Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Підпишіться!


Бухгалтер 911, липень, 2020/№30
Друкувати

Скорочували діяльність? Потрібно було попереджати за 2 місяці

Ушакова Лилия, эксперт по вопросам оплаты труда
При скороченні діяльності через проведення карантинних заходів доцільно вводити неповний робочий час. Про введення неповного робочого часу за ініціативою роботодавця працівників слід було попередити не пізніше ніж за два місяці! Таке роз’яснення видало Мінекономрозвитку у листі від 23.06.2020 р. № 3512-06/38822-07. Прокоментуємо це неоднозначне роз’яснення.

Нагадаємо: ст. 471 Закону про зайнятість гарантовано право на отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину працівникам у разі втрати ними частини заробітної плати в результаті вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв’язку із зупиненням (скороченням) діяльності через проведення COVID-заходів.

Оскільки на початковому етапі роздавання допомоги в роботодавців виникало багато запитань щодо умов її отримання, ми звернулися до Мінекономрозвитку із запитанням: що слід розуміти під зупиненням (скороченням) діяльності для цілей Закону про зайнятість?

На відміну від Держпраці, яка дійшла висновку*, що оскільки в КЗпП нічого не сказано про зупинення (скорочення) діяльності у зв’язку з COVID-19, то на нього (КЗпП) можна забити, Мінекономрозвитку пішло іншим шляхом і звернулося до норм КЗпП.

* Лист від 08.05.2020 р. № 3171/1/3.1-20, № 33/12/2213-20.

Для випадку зменшення робочого часу КЗпП пропонує два варіанти: скорочений або неповний робочий час. Варіант скороченого робочого часу Мінекономрозвитку відкинуло. Адже згідно з КЗпП скорочена тривалість робочого часу вводиться без зменшення розміру зарплати. А Закон про зайнятість говорить про втрату частини зарплати в результаті вимушеного скорочення.

На думку відомства, при скороченні діяльності через проведення карантинних заходів доцільно вводити саме неповний робочий час (ст. 56 КЗпП). У цьому випадку оплата праці працівників, які працюють у таких умовах, буде пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.

Для того щоб у працівників з’явилося право на допомогу по частковому безробіттю, неповний робочий час має бути введений за ініціативою роботодавця.

А це можливо тільки з повідомленням про такі зміни за два місяці. Винятків із цього правила ст. 32 КЗпП не містить. Це й підтверджує Мінекономрозвитку в згаданому вище листі.

Що в результаті? Про скорочення діяльності й установлення неповного робочого часу, наприклад, у березні 2020 року працівники мали бути повідомлені в січні 2020 з дотриманням двомісячного строку повідомлення.

А якщо не повідомили? Таке порушення належить до інших порушень трудового законодавства і може коштувати роботодавцеві в загальному випадку 1 мінзарплату.

Проте хочемо вірити, що Держпраці дотримає свого слова і не штрафуватиме за відсутність повідомлення в «карантинному випадку».

фото автора У фокусі
Дмитро Костюк Звіт з ЄСВ ФОП – 2020: приклад заповнення...
309449 352
Курси валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 10 грн
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд