Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


Бухгалтер 911, грудень, 2019/№50
Друкувати

Здаєте готівку до банку? Заповнюйте ВКО правильно!

Свириденко Алла, налоговый эксперт
Ситуація. Обов’язки касира на підприємстві виконує головний бухгалтер. Як у такому разі правильно оформляти видатковий касовий ордер (ВКО) на здавання готівки до банку? Кого зазначати в реквізиті «Видати» ВКО і хто повинен розписатися в отриманні коштів у полі «Підпис одержувача»? Чи має в такому разі бухгалтер-касир право розписуватися у ВКО двічі: і за касира, який видав готівкову виручку, і за одержувача коштів?

Спершу скажемо, що, в принципі, нічого крамольного в тому, щоб головний бухгалтер підприємства виконував також обов’язки касира, немає. Наприклад, п. 45 Положення № 148* говорить прямо: за відсутності в штатному розписі підприємства посади «касир» керівник наказом може покласти такі обов’язки на бухгалтера або іншого працівника (зрозуміло, з укладенням договору про повну матеріальну відповідальність).

* Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою НБУ від 29.12.2017 р. № 148.

У такому разі, коли головний бухгалтер і касир — одна і та ж особа, саме цей працівник повинен ставити свій підпис у відповідних реквізитах касових документів. До речі, податківці в схожій ситуації (директор-одинак ставить свій підпис на касових документах двічі — за себе як керівника і за касира) не бачать нічого поганого (109.15 ЗІР).

Варіант — коли головбух підписується за себе і за касира — податківців теж не здивує .

А тепер давайте поглянемо, як оформити ВКО конкретно виходячи з вашого запитання: на здавання готівки до банку?

У ВКО, які оформляють на загальну суму проведених касових операцій (зокрема, на здавання готівки до банку), реквізити «Одержав», «Дата», «Сума», «Підпис одержувача», а також дані документа, що засвідчує особу одержувача (поле «За________»), не заповнюють.

Ось і виходить, що у ВКО на здавання готівки до банку бухгалтер-касир розписується як завжди: за головбуха (у полі «Головний бухгалтер») і за касира (у полі «Видав касир»). За одержувача готівки в полі «Підпис одержувача» касирові розписуватися не потрібно (!), щоб не порушувати вимог Положення № 148.

А ось у полі «Видати» доведеться все ж зазначити П. І. Б. бухгалтера-касира, який здає готівкову виручку з каси підприємства до банку.

Принаймні цього вимагають фахівці НБУ в листі від 12.06.2018 р. № 50-0007/32326.

Якщо пам’ятаєте, раніше в цій графі зазначали найменування банку, до якого здається виручка. Що, загалом, було логічно: адже одержувачем грошових коштів зрештою є саме банк, а не касир, який виступає посередником між банком і підприємством. Крім того, ще одна дивина такого порядку заповнення ВКО в тому, що касир (через згадку в полі «Видати») виступає в ролі одержувача коштів, але свого підпису в їх отриманні не ставить.

У рядку «Підстава» зазначають підставу для видачі готівкових коштів з каси підприємства (наприклад, у нашому випадку — «торговельна виручка на поточний рахунок» тощо)**.

** Більше корисної інформації знайдете в статті «Заповнення ПКО і ВКО: шпаргалка» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 29).

фото автора У фокусі
Ушакова Лілія СЕРЕДНЯ ЗАРПЛАТА – НОВИЙ ПЕРЕРАХУНОК [Порядок 100]...
60855 142
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам
Нас вже image користувачів
Клуб 911 — приєднуйтесь, щоб отримати повний доступ до всіх матеріалів сайту. Це безкоштовно!
Вже з нами? Увійти