Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Підпишіться!


Бухгалтер 911, серпень, 2019/№31
Друкувати

Незастосування РРО vs прощання зі спрощенкою

Товстопят Юрий, налоговый эксперт
Приводом для написання цього матеріалу стало запитання: чи можуть податківці позбавити статусу платника єдиного податку в разі накладення декількох штрафів за незастосування РРО? Давайте розберемося, що саме може слугувати підставою для скидання зі спрощенки.

Нагадаємо: п. 296.10 ПКУ, як і раніше, дозволяє не застосовувати РРО (дає «РРО-імунітет») підприємцям-єдиноподатникам:

(1) групи 1;

(2) груп 2 — 4 незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 млн грн. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу більше 1 млн грн. застосування РРО для такого платника єдиного податку стає обов’язковим.

При цьому «РРО-імунітет» у будь-якому разі не працює, якщо здійснюється реалізація технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту (далі — ТСПТ), а також з 01.01.2019 р. — лікарських засобів і виробів медичного призначення*.

* Детальніше про що ви могли прочитати в статті «Продаж лікарських засобів і медичних виробів = застосування РРО?» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 1).

Також є ще низка випадків, коли РРО можна не застосовувати згідно зі ст. 9 або 10 (розроблений «під неї» Перелік № 1336**) Закону про РРО.

** Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, затверджений постановою КМУ від 23.08.2000 р. № 1336. З останніми змінами до цього документа ви могли ознайомитися в статті «З РК, КОРО, але без РРО, та ще й по-новому: розгадуємо ребус» у журналі «Бухгалтер 911», 2018, № 3.

Якщо ніщо з переліченого вас не рятує, доводиться говорити про обов’язкове застосування РРО (звісно, в тих випадках, коли розрахунки вимагають застосування РРО). А також у цьому разі — про відповідальність, передбачену за його незастосування. Але чи входить до неї скидання зі спрощенки?

Випадки, в яких єдиноподатники зобов’язані покинути спрощенку та перейти на сплату інших податків і зборів, передбачених ПКУ, перелічені в п.п. 298.2.3 ПКУ. І в цьому підпункті немає випадку, коли єдиноподатник не застосовує РРО, якщо він зобов’язаний його застосовувати, або оштрафований за порушення норм законодавства про застосування РРО.

Пункт 299.10 ПКУ визначає випадки, коли реєстрація єдиноподатника може бути анульована шляхом виключення його з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу. І в ньому також немає випадку, що нас цікавить!

Примусовий перехід на загальну систему оподаткування

з/п

Ситуація

Коли переходити?

1

Платник єдиного податку (ЄП) групи 1 або 2 перевищує протягом календарного року встановлений обсяг доходу (300 тис. грн. і 1,5 млн грн. відповідно) і не переходить на застосування іншої ставки єдиного податку

З першого числа місяця, що настає за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення

2

Платник ЄП групи 1 або 2, який використав право на застосування інших ставок,

установлених для групи 3, перевищує протягом календарного року обсяг доходу, встановлений п.п. 3 п. 291.4 ПКУ (5 млн грн.)

З першого числа місяця, що настає за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення

3

Платник ЄП групи 3 перевищує протягом календарного року встановлений обсяг доходу (5 млн грн.)

4

Платник ЄП застосовує інший спосіб розрахунків, ніж зазначений у п. 291.6 ПКУ (повинен проводити розрахунки за відвантажені товари (роботи, послуги) виключно в грошовій (готівковій та/або безготівковій) формі)

З першого числа місяця, що настає за податковим (звітним) періодом*, у якому допущено такий спосіб розрахунків

5

Платник ЄП здійснює види діяльності, які не надають права застосовувати спрощену систему, або не відповідає вимогам організаційно-правових форм господарювання

З першого числа місяця, що настає за податковим (звітним) періодом*, у якому здійснювалися такі види діяльності або відбулася зміна організаційно-правової форми

6

Перевищена чисельність фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах із платником ЄП (для групи 1 — 0; для групи 2 — 10; для групи 3 — без обмежень)

З першого числа місяця, що настає за податковим (звітним) періодом*, у якому допущено таке перевищення

7

Платник ЄП здійснює види діяльності, не зазначені в реєстрі платників ЄП

З першого числа місяця, що настає за податковим (звітним) періодом*, у якому здійснювалися такі види діяльності

8

Наявність податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів

В останній день другого з двох послідовних кварталів

9

Платник групи 1 або 2 здійснює діяльність, яка не передбачена в пп. 1 або 2 п. 291.4 ПКУ

З першого числа місяця, що настає за податковим (звітним) кварталом, у якому здійснювалася така діяльність

* Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку груп 1, 2 і 4 є календарний рік, і тільки для платників єдиного податку групи 3 — календарний квартал.

Можливо, платника збентежила норма п. 299.11 ПКУ про те, що в разі виявлення податківцями під час перевірок порушень платником ЄП вимог, установлених «єдиноподатковою» гл. 1 розд. XIV ПКУ, його ЄП-реєстрація анулюється. Але цю норму слід сприймати через призму пп. 299.10, 298.2.3 ПКУ.

Та й вимога застосовувати РРО не є вимогою гл. 1 розд. XIV ПКУ. Навпаки, зазначена глава лише встановлює преференції для платників ЄП у частині застосування РРО.

Виходить, єдиний можливий випадок скидання з ЄП — якщо будуть нараховані фінсанкції за незастосування РРО, які з причини їх несплати (якщо ФОП їх не сплатить) перетворяться на податковий борг, і цей борг «висітиме» на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів (див. п. 8 таблиці).

фото автора У фокусі
Ушакова Лілія ПДФО + ВЗ + ЄСВ = єдина звітність...
27918 33
Курси валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд