Підпишіться!


Бухгалтер 911, серпень, 2020/№32
Друкувати

Облік кількості товарів у РРО

Казанова Марина, налоговый эксперт, CAP
Чи потрібно з 01.08.2020 р. уводити в РРО залишки товарів, що продаються, а також кількість отриманих товарів із прибуткових накладних? Це запитання стало одним із «найгарячіших» останнім часом. Розбираємося.

Уся метушня викликана двома нормами ст. 3 Закону про РРО:

1) п. 11 ст. 3 — у якому закріплено обов’язок суб’єктів господарювання проводити розрахункові операції через РРО та/або через програмні РРО з використанням режиму попереднього програмування найменування товарів/послуг (із зазначенням коду УКТ ЗЕД для підакцизних товарів), цін товарів (послуг) та обліку їх кількості. І ось якраз слова «обліку їх кількості» наводять багатьох на думку про те, що РРО повинен забезпечувати й кількісний облік товарів («прихід» — «реалізація» — «залишок»);

2) п. 12 ст. 3 у якому визначено вимогу вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів і здійснювати продаж тільки тих товарів/послуг, які відображені в такому обліку.

Вимога не стосується ФОП-єдиноподатників — неплатників ПДВ, які не торгують ТСПТ, лікарськими засобами, медвиробами, «ювеліркою».

Відразу зауважимо, що ці норми не варто безпосередньо ототожнювати одну з одною. Це дві окремі вимоги. Одна стосується обліку товарів у РРО, а друга — обліку товарних запасів як такого. І за порушення кожної цієї вимоги передбачено свій окремий штраф.

Що стосується першої вимоги, то п. 11 ст. 3 Закону про РРО вказує на те, що попереднє програмування стосується (1) найменування товарів, (2) коду УКТ ЗЕД — для підакцизних товарів і (3) цін товарів (послуг). Програмування кількості товарів ця норма й не передбачає. Не сказано в ній і того, що через РРО має бути забезпечений облік залишків товарів. Ідеться тільки про те, що РРО повинен забезпечувати облік кількості товарів.

Варто врахувати, що ця норма існує вже давно. Жодних новацій з 01.08.2020 р. у ній не відбулося. І раніше щодо цієї норми податківці говорили, що РРО повинен забезпечувати облік кількості саме проданих (!) товарів. Наприклад, у «давньому» листі ДПАУ від 17.09.2004 р. № 8143/6/23-2219 сказано, що «реєстратори розрахункових операцій повинні забезпечувати облік кількості проданих товарів саме під час їх реалізації». Подібні висновки простежуються і в ІПК від 12.02.2020 р. № 566/6/99-00-05-04-01-06/ІПК: «суб’єкт господарювання веде облік товарних запасів за місцем їх реалізації згідно з накладними, транспортними накладними тощо у матеріальному вигляді, а через РРО ведеться облік реалізованих товарів із використанням режиму попереднього програмування найменування, із зазначенням цін товарів (послуг) та обліку їх кількості».

А отже, вводити залишки/прихід товарів у РРО — не потрібно.

Що стосується другої вимоги, то вона вже безпосередньо стосується обліку товарних запасів («приходу» — «реалізації» — «залишків»). Але про те, що такий облік повинен вестися через РРО, тут згадок немає.

У фокусі фото автора
Томашпольский Сергій ФОП і готівка: оприбуткування, ліміти, РРО і фінмоніторинг... ...
27997 40
Курси валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд