Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Підпишіться!


Бухгалтер 911, листопад, 2020/№48
Друкувати

Компенсація комунальних орендодавцю-ППЄПу: дивацтво від ДПСУ

Товстопят Юрий, налоговый эксперт
Цікаве роз’яснення від головного податкового відомства заслуговує нашої з вами пильної уваги. Йдеться про ІПК від 07.10.2020 р. № 4176/IПК/99-00-04-05-03-06, у якій ДПСУ висловила своєрідне бачення оподаткування компенсації вартості комунальних послуг орендодавцю-єдиноподатнику (ФОП групи 3). Зараз займемося критикою такої позиції та пошуком справедливості!

Отож, що податківці говорять у цій ІПК? Розглядаючи питання компенсації орендодавцю-єдиноподатнику (ФОП групи 3) вартості комунальних послуг, вони розділяють такі ситуації:

1) якщо відповідно до умов договору оренди сплата комунальних платежів здійснюється у складі орендної плати, тобто сума орендної плати включає суму комунальних платежів, то з метою оподаткування дохід у вигляді сплачених комунальних платежів повністю включається до доходу платника єдиного податку як орендна плата з відповідним оподаткуванням*;

* Детальніше про те, як визначається такий дохід, ви могли прочитати у статті «Компенсація комунальних платежів єдиноподатнику при оренді» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 35).

2) якщо оплата комунальних платежів здійснюється орендарем окремо від орендної плати у вигляді відшкодування витрат орендодавця на сплату комунальних послуг, то сума платежів оподатковується податком за загальними правилами, встановленими розд. IV ПКУ для платників податків — фізосіб . Тобто така окрема компенсація, на думку ДПСУ, повинна оподатковуватися ПДФО та військовим збором .

Хвацько . При цьому якихось вагомих аргументів податківці не наводять. У листі є в тому числі посилання на п. 292.1 ПКУ, згідно з яким до доходу ФОП-єдиноподатника не включаються отримані такою фізособою пасивні доходи**, страхові виплати та відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна. Але, по-перше, це посилання могло бути наведене просто «для обсягу». А по-друге, якщо навіть не для обсягу, то, на нашу думку, в цьому пункті йдеться саме про страхові відшкодування. Тому вважаємо такий підхід податківців цілком неправильним. Компенсація пов’язана із госпдіяльністю ФОП зі здавання в оренду майна. З якого дива застосовувати до неї громадянські правила оподаткування?

** У вигляді відсотків, дивідендів, роялті.

Тим більше, що в підкатегорії 107.01.03 ЗІР досі міститься роз’яснення, в якому ДПСУ стверджує, що якщо оплата комунальних платежів передбачена договором оренди (окремо від орендної плати, інакше й запитання б не виникло), то відшкодована орендарем сума комунальних послуг єдиноподатнику повністю включається до його єдиноподаткового доходу від здійснення ним діяльності з надання послуг (надання нерухомості в оренду).

А якщо компенсація не передбачена договором (але все одно виплачується), то включається до єдиноподаткового доходу. При цьому у ППЄПа з групи 2 оподатковується єдиним податком за ставкою 15 %.

Сподіваємося, що ця ІПК — лише поодинокий виняток з правил. Але і «тривожний дзвіночок» одночасно. Ідеальний варіант, відповідно, в договорі компенсацію комунальних прописувати як частину (не обов’язково фіксовану) орендної плати.

фото автора У фокусі
Ушакова Лілія Середня зарплата: як ви виплату назвете, то… нікого не колишить...
21267 38
Курси валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 10 грн
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд