Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


Бухгалтер 911, квітень, 2019/№14
Друкувати

Гроші у банку-банкрутові: як списати в обліку

Дзюба Наталия, налоговый эксперт
Підприємство у 2015 році визнано кредитором банку, що ліквідується, і включено до 7-ї черги. До цього дня заборгованість продовжує значитися на рахунку 377. Будучи малодохідником, підприємство резерв сумнівних боргів (РСБ) не нараховувало. Проте за підсумками 2018 року воно перевищило дохід у 20 млн грн. Чи потрібно нараховувати РСБ? Коли можна списати дебіторську заборгованість банку? Які податкові різниці чекають на підприємство?

Чи потрібен РСБ? За грошовими коштами, що зависли в банку, ви ще у 2015 році повинні були визнати дебіторську заборгованість (п. 4 П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість»), оцінивши її як поточну (Дт 377 — Кт 311, 312, 351) або як довгострокову (Дт 184 — Кт 311, 312, 351). Оскільки визнана поточна дебіторська заборгованість була фінансовим активом (банк повинен повернути гроші) і формально відповідала визначенню сумнівного боргу, на неї поширювалися вимоги п. 7 П(С)БО 10. Відповідно, під таку заборгованість потрібно було створювати РСБ.

Зверніть увагу! Сам факт того, що платник податку на прибуток є малодохідним, не рятує його від обов’язку створювати РСБ за правилами бухгалтерського обліку. Судячи з усього, ви скористалися правом, наданим абзацом четвертим п. 8 розд. І П(С)БО 25.

Не створювати РСБ може юрособа, яка відповідає критеріям мікропідприємництва.

І тепер, коли за підсумками 2018 року ви стали високодохідником і починаючи зі звітності за 2018 рік зобов’язані застосовувати всі різниці, передбачені ПКУ (у тому числі й пов’язані з РСБ), спеціально нараховувати РСБ не потрібно, якщо, як і раніше, вписуєтеся в критерії мікропідприємства*. Просто щодо такої дебіторської заборгованості, під яку не створювався РСБ, ви повинні будете в обліку з податку на прибуток застосувати «особливі» різниці:

* Детальніше про категорії «великі/середні/малі/мікро-» можете прочитати в статті «Річна фінзвітність за 2018 рік: що потрібно знати про правила подання» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 4).

— з абзацу третього п.п. 139.2.1 ПКУ, згідно з яким фінрезультат до оподаткування збільшують на суму витрат від списання дебіторської заборгованості понад суму РСБ;

— з абзацу третього п.п. 139.2.2 ПКУ, згідно з яким фінрезультат до оподаткування зменшують на суму списаної дебіторської заборгованості, але тільки якщо списана заборгованість відповідає хоча б одній з ознак безнадійної заборгованості, визначених п.п. 14.1.11 ПКУ.

А тепер про списання дебіторської заборгованості банку. З питання не зрозуміло, у якій стадії перебуває банк-боржник: у стадії ліквідації чи вже ліквідований. Тому розглянемо обидва варіанти.

Якщо банк у стадії ліквідації. Дебіторську заборгованість, за якою не було створено РСБ, можна списати до складу інших операційних витрат лише після визнання її безнадійною (п. 11 П(С)БО 10). А стає вона такою (п. 4 П(С)БО 10): (1) коли існує впевненість у її неповерненні боржником або (2) якщо за нею минув строк позовної давності. Однозначно вважаються погашеними і задоволенню в ліквідаційній процедурі не підлягають вимоги, які не включені до Реєстру акцептованих вимог кредиторів.

Частина 8 ст. 49 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» від 23.02.2012 р. № 4452-VI).

Ваші ж вимоги в повному обсязі потрапили до Реєстру. І хоча шансів на те, що гроші вам повернуть, практично немає, проте теоретично повернення можливе. До того ж хоч з моменту виникнення дебіторської заборгованості (2015 рік) по суті минуло вже більше трьох років, вважати, що за нею сплив строк позовної давності і спрацював критерій (2) безнадійності (з п.п. «а» п.п. 14.1.11 ПКУ), не можна.

У вашому випадку залишається тільки орієнтуватися на критерій (1) — упевненість у її неповерненні боржником, якщо майна банку не вистачить для задоволення вимог клієнта.

Згідно з п.п. «з» п.п. 14.1.11 ПКУ борг вважається безнадійним по суті вже в момент збудження провадження у справі про банкрутство (тобто ліквідації чекати не потрібно). Проте для бухобліку за цим податковим критерієм списувати борг ще рано. Він усе ще є сумнівним, а не безнадійним. І між оголошенням банкрутом і ліквідацією може минути дуже багато часу.

Тож найбільш відповідна тут підстава безнадійності — ліквідація банку. Тому доки банк не ліквідований, а перебуває тільки в стадії ліквідації, списувати завислу дебіторську заборгованість не має сенсу. Чекаємо на повну ліквідацію банку.

Якщо банк ліквідований. Щойно банк буде ліквідований, ви зможете списати завислу дебіторську заборгованість банку. Як пояснюють податківці (див. лист ДФСУ від 24.01.2018 р. № 269/6/99-99-15-02-02-15/ІПК): підставою для визнання безнадійною заборгованості ліквідованого банку є запис з ЄДР про держреєстрацію припинення юрособи внаслідок ліквідації.

Цю інформацію ви можете отримати в електронному вигляді через офіційний сайт ЄДР.

Там же будуть зазначені дата і номер запису про припинення банку як юрособи. Переконавшись, що банк ліквідований, «безрезервну» дебіторську заборгованість списуєте до складу інших операційних витрат (п. 11 П(С)БО 10) записом Дт 944 — Кт 377 (якщо відображали заборгованість банку як довгострокову, попередньо переведіть її в поточну (Дт 377 — Кт 183). У податковому обліку в цьому ж періоді ви вже зможете в додатку РІ синхронно показати обидві різниці:

— у рядку 2.1.3 — збільшуючий фінрезультат. Сюди ви повинні включити всю суму списуваної в бухобліку дебіторської заборгованості, оскільки РСБ під цю заборгованість ви не створювали;

— у рядку 2.2.3 — зменшуючий фінрезультат. Тут ви повинні відобразити всю суму списуваної дебіторської заборгованості, що підпадає під податкові критерії безнадійності. Причому з тим, що зменшити фінрезультат через цей рядок можна й у разі, якщо РСБ під цю заборгованість узагалі не створювався, згодні й податківці.

Див. листи ГУ ДФС у Донецькій обл. від 13.09.2018 р. № 4016/ІПК/05-99-12-03-16 та від 07.12.2018 р. № 5139/ІПК/05-99-12-03-16).

Зрештою, сума списаної безнадійної дебіторської заборгованості банку зменшить ваш об’єкт оподаткування з податку на прибуток поточного періоду.

фото автора У фокусі
Ушакова Лілія СЕРЕДНЯ ЗАРПЛАТА – НОВИЙ ПЕРЕРАХУНОК [Порядок 100]...
60858 142
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам
Нас вже image користувачів
Клуб 911 — приєднуйтесь, щоб отримати повний доступ до всіх матеріалів сайту. Це безкоштовно!
Вже з нами? Увійти