Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте новини поштою!


Бухгалтер 911, вересень, 2019/№39
Друкувати

Як завершити правочин, якщо ФОП на єдиному податку змінив групу

Мирошниченко Виталина, налоговый эксперт
Сьогодні ми розглянемо приклади того, як завершити правочин, якщо єдиноподатник почав його, перебуваючи в одній групі, а завершив — після переходу до іншої. Які нюанси потрібно врахувати самому ФОП і його партнерам?

Перехід до «старшої» групи

Ситуація 1: відвантажуємо товар у групі 2 → отримуємо оплату в групі 3

Припустимо, єдиноподатник після переходу до групи 3 отримав оплату за товар, відвантажений ще під час роботи в групі 2. Як відобразити такий дохід?

Тут усе просто. Єдиноподатники ведуть облік доходу за касовим методом, тобто дохід у них у загальному випадку виникає в момент отримання грошей (на поточний рахунок або до каси) — п. 292.6 ПКУ. Отже, на момент відвантаження товару (під час роботи в групі 2) доходу немає.

Оплата «зайшла» єдиноподатнику, коли він уже був у групі 3. Отже, в день її отримання ми і записуємо дохід до Книги обліку доходів (і витрат). Це буде дохід єдиноподатника, зароблений ним на третій групі. Той факт, що товар був відвантажений під час роботи в групі 2, ролі не відіграє.

Тим паче, що в групі 3 єдиноподатник має право займатися всіма видами діяльності, якими він займався в групі 2 (і крім того, — іншими дозволеними видами діяльності). А раз так, то діємо за всіма правилами: коли оплата фактично отримана, тоді й визнаємо її доходом.

Навіть якщо при переході до групи 3 ви змінювали види діяльності і випадково «втратили» той, від здійснення якого зараз «зайшов» дохід, проблем бути не повинно. Ставка єдиного податку (ЄП) 15 % у такому разі працює лише щодо ППЄПів груп 1 і 2 (див. п.п. 2 п. 293.4 ПКУ). Підстав для «скидання» з ЄП за п.п. 7 п.п. 298.2.3 ПКУ теж немає.

Оскільки в групі 3 буде лише отримана оплата, у той час як сама діяльність велася, ще коли відповідний вид діяльності був у Реєстрі платників ЄП.

Якщо партнер купував у єдиноподатника:

товари, то жодних нюансів у покупця не виникає. Він отримав товар від спрощенця групи 2, а оплатив його спрощенцю групи 3. ПДФО і ВЗ у будь-якому разі не утримуємо (незалежно від того, в якій групі спрощенки працює продавець) — головне, щоб у вас була копія його виписки/витягу з ЄДР (п. 177.8 ПКУ);

послуги/роботи, то потрібно перевірити, чи не змінив єдиноподатник свої види діяльності. На момент виплати вже не зазначений той вид послуг/робіт, за які ви маєте намір йому заплатити? Вам доведеться (безпечний варіант) за свій рахунок нарахувати і сплатити ЄСВ за таким договором послуг (22 % від суми договору!) .

Тож будьте уважні і просіть копію витягу з Держреєстру або перевіряйте види діяльності партнера за посиланням: https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch і на момент нарахування, і на момент виплати доходу.

Для сплати/несплати ЄСВ важливий перелік видів діяльності саме з Держреєстру (абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ), а не з Реєстру єдиноподатників . Зазвичай дані цих двох Реєстрів збігаються, але в Держреєстрі видів діяльності може бути зазначено більше.

Ситуація 2. Отримав аванс у групі 2 → відвантажив товар у групі 3

Припустимо, єдиноподатник отримав передоплату від покупця, працюючи в групі 2, а товар відвантажив уже після переходу до групи 3. Як відобразити таку операцію?

У цьому випадку взагалі жодних проблем немає. Дохід ми відображаємо за касовим методом, тобто на момент його отримання. Отже, він потрапить до Книги обліку доходів відразу — ще під час роботи в групі 2.

Сам же факт відвантаження товарів в обліку підприємця ніяк не відображається. Тим паче, що відвантаження відбудеться в групі 3, тобто жодних заборон на те, щоб завершити таку операцію, немає.

Але все-таки варто стежити за тим, щоб потрібний вид діяльності не зник з Реєстру єдиноподатників, оскільки за діяльність, не зазначену в Реєстрі, формально можна злетіти зі спрощенки п.п. 7 п.п. 298.2.3 ПКУ.

Пару слів — про контрагента спрощенця (покупця). Оскільки він робить передоплату відразу, надалі для цілей утримання ПДФО і ВЗ йому вже неважливо, чи змінилася група спрощенки продавця або його види діяльності — це відстежувати необов’язково.

А ось для цілей сплати ЄСВ за роботами/послугами радимо переконається в наявності в ЄДР відповідних видів діяльності на момент «закриття» акта робіт/послуг (див. вище). Якщо у витягу таких не виявиться, перевіряючі можуть вимагати сплати ЄСВ.

Перехід до «молодшої» групи

Ситуація 3: відвантажуємо товар у групі 3 → отримуємо оплату в групі 2

Припустимо, єдиноподатник після переходу до групи 2 отримав оплату за товар, відвантажений ще під час роботи в групі 3. Як відобразити такий дохід?

Тут потрібно бути уважним. Якщо в групі 2 єдиноподатник має право продавати той же товар, який він відвантажив, будучи в групі 3 (і відповідний вид діяльності зберігся в Реєстрі єдиноподатників), то проблеми немає . Діємо так само, як і в ситуації 1, тобто:

— факт відвантаження товару в обліку ніяк не відображається (спрощенець — у групі 3);

на момент отримання оплати записуємо її до Книги обліку доходів (спрощенець — у групі 2), оскільки застосовується «касовий метод» обліку доходів;

оподатковуємо отриманий дохід єдиним податком за ставкою, встановленою для групи 2.

Якщо ж у групі 2 спрощенець не може займатися діяльністю, за яку він отримує оплату (наприклад, він надав послуги юрособі — платникові податку на прибуток), то за правилами ПКУ він повинен оподаткувати отриманий дохід єдиним податком за ставкою 15 % (п.п. 2 п. 293.4 ПКУ).

Проте податківці, розуміючи всю абсурдність ситуації (адже операція була здійснена, коли цей вид діяльності був дозволений для спрощенця), йдуть на деякий компроміс. У консультації з категорії 107.08 ЗІР вони:

допускають можливість залишитися на спрощенці;

пропонують внести виправлення до деки єдиноподатника за період роботи в групі 3 (подати «уточнюючу» деку), додавши туди дохід, отриманий у групі 2 за послуги, фактично надані в групі 3. Зрозуміло, при цьому доведеться сплатити єдиний податок з такого доходу (за ставкою 3 або 5 %) і самоштраф за виправлення (3 % від недоплати). Та все ж це менше, ніж 15 %, і ризик «злетіти» зі спрощенки (хоча, на наш погляд, «зльоту» тут не повинно бути).

Лояльна думка податківців, на жаль, не підкріплена нормами ПКУ. А отже, у будь-який момент вони можуть «передумати». Тож якщо ви маєте намір скористатися їх рекомендацією, настійно радимо отримати ІПК, що убезпечити себе від можливих штрафів у майбутньому!

Сам же дохід до Книги обліку доходів ми запишемо не за касовим методом, а, швидше за все, як виправлення — внісши додатковий рядок, датований, наприклад, останнім днем перебування в групі 3.

Знову ж таки, важливий нюанс для замовника робіт/послуг: якщо ви платите єдиноподатнику за отримані від нього роботи/послуги, то перевіряйте, чи зберігся відповідний вид діяльності в Держреєстрі за вашим партнером (перевірити можна за посиланням https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch). Якщо зберігся — усе гаразд, якщо ж ні — вам доведеться (безпечний варіант) сплатити 22 % ЄСВ .

При купівлі товарів та оренді ЄСВ не нараховується в принципі, тому перевіряти, змінилися види діяльності єдиноподатника чи ні, зовсім не обов’язково.

Ситуація 4. Отримали аванс у групі 3 → відвантажили товар у групі 2

Припустимо, єдиноподатник отримав передоплату від покупця, працюючи в групі 3, а товар відвантажив уже після переходу до групи 2. Як відобразити таку операцію?

Оскільки оплата «зайшла» під час роботи в групі 3, отже, до Книги обліку доходів (і витрат) вона вже потрапила (в період роботи в групі 3). Отже, єдиний податок із цього доходу сплачений. Жодних виправлень ні в деці, ні в Книзі проводити не доведеться .

Факт відвантаження товару (виконання послуг) в обліку не відображаємо.

Якщо єдиноподатнику після переходу до групи 2 доведеться виконувати заборонені види діяльності (за якими він отримав аванс, перебуваючи в групі 3) або ті, яких уже немає в Реєстрі платників ЄП, є ризик «зльоту» з ЄП.

Щоб не злетіти зі спрощенки, у такому разі оформити відвантаження товару/акти виконання роботи або послуг краще (якщо є така можливість) «заднім числом» (до переходу в групу 2).

Для покупця все ті ж нюанси, про які було сказано вище. Оскільки він оплатив товари (роботи або послуги) авансом, подальші зміни в долі єдиноподатника-продавця його не хвилюють (ні зміна групи, ні зміна видів діяльності). Це в частині утримання ПДФО/ВЗ.

У частині ЄСВ — див. ситуацію 2.

фото автора У фокусі
Амброзяк Наталя Подаємо бенефіціарів: коли та як [час настав]...
45652 191
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам