Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Підпишіться!


Бухгалтер 911, вересень, 2020/№37
Друкувати

Як продати МАФ, магазин, авто чи РРО? Поради ФОП-єдиноподатникам

Мирошниченко Виталина, налоговый эксперт
Іноді ФОП доводиться продавати щось «нестандартне». Наприклад, нерухомість, автомобіль, МАФ, РРО тощо. І тут виникає запитання: а чи можна провернути такий продаж у межах підприємницької діяльності? Чи немає жодних «підводних каменів»? Відповіді — у цій статті.

Чи може ППЄП продати магазин?

Тобто чи може він продати його (виступити за договором) саме як ФОП?

Формально може. Але є нюанс, який слід врахувати.

Згідно з п. 292.1 ПКУ не включаються до єдиноподаткового доходу, зокрема, доходи, отримані від продажу рухомого або нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі і використовується в її господарській діяльності .

Загадкове формулювання . Але традиційно ми його розуміємо так, що йдеться про реєстроване на фізособу майно (нерухомість, авто тощо).

Магазин — це і є нерухомість, яка реєструється тільки на фізособу (а не на ФОП). Тому неважливо, продано магазин від імені ФОП чи від імені фізособи: у будь-якому разі з відповідного доходу доведеться сплатити ПДФО (5 %п. 172.2 ПКУ) і ВЗ (1,5 %).

У таких умовах просто немає сенсу продавати магазин від імені ФОП (краще продавати як фізособа):

— по-перше, оподаткування (ПДФО, ВЗ) усе одно буде. При цьому тільки може виникнути плутанина з «податковим агентством» і моментом сплати податків;

— по-друге, якщо у вас немає виду діяльності 68.10 «Купівля та продаж власного нерухомого майна», то, продавши магазин від імені ФОП, ви ще й ризикуєте злетіти зі спрощенки за діяльність, не зазначену в Реєстрі платників ЄП .

Нюанси є щодо платників ПДВ (ЄП на ставці 3 %), які при придбанні магазину скористалися правом на податковий кредит (ПК) з ПДВ (відразу не «викосили» його шляхом нарахування «компенсуючих» податкових зобов’язань (ПЗ) з ПДВ).

У принципі, у такому разі логічно «йти до кінця». Тобто наполягати на господарському обороті нерухомості. Продавати її як ФОП. І ПЗ з ПДВ нараховувати як за звичайним постачанням — з урахуванням вимог п. 188.1 ПКУ.

Інакше (продаж як звичайна фізособа) ПЗ при продажу все одно доведеться нарахувати через п.п. 198.5 ПКУ, але податківці можуть «заспівати пісню» про те, що ПЗ потрібно було нараховувати відразу після відображення ПК.

Чи може ППЄП продати автомобіль?

Тут іще більше аргументів на користь продажу від імені фізособи.

По-перше, автомобіль — це знову-таки рухоме майно, яке реєструється на фізособу. А отже, дохід від його продажу не можна оподаткувати за підприємницькими правилами, що діють для спрощенця (п. 292.1 ПКУ). Такий дохід у будь-якому разі оподатковується ПДФО і ВЗ за «громадянськими» правилами.

По-друге, автомобіль — це підакцизний товар (ст. 215 ПКУ). А як ви знаєте, єдиноподатники не мають права продавати їх, інакше втратять спрощенку (п.п. 3 п.п. 291.5.1 ПКУ).

Тут, щоправда, є нюанси: 1) не кожен транспортний засіб — підакцизний. Та ж спецтехніка — не підакцизна; 2) для юросіб податківці дозволяють разовий продаж підакцизних основних засобів у межах єдиного податку (але не факт, що дозволять для ФОП).

По-третє, податківці можуть причепитися до відсутності відповідної діяльності в Реєстрі платників ЄП.

Тому якщо у вас виникла необхідність продати автомобіль, оформіть правочин від імені фізособи. При цьому доведеться самостійно (якщо цього не зробить податковий агент) сплатити ПДФО (якщо це перший продаж і це легковий автомобіль — платити не потрібно, якщо другий за рік — 5 %, якщо третій і більше — 18 %) і ВЗ (1,5 %) з вирученої суми.

Знову ж таки, як і у випадку з нерухомістю, зацікавленість у продажу від імені ФОП може бути, якщо йдеться про платника ПДВ, який відобразив ПК при придбанні авто і відразу не викосив його нарахуванням «компенсуючих» ПЗ. Тут додатково потрібно буде звернути увагу на момент з підакцизністю.

Чи може ППЄП продати МАФ?

Так, може. При цьому п. 292.1 ПКУ (оподаткування доходу за «громадянськими» правилами), вважаємо, тут не працює. І ось чому:

1) МАФ (мала архітектурна форма) — це застаріла назва. Зараз вони називаються: «тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності — одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкційі встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту» (ч. 2 ст. 28 Закону № 3038*). Чи є МАФ нерухомістю? Ні. І право власності на нього не реєструють;

* Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 р. № 3038-VI.

2) у п. 292.1 ПКУ йдеться не лише про нерухомість, але й про рухоме майно: якщо воно належить фізособі на праві власності, то кошти, отримані від його продажу, теж не можна включати до підприємницького доходу.

Утім, це обмеження стосується не будь-якого рухомого майна (інакше підприємець не зміг би продавати навіть товари). Ця заборона, вважаємо, працює тільки щодо того майна, яке реєструється на фізособу (наприклад, автомобіль). Таким чином, МАФ можна продати з оподаткуванням за підприємницькими/єдиноподатковими правилами.

Але перш ніж почати такий вид діяльності, потрібно внести до Реєстру платників ЄП відповідні види діяльності (наприклад, коди КВЕД 46.74 і 46.90). Інакше можна злетіти зі спрощенки за діяльність, не зазначену в Реєстрі ЄП .

Дохід, отриманий від продажу МАФа, записуємо до графи 2 Книги обліку доходів (і витрат) і сплачуємо з нього єдиний податок за звичайною ставкою.

Утім, якщо ви не хочете продавати МАФ як підприємець, можна це зробити й від імені фізособи. Але в цьому випадку після закінчення року доведеться подати декларацію про доходи та сплатити ПДФО і ВЗ у розмірі 18 % + 1,5 % від вартості МАФа . А якщо покупець — ФОП або юрособа, то саме вони повинні будуть утримати ці податки з виплати і подати форму № 1ДФ з ознакою доходу «102».

Утім, МАФ можна й подарувати (фізособі, ФОП або юрособі). У цьому випадку його вартість піде до доходу одержувача, і вже останній зобов’язаний буде сплатити податок з безоплатно одержаного майна.

Чи може єдиноподатник продати РРО?

Так. Дохід від такого продажу повністю включається до підприємницького доходу та оподатковується єдиним податком за звичайною ставкою.

Але перш ніж здійснити продаж РРО, потрібно потурбуватися про те, щоб потрібний вид діяльності був зазначений щодо вас у Реєстрі платників ЄП. Для цього (після внесення необхідних видів діяльності до ЄДР) подайте податківцям заяву про застосування спрощенки з новими видами діяльності і дочекайтеся, поки вони внесуть їх до Реєстру платників ЄП** (зазвичай це відбувається з найближчого кварталу). Після цього можна буде продати ваш основний засіб.

** Перевіряти потім свої види діяльності настійно радимо через отримання витягу з Реєстру платників ЄП (інформація за посиланням: cabinet.tax.gov.ua/registers/edpod буває помилковою).

Щоб продати РРО, може знадобитися не лише код 46.90, але й 46.66 «Оптова торгівля іншими офісними машинами й устаткованням» (лист Державної служби статистики від 11.10.2013 р. № 14.5-05/409).

Якщо ж у вас немає часу чекати, тоді продаж РРО можна оформити від імені фізособи. Але врахуйте, що в цьому випадку вам доведеться подати декларацію про доходи і сплатити ПДФО та ВЗ (18 % + 1,5 % від вартості проданого РРО). А якщо обдаровуваним буде ФОП або юрособа, то саме вони повинні будуть утримати ці податки і подати щодо вас форму № 1ДФ. Як бачите, цей варіант невигідний у плані оподаткування . Хоча, знову ж таки, все залежить від ціни продажу .

Якщо надумаєте подарувати РРО іншому суб’єктові господарювання, потрібно врахувати таке.

Податківці не схильні вважати подарунки або добродійність госпдіяльністю підприємця (категорія 107.01.02 ЗІР), тому оформляти договір дарування краще від імені фізособи.

Якщо це буде єдиноподатник:

групи 2, то вартість подарованого РРО він просто включить до доходу (до графи 5 Книги обліку доходів) і сплатить ЄП за звичайною ставкою. Тобто для нього податкове навантаження взагалі не збільшиться ;

групи 3, то вартість подарованого РРО він теж включить до доходу (до графи 5 Книги обліку доходів (і витрат)). Але, на відміну від групи 2, з такого доходу йому доведеться сплатити ЄП у розмірі 3 % або 5 % (залежно від обраної ставки). Утім, це все одно менше, ніж 19,5 %, якщо продавати РРО від імені фізособи .

Не радимо дарувати РРО ФОП-загальносистемнику, оскільки йому доведеться сплатити ПДФО, ВЗ і ЄСВ з вартості отриманого подарунка, а це аж 41,5 % . Те саме стосується й подарунків юрособі на загальній — йому доведеться сплатити 18 % податку на прибуток.

фото автора У фокусі
Дмитро Костюк Звіт з ЄСВ ФОП – 2020: приклад заповнення...
309449 352
Курси валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 10 грн
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд