Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, червень, 2019/№23
Друкувати

Де зберігати електронний підпис?

Амброзяк Наталья, юрист
Зараз усі тільки й говорять, що про нові носії електронного підпису — токени, особливо після попереджень у квитанціях від податківців. Чи правда, що токени обов’язкові для всіх госпсуб’єктів? Чи не заблокують прийняття електронної звітнос­ті тим, у кого їх немає? Відповіді знайдете в цій статті.

Повідомлення з квитанцій («підпис на незахищеному носії») пов’язані з правовим регулюванням в ЕЦП-сфері, що змінилася. Адже ще 07.11.2018 р. набрав чинності Закон № 2155*. Ера ЕЦП змінилася ерою кваліфікованого електронного підпису або печатки (КЕП)**.

* Закон України «Про електронні довірчі послуги» від 07.10.2017 р. № 2155-VIII.

** Про це ви вже могли дізнатися зі статті «Попередження у квитанціях податківців: у чому проблема?» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 16).

Чому тільки зараз фіскали стали попереджати про проблеми з підписом? Припускаємо, що це викликано перехідними положеннями до Закону № 2155. Відповідно до них ЕЦП і сертифікати відкритих ключів, видані до 07.11.2018 р., можуть використовуватися до закінчення строку дії сертифіката, але не пізніше 2 років з дня набрання чинності Законом № 2155 (тобто не пізніше 07.11.2020 р.) (п. 5 розд. VII Закону № 2155). Документи, підписані старими ЕЦП, визнаються дійсними. А це означає, що й до звітності в податківців претензій бути не повинно.

Ті, хто отримав ключі до 07.11.2018 р., можуть продовжувати ними користуватися до закінчення строку їх дії, але не більше ніж до 07.11.2020 р.

Якщо строк дії ключів закінчиться раніше 07.11.2020 р., то доведеться генерувати ключі вже відповідно до Закону № 2155.

Тепер поговоримо про токени. Токен — цей пристрій у вигляді USB-флешки, призначений для безпечного зберігання електронних ключів та інформації про власника електронного підпису.

Чи всім він потрібен і чи передбачені альтернативні варіанти?

Виходячи з положень ч. 2 ст. 17 Закону № 2155 електронне спілкування з податківцями здебільшого (відправлення звітності, підписання ПН, вхід до електронного кабінет тощо) повинно відбуватися з використанням кваліфікованих електронних довірчих послуг (ЕДП). А це означає, що використання КЕП не уникнути.

Нагадаємо: при формуванні електронного підпису генерується пара ключів — відкритий і особистий. Коли ви накладаєте на документ особистий ключ, його розшифровка відбувається відкритим ключем. А розшифрувати некваліфікований особистий ключ кваліфікованим відкритим ключем не можна. Також про КЕП для платників податків після 22.05.2019 р.*** прямо згадує ПКУ (див. п. 421.5, п.п. 48.5.1, п. 201.1, п.п. 3 п. 298.1.1 ПКУ). Тому КЕП потрібен.

*** Відповідні зміни до ПКУ було внесено Законом України від 16.05.2019 р. № 2725-VIII.

Чому ми так чіпляємося за кваліфікованість ключів і сертифіката? Річ ось у чому. Відповідно до п. 12 ч. 2 ст. 23 Закону № 2155 кваліфіковані сертифікати відкритих ключів повинні містити, зокрема, відомості про те, що особистий ключ зберігається в засобі КЕП. Мабуть, саме через сертифікат податківці й відловлюватимуть «неправильні» ключі.

Крім того, згідно з ч. 2 ст. 18 Закону № 2155 КЕП вважаються такими, що пройшли перевірку та отримали підтвердження, якщо під час перевірки за допомогою кваліфікованого сертифіката електронного підпису або печатки отримано підтвердження того, що особистий ключ зберігається в засобі КЕП.

Що таке засіб КЕП? Це пристрій або програмне забезпечення (ПЗ), що відповідають вимогам Закону № 2155 і, зокрема, зберігають особистий ключ КЕП (п. 15 ч. 1 ст. 1 Закону № 2155). Вимоги до таких сховищ передбачені в ст. 19 Закону № 2155 і постанові КМУ від 07.11.2018 р. № 992.

Зверніть увагу: відповідність таких пристроїв/ПЗ зазначеним вимогам підтверджується документами про відповідність або позитивним експертним висновком за результатами їх держекспертизи (проводиться в порядку, встановленому наказом Адміністрації держслужби спецзв’язку від 23.06.2008 р. № 100).

У процесі спілкування з держорганами (у тому числі й з фіскалами) в електронній формі потрібно використовувати КЕП, що зберігаються на спеціальному пристрої або в спецПЗ.

Причому «ліві» пристрої/ПЗ не підійдуть, оскільки генерувати ключі та сертифікат можна тільки на тому носії, який відповідає всім законодавчим вимогам. У свою чергу, така відповідність повинна підтверджуватися спеціальними документами або позитивним експертним висновком.

Як бачимо, формально не лише токени можуть бути засобом КЕП.

Чому просувають саме ці пристрої ? Ми лише можемо припустити, що так наполегливо рекомендовані в Україні токени просто мають необхідні дозвільні документи.

При використанні токенів зверніть увагу на такі моменти:

— токен — річ не дешева. Ціна коливається від 695 до 1860 грн. за штуку. Такі носії часто продають розповсюджувачі і виробники бухгалтерського ПЗ;

— для кожної пари ключів потрібен окремий токен. Відповідно, в одного підприємства їх буде зазвичай три: для директора, головного бухгалтера і для печатки. Додаються підписанти — зростає кількість токенів ;

— токен — багаторазовий. Тобто при генерації нового КЕП купувати новий токен не потрібно. Інше питання, наскільки «витривалою» буде сама конструкція токена;

— скопіювати КЕП з токена на інший носій (звичайну USB-флешку, комп’ютер тощо) неможливо;

— для введення пароля до токена у вас 7 спроб. Далі цей носій блокується і потрібно буде генерувати КЕП наново.

Де обліковувати токени? За всіма параметрами для бухоблікових цілей вони підпадають під визначення основних засобів (ОЗ). Якщо підприємством установлений вартісний критерій для розмежування малоцінних необоротних матеріальних активів (МНМА) від власне ОЗ, їх зараховують на субрахунок 112.

У першому місяці використання токенів на них нараховують амортизацію за методом «50 % / 50 %» або «100 %».

Інакше (якщо вартісний критерій не встановлено) такі предмети відображають на субрахунках 109 або 104.

Незалежно від бухгалтерського рахунку обліку для прибуткових цілей токени не є ОЗ. Адже їх вартість менше 6000 грн. Тому податкові різниці за ними не розраховують.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться