Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


Бухгалтер 911, вересень, 2020/№39
Друкувати

Зміна кодів УКТ ЗЕД: фіскали радять подавати Таблицю

Сумцова Ольга, налоговый эксперт
Чи потрібно подавати Таблицю даних платника в разі зміни кодів УКТ ЗЕД у зв’язку з набранням чинності Законом України «Про Митний тариф України»? Фіскали в категорії 101.18 дали свої роз’яснення із цього приводу. Пропонуємо обговорити їх позицію.

Ви знаєте про те, що з 03.07.2020 р. Україна почала жити за новою версією УКТ ЗЕД. Знаєте, мабуть, і позицію фіскалів, як у зв’язку із цим потрібно заповнювати податкові накладні (ПН). Вона викладена в листі ДПСУ від 03.08.2020 р. № 13281/7/99-00-05-06-02-07*. А всі подальші роз’яснення податківців свідчать про те, що ця позиція залишається незмінною. Якщо товар був придбаний/імпортований:

* Детальніше — у статті «ПН та нові коди УКТ ЗЕД: «є початок — немає кінця» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 33).

— до 03.07.2020 р. — при його продажу в ПН зазначайте код УКТ ЗЕД з «вхідної» ПН (версії 2012 року);

— після 02.07.2020 р. — новий код (версії 2017 року).

При визначенні дати придбання орієнтуємося на дати «вхідних» ПН на придбання цього товару.

Такий підхід створює масу проблем. Припустимо, товар придбано в постачальника після 02.07.2020 р. і тепер ми його продаємо. Ми можемо і не знати, який код («старий» чи «новий») зазначив нам постачальник у ПН (не говорячи про те, який код він там узагалі повинен був зазначити: купив він сам товар до 03.07.2020 р. чи після). Виходить, що при постачанні цього товару ми повинні перевіряти за Перехідними таблицями**, який код («старий» чи «новий») зазначено у «вхідній» ПН. Благо, якщо це вітчизняний товар — на рівні перших чотирьох цифр переважно коди не змінювалися. А якщо імпортний — виходить, потрібно перевіряти, і якщо код змінився, то при продажу товару ставити новий код УКТ ЗЕД (не такий, як у «вхідній» ПН).

** Затверджені наказом ДМСУ від 01.07.2020 р. № 234.

Але є проблема значно серйозніша. Припустимо, купили ми товар зі «старим» кодом, а вже своїм покупцям будемо в ПН зазначати новий код. Виходить, у нас «на вході» — товари зі «старим» кодом, на виході — «з новим». У цьому випадку цілком можливе блокування ПН через «пересортицю», яка штучно виникла, за п. 1 Критеріїв ризиковості операцій.

Як уникнути блокування? Податківці підійшли до вирішення питання «у своєму дусі». Сказали — подавайте на нові коди Таблицю даних:

«у разі зміни кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД у зв’язку з набранням чинності Законом України «Про Митний тариф України» платнику податку потрібно подати таблицю даних платника з метою уникнення зупинки реєстрації ПН/РК».

Див. роз’яснення в категорії 101.18 ЗІР.

Знаючи, як зараз приймають Таблиці, — така позиція податківців засмучує. Особливо якщо в платника на ці товари є вже прийнята (врахована) Таблиця за «старими» кодами. Звичайно, значно простіше зобов’язати платників подати нові Таблиці, ніж налаштувати ПЗ, яке зіставлятиме «старі» коди з «новими». Але маємо те, що маємо .

фото автора У фокусі
Ушакова Лілія Мінзарплата з 01.12.2021: хапай в обидві жмені...
12846 18
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам