Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Підпишіться!


Бухгалтер 911, грудень, 2019/№50
Друкувати

Виплатили допомогу «за свої». Чи законно?

Александрова Олеся, эксперт по вопросам оплаты труда
У своєму листі від 05.09.2019 р. № 1778-04-1 ФСС підкреслює, що роботодавець повинен дочекатися фінансування на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності з ФСС, а не виплачувати її за рахунок власних коштів.

Відомий факт — сьогодні ФСС затримує фінансування матзабезпечення.

Деякі роботодавці на цьому фоні приймають рішення виплатити всю суму лікарняних за рахунок власних коштів, а потім намагаються перекинути фінансування, що надійшло, зі спецрахунку на свій поточний рахунок. Чи законні такі дії?

У листі, що коментується, ФСС наполягає, що незаконні*.

* Про це ми попереджали в статті «Допомога з ФСС запізнилася: що робити?» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 16).

Обґрунтування такої позиції Фонду доволі просте: механізм відшкодування ФСС страхувальникові витрат, понесених ним на виплату матеріального забезпечення за рахунок власних коштів, чинним законодавством не передбачений.

Абзацом 4 ч. 2 ст. 34 Закону № 1105** чітко визначено, що кошти, отримані на окремий спецрахунок, можуть бути використані виключно на виплату застрахованій особі допомоги і сплату ПДФО та ВЗ.

** Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV.

Можливість перекидання грошей зі спецрахунку на поточний рахунок роботодавця відсутня.

Як же бути роботодавцям, які ризикнули і виплатили допомогу «за свої»? Найбезпечніший варіант — після отримання фінансування на спецрахунок повторно здійснити виплату допомоги працівникові і сплату податку/внеску, а потім попросити працівника повернути раніше отримані ним кошти у вигляді допомоги до каси або на розрахунковий рахунок підприємства як помилково отримані.

Знову ж таки, якщо з виплатою самої допомоги по тимчасовій непрацездатності з ФСС можна чекати аж до перерахування її фондом на спецрахунок, то зі сплатою ЄСВ, ПДФО і ВЗ чекати «до переможного» вийде не завжди.

Якщо строки їх сплати настали (для ЄСВ — не пізніше 20-го числа*** місяця, що настає за місяцем нарахування допомоги; для ПДФО і ВЗ — не пізніше 30-го числа місяця, що настає за місяцем нарахування допомоги), то тут уже нікуди не подінешся. Плати, або отримаєш штраф. У зв’язку з цим єдиним виходом може і бути перерахування з поточного рахунку.

*** А у випадку з гірничим підприємством — 28-го числа.

ЄСВ у будь-якому випадку сплачують з поточного рахунку. Тож із ним проблем бути не повинно.

А ось як бути з ПДФО і ВЗ? Після надходження на спецрахунок фінансування з ФСС виплачуйте працівникові допомогу і повторно сплачуйте ПДФО і ВЗ, але вже зі спецрахунку. У результаті виникне переплата з ПДФО і ВЗ, яку можна буде зарахувати в рахунок майбутніх платежів з ПДФО і ВЗ.

фото автора У фокусі
Ушакова Лілія ПДФО + ВЗ + ЄСВ = єдина звітність...
27793 33
Курси валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд