Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте новини поштою!


Бухгалтер 911, серпень, 2020/№35
Друкувати

Адаптивний карантин — до 31 жовтня. Продовжуємо «карантинні» відпустки

Товстопят Юрий, налоговый эксперт
Показники захворюваності, які показує МОЗ, пояснюють чергове продовження адаптивного карантину. На останньому літньому засіданні (яке пройшло 26.08.2020 р.) КМУ прийняв по-станову, якою продовжив його дію відразу на 2 місяці (вересень і жовтень). Нагадаємо, що це означає для нас з вами. Окремим рядком поговоримо про продовження «карантинної» відпустки для тих, для кого це актуально.

Адаптивний карантин — до 31 жовтня. Адаптивний карантин продовжено до 31 жовтня. Відповідну постанову було прийнято 26.08.2020 р. Але остаточного тексту документа на момент відправлення номера в друк не було, тому нам доводилося виходити з того, що було озвучено на засіданні1.

1 https://www.youtube.com/watch?v=OOpiYG0Di70&feature=youtu.be

Обмеження та зонування територій за кольорами діятимуть як мінімум до 1 листопада. При цьому КМУ планує, що карантин продовжить діяти в такій же формі, що й зараз.

Але є деякі зміни. Тепер у регіонах, які потрапили в «зелену» (найблагополучнішу!) зону, забороняється проведення дискотек, робота нічних клубів та діяльність закладів громадського харчування з організації дозвілля.

Те, що заборонено в «зеленій» зоні, відповідно заборонено й у «жовтій», «помаранчевій» та «червоній» зонах2.

2 Детальніше про список заборонених видів діяльності в розрізі зон ви могли прочитати у статті «Серпневий карантин: продовжуємо «адаптуватися» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 31).

Крім того, прийнятою постановою заборонено проведення концертів, крім тих, які проводяться закладами культури, для яких концертна діяльність протягом останнього року є основним видом діяльності.

Також постанова надає органам місцевого самоврядування право на доступ до даних електронного сервісу «Дій вдома» для поточного контролю осіб, які підлягають самоізоляції, обсервації, а також осіб, які порушили правила карантину.

Продовження карантину на всій території України для платників податків означає, зокрема, продовження до кінця жовтня низки карантинних послаблень3.

3 Детальніше про них — у статті «(НЕ) кінець карантину: згадуємо про головне» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 25).

Найважливіші з них:

— за низку податкових порушень і порушення, пов’язані з несвоєчасною (неповною) сплатою ЄСВ та поданням ЄСВ-звітності, які будуть здійснені у вересні-жовтні, відповідальності не буде. Але звільнення від адміністративної відповідальності немає . Такого висновку в результаті дійшла й ДПСУ;

— перебіг строків давності призупиняється ще на 2 місяці;

— продовжує діяти мораторій на проведення документальних і фактичних податкових перевірок, а також заборона на планові заходи держнагляду (контролю) у сфері госпдіяльності (за деякими винятками).

Також продовжують діяти норми, що дозволяють зменшити орендну плату у випадку, якщо орендар у зв’язку з карантином не може в повному обсязі використовувати орендоване майно4.

4 Більше — у статті «Оренда в карантин — версія 3.0» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 29).

Продовження «карантинних» відпусток. Продовження адаптивного карантину може слугувати підставою для продовження відпусток без збереження заробітної плати .

Говоримо, зокрема, про такі відпустки:

1. «Карантинна» відпустка за свій рахунок, передбачена ч. 3 ст. 26 Закону про відпустки. Згідно із зазначеною частиною в разі встановлення КМУ карантину відповідно до Закону № 16455 термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину не включається у загальний термін, встановлений ч. 1 ст. 26 Закону про відпустки (15 к. дн. на рік).

5 Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000 р. № 1645-III.

Надання такої відпустки «прив’язане» до періоду дії карантину. У зв’язку з тим, що КМУ продовжив дію карантину на всій території України до 31 жовтня, тривалість такої відпустки теж можна продовжити до кінця жовтня.

Але важливо звернути увагу на заяву працівника про надання такої відпустки. Якщо в тексті заяви прописана конкретна дата закінчення відпустки (наприклад, 31 серпня), то необхідно отримати від працівника нову заяву про надання відпустки без збереження зарплати.

Така відпустка надається за згодою сторін.

Це також означає, що потрібна не лише заява від працівника, але й згода роботодавця на надання такої відпустки. Тому якщо роботодавець буде проти, самовільно продовжити таку відпустку працівник не має права!

2. Відпустка за свій рахунок для догляду за дитиною віком до 14 років, передбачена п. 31 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки. Право на неї мають мати або батько дитини, баба, дід або інший родич, який фактично доглядає за дитиною, або особа, яка всиновила або взяла під опіку дитину, один із прийомних батьків або батьків-вихователів.

Її надають на період оголошення карантину на відповідній території.

Чи можна продовжити таку відпустку на вересень-жовтень? На думку Мінекономіки, яку воно висловлювало щодо продовження відпустки на серпень, можна (лист від 08.07.2020 р. № 3512-03/42344-01). Причому навіть незважаючи на відкриття дитсадків у період адаптивного карантину.

Логіка в тому, що така відпустка надається на період оголошення карантину на відповідній території. Підтверджує це й Мінекономіки в згаданому листі.

Тобто не має значення, відкритий дитсадок (школа) чи ні, має значення, діє карантин чи ні. Саме тому відмова в наданні такої відпустки працівникам у зв’язку з послабленням протиепідемічних заходів, зокрема відкриттям закладів дошкільної освіти на відповідній території, є безпідставною, оскільки оголошений карантин не знято.

Але, знову ж таки, спочатку подивіться заяву працівника (вона не повинна містити конкретного строку її закінчення). Хоча тут ситуація простіша, оскільки згода роботодавця на надання такої відпустки не потрібна.

Така відпустка надається в обов’язковому порядку, тобто незалежно від бажання роботодавця.

фото автора У фокусі
Ушакова Лілія Об’єднаний звіт: правильна нумерація...
71903 181
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам