Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Підпишіться!


Бухгалтер 911, березень, 2020/№13
Друкувати

Як працює ЄСВ-звільнення для ФОП?

Мирошниченко Виталина, налоговый эксперт
У зв’язку з карантином підприємців звільнили від сплати ЄСВ «за себе» за березень і квітень 2020 року. Як на практиці реалізувати це звільнення? Які є нюанси?

Звільнення від ЄСВ «за себе». Звільнення передбачено Законом № 533*. Від сплати ЄСВ «за себе» за березень (з 1-го по 31-ше число) і за квітень (з 1-го по 30-те число) 2020 року звільнили:

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків…» від 17.03.2020 р. № 533-IX. Про нього ви вже знаєте з нашої публікації «Антикоронавірусні закони: дайджест змін» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 12).

1) ФОП на загальній системі та на єдиному податку;

2) незалежних професіоналів;

3) членів фермерських господарств.

При цьому не важливо: зупинена діяльність через карантин чи ведеться в повному обсязі; є дохід у цих місяцях чи ні**; є працівники чи ні.

** Не потрібно плутати цю ситуацію зі звільненням від сплати єдиного податку на час відпустки, коли дійсно потрібні заморожування діяльності і відсутність найманих працівників.

Звільнення не залежить від перелічених факторів!

Так само як і для реалізації звільнення не потрібне подання будь-яких листів, заяв, довідок про форс-мажор тощо.

Виходить: щодо тих же підприємців податківці за I квартал 2020 року за граничним строком сплати «до 20 квітня» повинні показати нарахування в сумі 2078,12 грн (а не 3117,18 грн).

Така ж сума має бути і за граничним строком сплати «до 20 липня» (тобто за платежем за II квартал 2020 року).

Чи буде так фактично, чи ПЗ податківців нарахування здійснить у сумі 3117,18 грн, це ще питання. Але, як уявляється, платник може сміливо платити правильну суму. Навіть якщо податківці зволікатимуть, можливість штрафувати за несплату все одно закрита Законом № 533 (п. 910 розд. VIII Закону про ЄСВ).

Відповідно у тих, хто вже встиг заплатити ЄСВ «за себе» за березень (за березень і квітень), сплачені суми сформують переплату. Як зазначають податківці —

«без будь-яких заяв платників єдиного внеску» і «за умови відсутності у такого платника сум недоїмки, штрафних санкцій та/або пені за цим внеском» (запитання № 15 з Інформаційного листа ДПСУ від 20.03.2020 р. № 7***).

*** tax.gov.ua/data/material/000/322/412719/Informaciyniy_list_7.pdf

Багатьох лякає формулювання Закону № 533: «тимчасово звільняються від нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску…» . Але це зовсім не означає, що ЄСВ «за себе» за березень і квітень доведеться заплатити, але пізніше. Ні, це не відстрочення, а повне звільнення .

Логіку такого формулювання ми бачимо в тому, що ФОП дають можливість «передумати». Тобто зараз можна не платити. Але якщо згодом підприємець вирішить, що хотів би заплатити ЄСВ за ці місяці, то «ласкаво просимо». А якщо і згодом не захоче, то й гаразд.

У зв’язку з цим важливо не зробити дурницю при заповненні ф. № Д5! Оскільки саме за нею й судитимуть, хоче підприємець заплатити ЄСВ за березень і квітень чи ні. Якщо за цими місяцями будуть показані нарахування, отже, хоче і повинен — з усіма відповідними наслідками (це підтверджують і податківці в листі, названому вище).

Схожу ситуацію зараз маємо зі «звільненцями» від ЄСВ: пенсіонерами і Ко. Якщо через забудькуватість вони раптом показують у ф. № Д5 нарахування з ЄСВ «за себе», то потім сильно шкодують. Відповідний ЄСВ їх примушують платити. Уточнитися і не платити, на думку податківців, не можна.

Стаж за березень і квітень — буде! Принциповий момент: згідно з п. 3 розд. I Закону № 533, навіть якщо ФОП не сплатить ЄСВ за березень і квітень, ці місяці автоматично підуть до його стажу (як ніби ЄСВ був сплачений у розмірі 22 % від мінзарплати).

Так, розд. XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» доповнений п. 145 такого змісту:

«145. Для осіб, зазначених у пунктах 2, 3, 13 частини першої статті 11 цього Закону, які не сплачували страхові внески за періоди з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року на підставі пункту 910 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», такі періоди включаються до страхового стажу та вважається, що страхові суми було сплачено у розмірі мінімального страхового внеску, визначеного законодавством для кожного з таких періодів».

Як заповнити форму № Д5? Що стосується заповнення ф. № Д5, то поки що жодних офіційних роз’яснень із цього приводу немає. Напевно вони з’являться до 09.02.2021 р., коли потрібно буде подавати ф. № Д5 за 2020 рік. Але якщо вам потрібно терміново здати «ліквідаційну» або «пенсійну» ф. № Д5, радимо робити так. Усе заповнюєте, як завжди, а за рядками березня і квітня не заповнюйте графи 3, 4 і 6 (ставте прочерки).

У протилежному випадку (якщо ви заповните графи 3, 4, 6 за березень-квітень), як ми вже сказали вище, вам доведеться сплатити ЄСВ. Вважатиметься, що ви хочете сплатити його добровільно!

ЄСВ «за працівників»: звільнення немає! Що стосується ЄСВ «на зарплату працівників», то тут звільнення немає. Отже, потрібно платити. Передбачено лише звільнення від штрафів і пені за затримку або неповну сплату ЄСВ «за працівників», так само як і за затримку форми № Д4. Усе це — щодо порушень, вчинених у період з 1 по 31 березня і з 1 по 30 квітня 2020 року.

Не забудьте: якщо працівник перебуває у відпустці за свій рахунок увесь місяць, ЄСВ не платимо взагалі. Якщо він переведений на частину ставки, у простої або у відпустці за свій рахунок частину місяця, то ЄСВ — дотягуємо до мінімуму (не менше 22 % від мінзарплати).

Знову ж таки від адміністративної відповідальності звільнення немає . Штраф за ст. 1651 КУпАП становить:

— 510 — 680 грн за затримку ЄСВ-звітності;

— 680 — 1360 грн за затримку сплати сум ЄСВ.

Звільнити від цих адмінштрафів може тільки відсутність в особи вини (у формі умислу чи необережності). Або закінчення строку давності — 2 місяці після запізнілої сплати ЄСВ або запізнілого подання форми № Д4 (ст. 38 КУпАП).

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам