Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Отримуйте
новини поштою!


Бухгалтер 911, лютий, 2022/№7
Друкувати

Як єдиноподатнику облікувати іноземний дохід?

Мирошниченко Виталина, налоговый эксперт
Єдиноподатник виконує послуги програмування для нерезидента. Оплату отримує в інвалюті. Як правильно відобразити дохід? Чи треба включати в дохід позитивну курсову різницю? Як показати дохід при продажу валюти на міжбанку? Відповідаємо!

Інвалютний дохід

Правила обліку інвалютного доходу у ФОП досить прості:

1) дохід записуємо в регістр обліку доходів (і витрат) у тому місяці, в якому гроші надійшли на валютний (не розподільчий!) рахунок ФОП;

2) дохід записуємо у гривнях. Для цього валюту перераховуємо в гривні за офіційним курсом НБУ на день отримання валюти на валютний рахунок ФОП (п. 292.5 ПКУ);

Офіційний курс НБУ можна знайти тут: bank.gov.ua/ua/markets/exchangerates?date=02.02.2022&period=daily

3) у дохід включаємо всю суму інвалюти, вказану в договорі (інвойсі), не зменшуючи її на комісію банку (якщо банк утримує комісію). Так радять робити податківці (категорія 107.01.03 ЗІР*). І ми з цим повністю згодні.

* zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=29479

Переоцінка валюти на інвалютному рахунку

Після того як ФОП отримав інвалютний дохід і відобразив його в регістрі обліку доходів (і витрат), він може спокійно про нього забути ☺. Річ у тому, що ФОП не ведуть бухоблік, не складають фінзвітність, тому в них немає обов’язку переоцінювати інвалюту на дату балансу (або на якусь іншу дату) у зв’язку зі зміною курсу НБУ.

Простіше кажучи, ФОП-єдиноподатники ніколи не розраховують курсові різниці за інвалютою і не зобов’язані відображати дохід, якщо курс НБУ зріс ☺. Податківці з цим ніколи не сперечалися (категорія 107.01.03 ЗІР**) ☺.

** zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=11197

Продаж валюти на міжбанку

Якщо ФОП вирішить продати отриману валюту на міжбанку, то курс продажу напевно буде вищий за офіційний курс НБУ, за яким валюта «зайшла» йому на рахунок. У результаті ФОП отримає на рахунок більше гривень, ніж він записав в регістр обліку доходів (і витрат) при отриманні інвалюти. Як же бути?

А ніяк ☺. При продажу валюти у ФОП не виникає дохід. Адже це не отримання грошових коштів, а просто їх обмін з однієї валюти на іншу. При цьому податківці вже багато років погоджуються з тим, що в дохід не потрібно включати навіть той «вершок» гривень, які ФОП отримав у зв’язку з тим, що продав валюту за більш високим курсом (курс міжбанку), ніж отримав (курс НБУ), — категорія 107.01.03 ЗІР***.

*** zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=10994

Інвойс vs ЗЕД-контракт?

ФОП-програмісту достатньо виставити нерезиденту інвойс (можна навіть в електронній формі) — ч. 2 ст. 6 Закону про ЗЕД. Це допоможе підтвердити той факт, що дохід отримано від видів діяльності, які вказані за цим ФОП у Реєстрі єдиноподатників, а не від заборонених. До речі, не зайвим буде, якщо замовник вкаже у платіжці призначення платежу «за послуги програмування».

фото автора У фокусі
Віталіна Клец Річна звітність ФОП за 2022 рік...
26884 22
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Ця функція доступна тільки
авторизованим користувачам