Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте новини поштою!


Бухгалтер 911, серпень, 2020/№32
Друкувати

ФОП на єдиному податку, транзитна готівка та РРО

Солошенко Людмила, налоговый эксперт
Добре, коли вся виручка своя. Але що як через підприємця-єдиноподатника транзитом про-ходить частина коштів, яка йому не належить? Чи не призведе така чужа готівка до необ-хідності поставити РРО? Чи пропускати її через РРО, якщо він уже є? Чи відображати ці су-ми в Книзі? Розглянемо ці та інші транзитні моменти детальніше.

ФОП і ПКО: чи можливо?

Чи може ФОП-єдиноподатник, що надає експедиторські послуги, приймати оплату за них готівкою за прибутковими касовими ордерами (ПКО) і здавати її до банку без РРО?

Можливість проведення готівкових розрахунків за касовими ордерами без РРО передбачено п. 1 ст. 9 Закону про РРО. Ним установлено, що РРО не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва (крім гарантійних технічно складних побутових товарів, лікарських засобів та виробів медпризначення) підприємствами, установами й організаціями всіх форм власності (крім підприємств громадського харчування і торгівлі) у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ та організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів.

Проте скористатися положеннями п. 1 у підприємців не вийде, оскільки таке РРО-звільнення встановлено тільки для підприємств, установ, організацій, тобто юросіб.

Тим більше що фізичні особи — підприємці касової книги не ведуть (п. 39 Положення № 148*). А оприбуткування й облік готівки здійснюють за своїми правилами — у Книзі обліку доходів/доходів і витрат (п. 11 Положення № 148).

* Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148.

Тому прибуткові і видаткові касові ордери підприємці не складають. Причому на те, що ФОП не повинні використовувати касові ордери для оформлення готівкових операцій, звертали увагу податківці та НБУ.

Див. ЗІР 109.15, лист ДПСУ від 12.09.2019 р. № 141/6/99-00-05-04-01-13/ІПК, листи НБУ від 30.10.2006 р. № 25-113/2453-11507 і від 16.04.2015 р. № 50-01015/25464.

Тому, на жаль, уникнути застосування РРО через прибуткові касові ордери підприємці не можуть.

Проте не все так безнадійно. Оскільки для ФОП-єдиноподатників є своє РРО-звільнення. Воно прописане в іншому пунктіп. 6 ст. 9 Закону про РРО. І за ним підприємці-єдиноподатники можуть обійтися без РРО, якщо вписуються в безРРОшні критерії за ПКУ. Тобто якщо відповідають умовам, визначеним п. 296.10 ПКУ.

Чужий мільйон і РРО

Чи включати ФОП-єдиноподатникові, що надає експедиторські послуги, в підрахунок 1 млн грн для РРО транзитні кошти? Чи потрібен РРО, якщо через транзитні кошти перевищено мільйон?

Ні, транзитні кошти при підрахунку 1 млн грн враховувати не потрібно. Чому? Вони не є доходом для єдиноподатника. А при підрахунку мільйонного критерію важливий саме дохід.

Згідно з п. 2 Порядку, затвердженого (спеціально під п. 296.10 ПКУ) постановою КМУ від 13.07.2016 р. № 439, у розрахунку 1 млн грн враховуються всі види доходів, отриманих єдиноподатником протягом календарного року від проведення підприємницької діяльності незалежно від обраних видів діяльності.

Тобто значення мають тільки ті з надходжень, які є доходом для єдиноподатника (ЗІР 107.01.03).

Тому при підрахунку мільйона враховують усі види доходів, які є доходом для підприємця-єдиноподатника за ст. 292 ПКУ. А ось громадянські доходи, отримані в статусі звичайної фізичної особи — платника ПДФО, не беруть до розрахунку.

Причому зауважте: розрахунок мільйона на період карантину ніяк не припиняється!

Проте доходом ФОП-єдиноподатника за договорами транспортного експедирування (доручення, комісії або агентськими договорами) є лише винагорода (п. 292.4 ПКУ). А ось транзитні суми — не дохід. Тому розмір транзитних сум не важливий, їх у мільйоні не враховують. А при розрахунку мільйона для РРО орієнтуються лише на свій дохід. І якщо ваш власний дохід не перевищив мільйон, то через великі чужі транзитні кошти обзаводитися РРО не потрібно. Згодні з цим і податківці (листи ДПСУ від 26.12.2019 р. № 2159/6/99-00-04-07-03-15/ІПК і від 04.03.2020 р. № 915/6/99-00-04-06-03-06/ІПК).

Щоправда, іноді вони радять враховувати транзитні кошти при розрахунку мільйона (листи ДФСУ від 11.04.2019 р. № 1546/6/99-99-13-01-03-15/ІПК і від 18.04.2019 р. № 1696/К/99-99-13-02-03-15/ІПК). Сподіваємося, що це прикра випадковість.

Перевищено мільйон — усю готівку через РРО

Дохід ФОП скоро перевищить мільйон. Якщо це станеться, то пропускати тоді через РРО тільки свій дохід чи й транзитну готівку теж? Як уникнути РРО?

Якщо перевищено мільйон, то з першого дня наступного кварталу потрібно працювати з РРО (п. 296.10 ПКУ). Причому ділити готівку на свою/чужу не вийде. А всі розрахункові операції за товари, послуги в готівковій та/або безготівковій формі (за допомогою платіжних карток) доведеться пропускати через РРО.

Фіскали пояснюють, що з переходом на РРО всі розрахункові операції потрібно проводити в однаковому порядку і застосовувати РРО незалежно від товарного асортименту й в усіх структурних підрозділах (де здійснюватимуться розрахункові операції), оскільки РРО-вимоги встановлено до суб’єкта господарювання, а не до окремих товарів або підрозділів (ЗІР 109.02). Тому через РРО доведеться проводити не лише свій дохід, але й транзитну готівку теж.

Уникнути застосування РРО єдиноподатник-мільйонер зможе, хіба що якщо проводитиме тільки безготівкові розрахунки через банківські установи. Тобто коли його покупці будуть:

— переказувати кошти зі своїх рахунків на рахунок ФОП-продавця через установи банку (без застосування платіжних карток);

— вносити кошти до касу банку для подальшого їх перерахування на рахунок підприємця (про те, що такий спосіб розрахунків для одержувача коштів є безготівковим, також говорить п. 10 Положення № 148);

— оплачувати покупки через термінали самообслуговування банку, встановлені на території банку або підприємця (лист ДПСУ від 09.04.2020 р. № 1458/6/99-00-05-04-01/ІПК, лист ГУ ДПС у Харківській обл. від 20.03.2020 р. № 1177/ІПК/20-40-05-10-21, лист ДФСУ від 15.03.2019 р. № 1072/В/26-15-13-06-12-ІПК).

Проте знайте: якщо мільйон одного разу вже був перевищений, то для проведення надалі будь-якої розрахункової (у розумінні ст. 2 Закону про РРО) операції застосовувати РРО доведеться обов’язково (лист ДПСУ від 20.02.2020 р. № 686/6/99-00-05-04-01-06/ІПК).

Транзитні суми в Книзі

Чи показувати ФОП-єдиноподатнику (група 3, неплатник ПДВ) транзитні суми в Книзі обліку доходів? Як оподаткувати лише свою винагороду, без транзитних сум?

Зазвичай податківці бажають бачити в Книзі всі суми, що надходять підприємцеві в готівковій/безготівковій формі (включаючи й транзитні). І вимагають від посередників фіксувати в Книзі всю суму коштів, що отримані готівкою та/або надійшли на поточний рахунок (ЗІР 107.01.06; листи ДПСУ від 27.11.2019 р. № 1580/6/99-00-04-07-03-15/ІПК і від 25.03.2020 р. № 1242/6/99-00-04-06-03-06/ІПК).

Проте до доходу підприємця-єдиноподатникаа повинна потрапити тільки винагорода! Тому роблять таким чином: суму транзитних коштів показують у гр. 2 Книги і тут же виключають з доходів у гр. 3 (див. лист ДФСУ від 11.05.2018 р. № 2101/Д/99-99-14-05-01-14/ІПК і лист ГУ ДПС і Чернігівській обл. від 10.09.2019 р. № 105/25-01-33-02-10/ІПК). Щоправда, в останньому листі чомусь пропонувалося гр. 3 заповнювати відкладено — на дату подальшого перерахування транзитних коштів. Але так можна викривити об’єкт оподаткування. Тому гр. 2 і гр. 3 необхідно заповнювати одночасно, щоб «очиститися» від транзитних сум одразу в день їх надходження.

Можливо, в когось з’явиться запитання: що як немає бажання йти на поводі в контролерів і вписувати транзитні суми до Книги? У такому разі зауважте: за правилами готівкового законодавства Книга потрібна ще й для обліку готівкових операцій (п.п. 18 п. 3, п. 11 Положення № 148). Тому невідображення будь-яких готівкових надходжень у Книзі вважатиметься їх неоприбуткуванням.

Інша річ, що поки нічого серйозного за це не загрожує, оскільки штрафуючий Указ Президента від 12.06.95 р. № 436/95 ще з 23.06.2019 р. було скасовано. Щоправда, можливий адмінштраф за ст. 1641 КпАП за порушення порядку ведення Книги (тобто неповний облік готівки) в розмірі від 51 до 136 грн. Але він не дуже-то великий.

Проте тут потрібно залишатися напоготові, на випадок, якщо «готівкову» відповідальність усе-таки введуть, щоб вчасно переглянути заповнення Книги.

Книга в мораторії

Чи вести Книгу обліку доходів ФОП (група 3, неплатник ПДВ) у період карантину, якщо діє мораторій на штрафи?

Від ведення Книги в період карантину ніхто не звільняв. Інша річ, що записи до Книги вносять за підсумками робочого дня, в якому надійшов дохід. Тому якщо діяльності не було й жодних доходів не отримано, то заповнювати Книгу не доведеться (ЗІР 107.01.06).

Але що як на карантині якісь доходи в Книзі не показані? У такому разі слід врахувати, що хоча з 18 березня по останній день місяця закінчення карантину діє мораторій на перевірки (за п. 522 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ), податківці можуть перевірити карантинний період після його закінчення. За порушення порядку ведення Книги (невідображення доходів), як зазначалося, передбачено адмінштраф за ст. 1641 КпАП. На адміністративні правопорушення штрафний мораторій не поширюється. Причому таке порушення податківці вважають триваючим (ЗІР 132.03). А отже, адмінштраф контролери зможуть накласти не пізніше за 2 місяці з дня виявлення такого правопорушення (ч. 1 ст. 38 КпАП). Тобто при першій же перевірці після мораторію.

Коли скасують мільйон?

Чули, що мільйон скасують, а ФОП-єдиноподатників переведуть на РРО. Коли цей обов’язок збираються ввести?

Плани оРРОшнити ФОП-єдиноподатників дійсно є. Проте їх упровадження відкладено на наступний рік. Тому у 2020-му ще працюємо по-старому. А це означає, що поки за п. 296.10 ПКУ РРО можуть не застосовувати ФОП-єдиноподатники:

— групи 1;

— груп 2 — 4, якщо обсяг доходу протягом календарного року не перевищує 1 млн грн. Але тільки якщо не торгують ТСПТ (технічно складними побутовими товарами), лікарськими засобами та виробами медпризначення.

Хоча граничні розміри річного ЄП-доходу в п. 291.4 ПКУ спрощенцям нарешті нещодавно збільшили, проте мільйонний поріг для РРО в п. 296.10 ПКУ ніяк не переглянули. Тож для РРО все так само важливий мільйон.

А ось з 01.01.2021 р. повинна запрацювати низка нововведень, передбачених законами України від 20.09.2019 р. № 128-IX і № 129-IX (ср. 025069200). Першим збираються підправити Закон про РРО, а другим — ПКУ і зобов’язати ФОП-єдиноподатників груп 2 — 4 застосовувати РРО:

— з 01.01.2021 р. — ще й при наданні платних послуг у сфері охорони здоров’я, а також при здійсненні інших ризикових видів діяльності (при інтернет-продажах, торгівлі ювеліркою, б/в товарами, в ресторанному, туристичному бізнесі та ін.), а

з 01.04.2021 р.усіх ФОП груп 2 — 4 незалежно від доходу та виду діяльності.

Тож поголовне впровадження РРО для ФОП-єдиноподатників відкладене до 1 квітня наступного року. Щоправда, в щасливчиках залишаться ФОП-єдиноподатники групи 1. Їм узагалі не потрібен буде РРО при жодних продажах уже з 01.08.2020 р. (ЗІР 109.04).

фото автора У фокусі
Ушакова Лілія Об’єднаний звіт: правильна нумерація...
71903 181
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам