Підпишіться!


Бухгалтер 911, січень, 2019/№5
Друкувати

«Гарячі» запитання щодо заповнення форми № Д5 і сплати ЄСВ «за себе»

Мирошниченко Виталина, налоговый эксперт
За 2018 рік підприємці звітують з ЄСВ на новому бланку форми № Д5. На жаль, новий бланк спантеличив усіх більше, ніж звичайно, оскільки, по-перше, у ньому спочатку «сиділи» помилки, а по-друге, податківці активно роздавали неправильні поради щодо його заповнення. Благо в останню мить податківці все ж схаменулися. Поспішаємо розібратися з усім цим вінегретом, оскільки ще є шанс потрапити в «останній вагон».

Для тих, хто вже «здався». Розпочнемо з того, що тим, хто орієнтувався на наші рекомендації щодо заповнення форми № Д51, переподавати нічого не доведеться . Зрештою, і ПФУ, і податківці підтвердили правильність наших висновків — див. лист ДФСУ від 24.01.2019 р. №2265/7/99-99-13-02-01-1 (далі — Лист).

1 Див. статтю «Звіт з ЄСВ «за себе» для ФОП: що нового?» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 2).

Якщо ви вже подали звіт за формою № Д5 (і, можливо, навіть отримали квитанцію № 2 без зауважень) з дотриманням «минулих» рекомендацій податківців, а тепер виявите їх же протилежні роз’яснення, не хвилюйтеся. Якщо припустилася якоїсь помилки, її можна виправити .

Але покваптеся. Потім виправити звіт буде практично нереально. А зараз — простіше простого. Не пізніше 11.02.2019 р. (включно) ви можете повторно подати форму № Д5 (правильну версію) з відміткою «початкова». І податківці зобов’язані будуть узяти до уваги тільки останню версію звіту (п. 8 розд. II Порядку № 4352).

2 Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Мінфіну від 14.04.2015 р. № 435.

Якщо не захочуть приймати, вимагайте писати письмову відмову.

При цьому нічого не задвоїтися не повинно і жодних штрафів за помилки не буде.

Графа 3 форми № Д5. Було немало запитань про те, як заповнювати цю графу. Єдиноподатникам податківці на місцях чомусь наполегливо радили подавати звіт, узагалі не заповнюючи графу 3 . Хоча, по-перше, податківці в принципі не уповноважені надавати роз’яснення з приводу заповнення форми № Д5 (це — у компетенції ПФУ), а по-друге, жодних законодавчих підстав для незаповнення цієї графи теж не було3.

3 Представники ПФУ радили цю графу заповнювати (для єдиноподатників — не нижче мінзарплати), про що ми попереджали підприємців у статті «Запитання щодо заповнення Звіту з ЄСВ «за себе» ФОП-єдиноподатником» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 3) і в статті «Звіт з ЄСВ «за себе» для ФОП: що нового?» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 2).

І ось до кінця місяця, нарешті, ДФСУ прокинулася і визнала, що єдиноподатники таки зобов’язані заповнювати графу 3 форми № Д5. І в ній вони повинні зазначати дохід, не менше ніж мінзарплата відповідного місяця. Нарешті, логіка перемогла .

Показники граф 3 і 4 у єдиноподатника завжди збігатимуться. При цьому графа 3 заповнюється завжди, навіть якщо єдиноподатник не вів діяльності / не отримував доходу / був у відпустці / на лікарняному.

Тому якщо ви подали звіт з порожньою графою 3, переподайте його від гріха чимдалі, щоб надалі не виникло проблем з нарахуванням стажу (як переподати звіт, див. вище).

До речі, якщо єдиноподатник платив не мінімальний ЄСВ, а більше (добровільно для збільшення пенсії), то графа 3 = графі 4 = сумі, з якої фактично сплачений ЄСВ.

Загальносистемники. У них теж є декілька запитань щодо заповнення цієї графи:

1) якщо протягом року діяльності не було (і не було доходу), то що зазначати в графі 3? Оскільки доходу не було взагалі (у декларації значиться 0,00), то в цій графі за кожним рядком зазначаємо прочерки.

Але враховуючи той факт, що ЄСВ усе одно сплачується за кожен місяць, незалежно від того, був у підприємця дохід чи ні, потрібно заповнити графу 4. І зазначаємо ми в ній будь-який дохід, але не менше 1 мінзарплати (більшість підприємців так і роблять) і не вище 15 мінзарплат.

До речі, деякі податківці на місцях відмовлялися приймати звіти з нульовою графою 3 у «сплячих» загальносистемників, але це, звісно, неправильно. Адже саме формулювання графи 3 «Сума чистого доходу (прибутку), заявленого в податковій декларації» свідчить про те, що підсумок за графою 3 повинен збігатися з підсумком за графою 3 рядка 10.7 деки про доходи. У нашому випадку — «0,00»;

Утім, як видно з прикладу в додатку 5 до Листа і в цьому запитанні, податківці «схаменулися».

2) якщо протягом року були місяці і прибуткові, і збиткові, а за підсумками року отримано прибуток: як заповнити графу 3 за збиткові місяці?

Тут у підприємця можуть виникнути сумніви у зв’язку з абз. 2 п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ, який свідчить, що за збиткові (нульові) місяці потрібно визначити базу нарахування ЄСВ так, щоб ЄСВ був не нижче мінімуму. Тобто деякі сумніваються, чи не потрібно в графі 3 за збитковими місяцями ставити мінзарплату?

Відповідь: ні, не потрібно. Суть абз. 2 п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ полягає лише в тому, що загальносистемники зобов’язані сплачувати ЄСВ навіть у тому випадку, якщо доходу в них немає. А сам механізм розрахунку ЄСВ для загальносистемників чітко прописаний у п. 3 розд. III Інструкції № 4494: чистий річний дохід, заявлений у деці про доходи, ділимо на кількість місяців роботи на загальній системі. Отриманий результат (середньомісячний дохід) і записуємо в кожен місяць року (у тому числі й у збиткові місяці).

4 Інструкція про порядок нарахування і сплати ЄСВ, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. № 449.

При цьому фактичні підсумки чистого доходу з Книги обліку доходів і витрат для заповнення форми № Д5 зовсім не важливі.

Титулка. Запитання з титулкою ми обговорювали неодноразово5. І начебто вже розібралися з тим, як її заповнити, якщо протягом року спрощенка «уклинилася» між двома періодами роботи на загальній системі (в електронних версіях звіту вже додали другий рядок для другого «загальносистемного» періоду). Але часто виникають й інші запитання: як заповнити дату перебування на загальній системі/спрощенці, якщо діяльність розпочата/закінчена «всередині» місяця?

5 Зокрема, з прикладами — у статті «Звіт з ЄСВ «за себе» для ФОП: що нового?» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 2).

І ПФУ, і податківці, зрештою, зійшлися в думці, що час перебування на загальній системі або на спрощенці ми розраховуємо/зазначаємо в повних місяцях (з 1-го по 30/31 число або 28/29 — у лютому).

Тому якщо, наприклад, підприємець зареєструвався 13.11.2018 р.:

1) а з 01.12.2018 р. став єдиноподатником групи 2, то на титулці він зазначить період перебування на:

— загальній системі «З 01.11.2018 по 30.11.2018»;

До речі, якщо в цьому місяці не було доходу, заповнюємо графи 3 і 4 форми № Д5 так само, як і бездіяльний загальносистемник: графа 3 = 0, графа 4 = 3723,00 грн.

— на єдиному податку «З 01.12.2018 по 31.12.2018» (у таблиці 1 форми № Д5 графа 3 = графі 4 = 3723,00 грн.);

2) і відразу став єдиноподатником групи 3, то на титулці він зазначить період перебування на єдиному податку «З 01.11.2018 по 31.12.2018»;

3) залишився загальносистемником, то на титулці він зазначить період перебування на загальній системі «З 01.11.2018 по 31.12.2018»;

4) і знявся з держреєстрації 13.12.2018 р., то на титулці він зазначить період роботи на загальній системі «З 01.11.2018 по 31.12.2018».

ЄСВ-сплата у загальносистемників. Деяка невизначеність зі сплатою ЄСВ виникла у загальносистемників з 01.01.2018 р. Саме із цієї дати в них з’явився обов’язок сплачувати ЄСВ «всередині» року: щоквартально до 20 числа місяця, що настає за кварталом (абз. 4 ч. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ). Але в якій сумі?

Судячи з Листа, податківці, бачать сплату ЄСВ так: кожного кварталу загальносистемник сплачує мінімальний ЄСВ (3 х 22% х мінзарплата), а після закінчення року робить остаточний розрахунок з ЄСВ виходячи з даних форми №Д5.

Різницю сплачуємо до бюджету до подання форми № Д5 за 2018 рік або одночасно з її поданням (категорія 301.04.02 ЗІР).

До речі, у Листі ДФСУ говорить тільки про те, що остаточний розрахунок можна провести до 10 лютого. Проте радимо зробити остаточний розрахунок саме не пізніше подання форми № Д5.

Багато загальносистемників, у зв’язку з невизначеністю при сплаті ЄСВ-авансів у минулому році, платили квартальний ЄСВ не в мінімальному розмірі, а більше — за аналогією з ПДФО-авансами (від чистого доходу, отриманого протягом кварталу). Що ж, у такому разі не виключено, що до моменту подання форми № Д5 у них узагалі може значитися переплата з ЄСВ. Тож про жодний остаточний розрахунок з ЄСВ може і не йти мова взагалі .

До речі кажучи, у деяких переплата виникла вже за підсумками I — III кварталів, унаслідок чого вони сумнівалися, чи варто взагалі платити ЄСВ за IV квартал (граничний строк сплати — 21.01.2019 р.)6?

6 Про це ми писали в статті «Звіт з ЄСВ «за себе» для ФОП: що нового?» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 2).

Лист можна зрозуміти й так, що нічого страшного в несплаті платежу за IV квартал у такому разі не буде, оскільки раніше сплачений ЄСВ уже покрив обов’язковий мінімум. Але знову ж таки 100% гарантії немає .

У фокусі фото автора
Томашпольский Сергій ФОП і готівка: оприбуткування, ліміти, РРО і фінмоніторинг... ...
28000 40
Курси валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд