповнення форми № 10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів», затверджена наказом Мінпраці від 10.02.2007 р. № 42.

7 http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/74992116.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться