Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Підпишіться!


Бухгалтер 911, липень, 2020/№30
Друкувати

Майно подружжя у ф. № 20-ОПП

Беляева Елена, налоговый эксперт
Запитання. ФОП веде торгівлю через Інтернет і на замовлення. Для провадження діяльності (зберігання товару) він використовує житловий будинок, у якому прописаний. Юридично цей будинок є власністю його дружини. Як у цьому випадку заповнити графу 10 ф. № 20-ОПП, адже ФОП не орендує цей будинок і не є його власником?

Спільна сумісна власність. Щоб розібратися в «природі» сімейного майна, звернемося до ЦКУ і СКУ*.

* Сімейний кодекс України від 10.01.2002 р. № 2947-III.

Так, згідно з ч. 3 ст. 368 ЦКУ і ч. 1 ст. 60 СКУ майно, набуте подружжям у шлюбі, є їх спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором або законом**. Причому об’єктом права спільної сумісної власності може бути будь-яке майно, крім виключеного із цивільного обороту (ч. 1 ст. 61 СКУ).

** Вам буде цікавою стаття «Подружжя-ФОП під одним дахом» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 6).

Спільною сумісною власністю є спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності (ч. 1 ст. 368 ЦКУ). При цьому співвласники такого майна володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між ними (ч. 1 ст. 369 ЦКУ).

Те ж саме бачимо й у ст. 63 СКУ: дружина і чоловік мають рівні права на володіння, користування та розпорядження майном, що належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено домовленістю між ними.

Таким чином, незважаючи на те, що документи на будинок оформлені на дружину, чоловік-ФОП володіє, користується і розпоряджається цим майном нарівні з дружиною.

Виходячи із цього у графі 10 «Вид права на об’єкт оподаткування» розділу 3 ф. № 20-ОПП ФОП зазначає «1 — право власності».

Сервітут. Якщо ж зазначені умови не виконуються (будинок не є спільною сумісною власністю подружжя), то йдеться про право користування чужим майном (сервітут).

Право користування чужим майном (сервітут) може бути встановлене щодо земельної ділянки, інших природних ресурсів (земельний сервітут) або іншого нерухомого майна для задоволення потреб інших осіб, які не можуть бути задоволені іншим способом. Окремим випадком сервітуту можна вважати спільне використання житла членами сім’ї (ст. 405 ЦКУ):

«Члени сім’ї власника житла, що проживають разом з ним, мають право на користування цим житлом відповідно до закону.

Житлове приміщення, яке вони мають право займати, визначається його власником».

Якщо ФОП має справу із «сервітутною» ситуацією, то в графі 10 розділу 3 ф. № 20-ОПП він зазначає «3 — право користування (сервітут, емфітевзис, суперфіцій)».

фото автора У фокусі
Дмитро Костюк Звіт з ЄСВ ФОП – 2020: приклад заповнення...
218409 242
Курси валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 10 грн
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд