Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


Бухгалтер 911, липень, 2020/№31
Друкувати

Нотаріальне посвідчення договорів/рішень засновників: трійка запитань з практики

Казанова Марина, налоговый эксперт, CAP
У сьогоднішній статті розглянемо декілька популярних запитань, що стосуються необхідності нотаріального посвідчення окремих правочинів/рішень заснов­ників.

Нотаріальне посвідчення рішення засновника

Директор ТОВ — він же єдиний засновник. Діяльності тимчасово не має. Якщо він зараз звільниться, а потім знову прийметься, коли діяльність почнеться, рішення засновника потрібно оформляти нотаріально?

У цьому випадку йдеться про рішення засновника* про звільнення директора і тимчасове (на період зупинення діяльності підприємства) покладання функції управління підприємством на засновника без укладення з ним трудового договору.

* У товаристві, що має одного учасника, рішення з питань, що належать до компетенції загальних зборів учасників, приймаються таким учасником товариства одноособово та оформлюються його письмовим рішенням.

Підписи на рішеннях засновників засвідчуються нотаріально, тільки якщо їх необхідно подавати держреєстраторові. Зокрема, згідно з ч. 4 ст. 17 Закону № 755** для держреєстрації змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в ЄДР, подається нотаріально засвідчена копія рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до ЄДР.

** Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 р. № 755-IV.

Тому тут потрібно з’ясувати, а чи підлягають у нашому випадку держреєстрації відомості про те, що засновник здійснюватиме керівництво підприємством без статусу найманої особи?

У такому разі варто врахувати, що згідно зі ст. 9 Закону № 755 до ЄДР щодо керівника підприємства вносяться такі відомості: П. І. Б., дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізосіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи.

У нашому випадку керівником залишається колишній директор і всі ці дані не змінюються. Змінюється тільки статус керівника — він більше не найманий працівник. Проте в ЄДР не зазначаються відомості про те, є керівник найманим працівником чи ні.

Тобто, по суті, вносити зміни до ЄДР ні про що.

Хоча на практиці іноді підприємства для перестраховки подають держреєстраторові форму № 2*** (з відміткою «Зміна керівника або відомостей про керівника») із зазначенням про те, що засновник керує підприємством сам безпосередньо, без укладення з ним трудових відносин і нарахування зарплати. У такому разі рішення засновника (протокол загальних зборів учасників), у якому буде прийнято рішення про те, що директор звільняється, а замість нього обов’язки керівника виконуватиме засновник, потрібно буде нотаріально посвідчити.

*** Затверджена наказом Мін’юсту від 18.11.2016 р. № 3268/5.

Також зауважимо, що можливість засновника виконувати функції управління підприємством без укладення з ним трудового договору (і відповідно, нарахування зарплати) має бути передбачена статутом підприємства.

Якщо такого застереження в статуті немає, то тоді потрібно вносити зміни й до статуту підприємства. Відповідні зміни також підлягають держреєстрації і, відповідно, рішення засновників про таку зміну підлягає також нотаріальному посвідченню.

Оренда авто в директора-підприємця

Директор підприємства — він же засновник, він же ФОП на єдиному податку групи 3. Якщо орендуємо в нього авто як у ФОПа, чи потрібно нотаріально посвідчувати договір оренди?

У загальному випадку договір оренди авто зі звичайною фізособою має бути складений у письмовій формі й обов’язково нотаріально посвідчений (ст. 799 ЦКУ).

При недотриманні сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним (ч. 1 ст. 220 ЦКУ).

Інша річ, коли орендодавець зареєстрований як фізична особа — підприємець і надає транспортний засіб в оренду в межах своєї підприємницької діяльності. У цьому випадку нотаріальне посвідчення не є обов’язковим. Таку позицію свого часу підтримував і ВГСУ (див., наприклад, постанову від 02.08.2017 р. № 911/2761/16).

Тобто для того, щоб нотаріально не посвідчувати договір оренди авто, важливо, щоб фізособа — сторона договору діяла як підприємець. При цьому важливо не лише те, щоб директор мав підприємницький статус як такий, а й щоб він показував доходи від оренди як доходи від підприємницької діяльності (щоб оренда була одним з видів його підприємницької діяльності).

Також зазначимо, що сам директор не може підписувати договір від обох сторін (зі сторони орендаря та зі сторони орендодавця). Це забороняє ч. 3 ст. 238 ЦКУ. У такій ситуації від імені підприємства-орендаря повинна виступати інша особа, уповноважена директором на підписання подібних договорів (наприклад, його заступник).

Договір поворотної фіндопомоги

Чи потрібно нотаріально посвідчувати договір про поворотну фіндопомогу?

Ні, не потрібно. Згідно з ч. 1 ст. 1047 ЦКУ договір позики укладається в письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (170 грн), а у випадках коли позикодавцем є юридична особа — незалежно від суми.

Щодо договору позики не передбачено обов’язкового нотаріального посвідчення. Достатньо звичайного письмового договору і розписки або іншого документа боржника, що підтверджує отримання визначеної грошової суми (ст. 1047 ЦКУ). Проте таке посвідчення може бути здійснене за бажанням сторін.

фото автора У фокусі
Ушакова Лілія СЕРЕДНЯ ЗАРПЛАТА – НОВИЙ ПЕРЕРАХУНОК [Порядок 100]...
60666 142
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам
Нас вже image користувачів
Клуб 911 — приєднуйтесь, щоб отримати повний доступ до всіх матеріалів сайту. Це безкоштовно!
Вже з нами? Увійти