Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


Бухгалтер 911, травень, 2020/№21
Друкувати

No cash та інші відрядні зміни

Ольховик Ольга, налоговый эксперт
Наказ Мінфіну від 13.04.2020 р. № 155 набув чинності 12 травня. Він вніс зміни в Інструкцію № 59*. І хоча їй підпорядковуються тільки бюджетники, саме з цього документа часто списані норми внутрішніх відрядних положень госпрозрахункових підприємств. Та й податківці традиційно рекомендують госп­розрахунківцям використовувати Інструкцію № 59 як допоміжний (довідковий) документ. Тому зміни в Інструкції № 59 — значима подія не лише для бюджетників, але й для госпрозрахункових підприємств.

* Інструкція про службові відрядження в межах України і за кордон, затверджена наказом Мінфіну від 13.03.98 р. № 59.

Що ж змінилося у відрядних правилах? Виділимо декілька найважливіших тез.

Але перед цим хочемо ще раз підкреслити: цим новаціям з 12 травня зобов’язані підпорядковуватися тільки бюджетники. Інші можуть підігнати під них свої положення виключно за бажанням!

1. Аванс на відрядження може бути перерахований тільки безготівково — на картковий рахунок працівника або на рахунок підприємства, операції за яким можуть здійснюватися з використанням КПК.

В Інструкції № 59 тепер прямо прописано, що аванс на відрядження може бути перерахований як на особисту платіжну картку працівника, так і на корпоративну платіжну картку (КПК).

Готівкою аванс може бути виданий тільки у винятковому випадку — працівникам, направленим у відрядження держорганами/військовими формуваннями/створеними ними в установленому порядку установами і організаціями, на які законодавством покладені завдання і повноваження з розвідувальної, контррозвідувальної та оперативно-розшукової діяльності.

Сказано в Інструкції № 59 тепер і про те, що працівникові відшкодовуються (за наявності документального підтвердження оплати) понесені у зв’язку з відрядженням:

комісійні витрати у разі обміну валюти;

— суми комісійної винагороди банку за послуги, пов’язані з використанням платіжних карток і готівки (з урахуванням системи фінансових розрахунків у країні відрядження).

2. Аванс на закордонвідрядження може бути перерахований у гривневому еквіваленті за курсом НБУ на день подання банку розрахунку витрат на відрядження.

Досі бюджетники, направляючи своїх працівників в закордонвідрядження, були зобов’язані забезпечувати їх іноземною валютою (вільно конвертованою або національною валютою країни відрядження).

Відтепер закордонвідрядженим працівникам бюджетних підприємств можна видавати аванс не лише в національній валюті країни відрядження або в доларах США/євро, але і в гривневому еквіваленті за офіційним курсом НБУ, встановленим на день подання уповноваженому банку розрахунку витрат на відрядження.

Ну а госпрозрахункові підприємства у разі закордонвідрядження і раніше мали можливість видавати аванс у гривні**.

** Див., наприклад, статтю «Закордонвідрядження з гривневою карткою» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 14).

3. Кошторис витрат бюджетникам доведеться складати як при закордонвідрядженні, так і в разі відрядження в межах України.

Згадка про кошторис витрат тепер є не лише в закордонвідряджальному п. 1 розд. III, але й у внутрішньоукраїнському п. 1 розд. II Інструкції № 59 (ср. 025069200). Тож без кошторису бюджетникам тепер нікуди. А ось технічне завдання, яке раніше обов’язково треба було складати на кожне закордонвідрядження, тепер можна складати за потреби. Після затвердження кошторису витрат і техзавдання видають наказ на відрядження, в якому слід указати:

— мету виїзду;

— завдання (за необхідності);

— пункт призначення (країна/країни (для закордонвідрядження), місто/міста призначення, інші населені пункти, найменування підприємства, куди відряджається працівник);

— термін (дати вибуття і прибуття);

— джерело фінансового забезпечення витрат на відрядження;

— інші ключові моменти (за необхідності): вид транспорту (і маршрут поїздки у разі відрядження на службовому автомобілі — для закордонвідрядження), інформацію про додаткові обмеження відносно сум і цілей використання коштів, наданих на відрядження, якщо такі встановлені керівником.

Якщо працівник прямує у відрядження на запрошення, додається його копія (з перекладом) і, за наявності, програма заходу.

4. Залишок невитрачених коштів повертається на рахунок підприємства (у грошових одиницях, в яких був виданий аванс).

Повернути невитрачені кошти працівник повинен на банківський рахунок підприємства. У касу можна повертати тільки ті гроші, які були видані готівкою (а видавати аванс готівкою, як ви пам’ятаєте, дозволено в одному винятковому випадку, про який ми говорили вище).

Якщо працівник бюджетного підприємства перевів у готівку гроші у відрядженні, то повертати їх доведеться через банк — шляхом унесення на відповідний рахунок підприємства.

Як перерахувати понесені в закордонвідрядженні валютні витрати?

Перерахунок витрат здійснюється за фактичним обмінним курсом, застосованим банком, а в разі відсутності документів про обмін валюти — виходячи з крос-курсу, розрахованого за офіційним курсом НБУ на дату затвердження звіту. Тобто тут без змін. А ось добові перераховують за офіційним курсом НБУ, встановленим на день подання уповноваженому банку розрахунку витрат на відрядження.

5. Якщо для остаточного розрахунку необхідно виплатити (перерахувати) додаткові кошти, виплата здійснюється в гривні за офіційним курсом НБУ на день затвердження звіту.

Зверніть увагу: остаточний розрахунок може бути зроблений як готівкою, так і безготівково (на платіжну картку працівника). Як і раніше, виплата має бути зроблена не пізніше за третій банківський день після затвердження авансового звіту, але за курсом НБУ на дату затвердження звіту (раніше було — на дату погашення заборгованості).

фото автора У фокусі
Амброзяк Наталя Подаємо бенефіціарів: коли та як [час настав]...
113409 323
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам
Дякуємо, що читаєте сайт Бухгалтер 911 Увійдіть та читайте далі безкоштовно