Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте новини поштою!


Бухгалтер 911, березень, 2020/№10
Друкувати

Каверзні питання щодо ліцензування зберігання пального

Шевчук Михаил, налоговый эксперт
Чи потрібна ліцензія на зберігання пального на каністру, яку водій автомобіля бере із собою в рейс, або на балон для газового зварювання? Складно відразу відповісти на ці запитання — враховуючи відверто незрозуміле нормативне регулювання такого ліцензування. Але діватися нікуди — давайте розбиратися!

Каністра-мандрівниця . Розпочнемо з того, що на каністри податківці радять оформляти ліцензії на зберігання 1. Такі висновки знаходимо в низці ІПК ДПСУ (від 27.09.2019 р. № 430/6/99-00-04-02-06-15/ІПК, від 26.11.2019 р. № 1541/6/99-00-04-02-06-15/ІПК (питання 1), від 11.01.2020 р. № 76/6/99-00-04-01-04-06/ІПК (питання 3 та 4)).

1 Детальніше про це ви могли прочитати у статті «Ліцензія на зберігання пального в каністрах» у журналі «Бухгалтер 911», 2020, № 8.

Виняток — зберігання пального виключно в споживчій тарі до 5 л. У такому випадку ліцензія на зберігання точно не потрібна.

При цьому отримувати ліцензію податківці радять на кожне місце зберігання. Місце зберігання пального — це місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування (абз. 51 ст. 1 Закону № 4812).

2 Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.95 р. № 481/95-ВР.

Тобто каністра має бути «прописана» на якомусь місці зберігання і вже на нього, нібито, потрібно отримати ліцензію на зберігання.

Той факт, що каністру водій візьме із собою в рейс, жодним чином на стан справ не вплине.

Уникнути ліцензування, на нашу думку, можна, якщо каністра, по-перше, одна (точніше, немає інших каністр, які мають прив’язку до складу/гаража тощо), а по-друге, подорожує постійно. У такому разі «прописана» вона не в якомусь гаражі/складі або іншому місці зберігання пального, а в самому автомобілі. Тобто прив’язки до будь-якого місця зберігання немає. Виходячи з логіки податківців «є місце зберігання — отримайте ліцензію», доходимо зворотного висновку: «немає місця зберігання — не потрібна й ліцензія».

Хоча, зізнатися, однозначною ситуацію не назвеш. Не виключено, що податківці побачать «місце зберігання пального» там, де «прописаний» автомобіль, у якому знаходиться каністра. Адже навіть якщо той протягом більшої частини часу перебуває в рейсі, після прибуття назад він усе ж повинен мати «прив’язку до місцевості».

На відміну від оптової торгівлі пальним, коли ліцензію можна оформити й за відсутності місць оптової торгівлі, ліцензії на зберігання пального отримують тільки на визначені місця зберігання.

Нагадаємо, що ліцензію на зберігання пального оформляють на 5 років, а її вартість — 780 грн на рік (3900 грн за весь строк дії). Для оформлення ліцензії на зберігання пального (без можливості його реалізації) достатньо подання заяви та підтвердження внесення річної плати3.

3 Цікаві нюанси знайдете у статті «Гарячі» запитання щодо ліцензування зберігання пального» («Бухгалтер 911», 2020, № 5).

Газовий балон для зварювальних робіт.

Для газу в балонах (для зварювання) ліцензія на зберігання потрібна?

Для виконання зварювальних робіт, окрім кисню, витрачається також горючий газ. Переважно це ацетилен, рідше — водень, пропан, бутан, блаугаз, бензин тощо.

Для того, щоб відбитися від необхідності отримання ліцензії на зберігання пального, є дві лазівки.

Перша лазівкавид горючого газу, що використовується при зварюванні. Якщо він не відповідає визначенню пального із п.п. 14.1.1411 ПКУ, ліцензія не потрібна. Але має сенс це ретельно перевірити!

Пальне — нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у п.п. 215.3.4 ПКУ.

Наприклад, найпоширеніший з горючих газів — ацетилен — не є пальним у розумінні ПКУ. Його код згідно з УКТ ЗЕД — 2901 29 00 00, у той час як у п.п. 215.3.4 ПКУ зазначені тільки коди 2901 10 00 90 та 2901 10 00 10.

Відповідно зберігати ацетилен можна без ліцензії. Якщо ваш зварювальний апарат працює на ацетилені, вітаємо : ліцензія вам не потрібна!

Друга лазівка — роз’яснення податківців4, у яких ті визнавали, що на зберігання пального виключно в баках транспортних засобів / технічному обладнанні / пристроях ліцензія не потрібна.

4 sfs.gov.ua/media-tsentr/novini/389309.html; sfs.gov.ua/nove-pro-podatki--novini-/389311.html

Відповідно, якщо ви готові доводити, що в цьому випадку йдеться про пальне в технічному обладнанні, то й ліцензію можна не отримувати. Але зважте всі ризики. Півмільйонний штраф «заморожено» лише до 31.03.2020 р.

Штраф за зберігання: на непорозумінні… непорозуміння. Ми вже повідомляли вас5, що в разі надання послуг зі зберігання або реалізації пального на підставі ліцензії, отриманої виключно «для власного зберігання», суб’єкту загрожує півмільйонний штраф. Це нововведення було запроваджене абз. 22 ч. 2 ст. 17 Закону № 481, але формулювання «шкутильгало». У ньому говорилося про «ліцензію на зберігання пального, отриману відповідно до абз. 2 ч. 41 ст. 15 цього Закону». Але біда в тому, що зазначена частина говорить про надання до заяви на отримання ліцензії копій документів, виданих на ім’я третіх осіб, а другого абзацу й зовсім не містить .

5 Стаття «Зберігання пального: що нового в ліцензуванні?» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 1).

Таку помилку народні обранці вирішили виправити, але… вийшло знову не дуже. Тепер в абз. 22 ч. 2 ст. 17 Закону № 481 говориться про «ліцензію на право зберігання пального, отриману відповідно до статті 15 цього Закону». Водночас у ст. 15 ідеться про різні ліцензії, у тому числі отримані не за спрощеною, а за стандартною процедурою !

У результаті можна взагалі дійти абсурдного висновку, що надавати послуги зі зберігання пального на підставі ліцензії на зберігання пального не можна !

Водночас не бачимо приводів для паніки. Як і раніше, вважаємо, що малася на увазі саме ліцензія на зберігання власного пального (без його реалізації на сторону), яку отримують на підставі однієї тільки заяви. Якщо за нею зберігати пальне для інших осіб або реалізовувати його, буде застосований цей штраф. Ні більше, ні менше.

фото автора У фокусі
Амброзяк Наталя Подаємо бенефіціарів: коли та як [час настав]...
59272 222
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам