Сайт для бухгалтерів №1 в Україні

Підпишіться!


18.09.17
41647 20 Друкувати

Як перекласти повноваження керівника на учасника ТОВ?

Игорь Шемет, юрист отдела по работе с физическими лицами ЮК "Правовой центр - Гарант"

В реаліях нашого сьогодення достатньо часто виникають ситуації, коли підприємства, через зменшення обсягів виробництва, а відповідно і прибутку зменшують кількість найманих працівників в своєму штаті. Нерідко буває, що через скрутне матеріальне становище засновники підприємства не мають можливості виплачувати заробітну плату навіть директору, наявність якого є обов’язковою в діяльності компанії.

З цього виникає логічне питання: «Чи може засновник юридичної особи виконувати функції директора?».

Відповідно до ч. 2 ст. 145 Цивільного кодексу України у товаристві з обмеженою відповідальністю створюється виконавчий орган (колегіальний або одноособовий), який здійснює поточне керівництво його діяльністю і є підзвітним загальним зборам його учасників. Виконавчий орган товариства може бути обраний також і не зі складу учасників товариства. Аналогічна позиції міститься в ст. 62 Закону України «Про господарські товариства».

Такі норми мають загальнообов’язковий характер, а тому при реєстрації та під час діяльності ТОВ наявність директора є обов’язковою.

У випадках, коли засновники наймають директора товариства з останнім укладається трудовий договір (контракт) в якому можуть зазначатися умови його роботи, права, обов’язки та відповідальність, розмір заробітної плати, тощо. Іншими словами, при призначенні директора товариства з числа осіб, які не є його засновниками, між ними та призначеним директором виникають трудові відносини, які регулюються КЗпП України та іншими нормативно – правовими актами в сфері трудового законодавства. Це означає, що директору має виплачуватися заробітна плата з дотримання мінімальних гарантій при оплаті праці, надаватися право на відпустку та лікарняний. При цьому невиплата директору заробітної плати може загрожувати товариству штрафними санкціями у значних розмірах.

Однак, для забезпечення діяльності виконавчого органу Товариства з обмеженою відповідальністю необов’язково наймати сторонню особу.

Так, згідно ч. 2 ст. 65 Господарського кодексу України власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства чи інших установчих документів.

Це означає, що учасник ТОВ може самостійно виконувати функцію директора та представляти інтереси юридичної особи з правом підпису у всіх організаціях незалежно від форми власності та підпорядкування.

Як перекласти повноваження директора на засновника?

Для того, щоб покласти обов’язки директора на учасника ТОВ необхідно:

1) В установчих документах передбачити положення, відповідно до змісту якого управління товариством може здійснюватися одним із засновників;

2) Скликати загальні збори учасників та прийняти рішення про управління ТОВ одним із учасників;

3) Внести відповідні зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань;

4) Видати наказ, яким повноваження директора будуть перекладені на учасника товариства.

Чи має сплачуватися зарплата учаснику, який виконує повноваження директора?

У листі Мінсоцполітики від 07.02.2012 р. № 113/13/84-12 зазначено, що форма участі власника (учасників) в управлінні підприємством, у разі якщо він здійснює управління підприємством без укладання трудового договору (у т. ч. на період часу, коли підприємство не провадить господарської діяльності), і спосіб винагороди власника за таку діяльність можуть бути визначені в установчих документах.

Отже, якщо учасник не перебуває у трудових відносинах з товариством, йому не нараховується заробітна плата і не сплачується ЄСВ, ПДФО та військовий збір.

Таким чином, учасник товариства може виконувати функції директора у випадках, якщо це передбачено в установчих документах. При цьому така діяльність може здійснюватись без укладання трудового договору, виплати заробітної плати та сплати податків. Якщо така можливість статутом товариства не передбачена, необхідно затвердити новий статут протоколом загальних зборів та після його державної реєстрації приступити до виконання повноважень директора. 

За матеріалами Ліга.Блоги
Теги:
Коментарі
  • Серг
18.09.17 08:41

"4) Видати наказ, яким повноваження директора будуть перекладені на учасника товариства." - Хто наказ має видавати? Директор, якого немає?

Відповісти
    Оцінити
  • 4
  • 0
  • Антимытарь
18.09.17 08:57

Серг, мы так сделали. Приказе указали "исполнение обязанностей по руководству и деятельностью предприятия оставить за Участником ФИ.О......." В конце Приказа "Участник ООО ".........." подпись, Ф..И.О. и печать. Все нормально. Ключи получили и вопросов никаких не возникло....... С ГНИ перезвонили, мол почему не платите зарплату. Ответ "У нас нет наемных сотрудников" и от себя им "идите в сад...."

Відповісти
    Оцінити
  • 5
  • 0
  • просто так
18.09.17 09:22

Протокол собрания учредителей. Решение. Наказ № Х Товариство з обмежено відповідальністю «ХХХХХХХХХ» м. ХХХХХХ 25 червня 2017року Про вступ на посаду керівника На підставі Рішення № ХХ від 25 червня 2017 року, Приступаю До виконання обовязків керівника ТОВ «ХХХХХ» у відносинах із третіми особами та вчиняти дії від імені фірми без довіренності, на безоплатній основі у тому числі і підписувати договори з 25 червня 2017 року. КерівникТОВ «ХХХХ» О.С.ІвановПриказ : На основании Решения приступаю к обязанностям

Відповісти
    Оцінити
  • 3
  • 0
  • просто так
18.09.17 09:24

Простите, Без концовки.Протокол собрания учредителей. Решение. Наказ № Х Товариство з обмежено відповідальністю «ХХХХХХХХХ» м. ХХХХХХ 25 червня 2017року Про вступ на посаду керівника На підставі Рішення № ХХ від 25 червня 2017 року, Приступаю До виконання обовязків керівника ТОВ «ХХХХХ» у відносинах із третіми особами та вчиняти дії від імені фірми без довіренності, на безоплатній основі у тому числі і підписувати договори з 25 червня 2017 року. КерівникТОВ «ХХХХ» О.С.Іванов

Відповісти
    Оцінити
  • 4
  • 0
  • Серг
18.09.17 10:54

2 просто так: Вот теперь все верно, именно Решение является основанием. А приказ издавать просто некому.

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 1
  • Антимытарь
19.09.17 08:13

Серг, при получении ключей в МЕДКЕ у нас Протокол не приняли. Мотивировав тем, что нужен только Приказ. Спорить не стали....нужно было срочно получать ключи. Поэтому сделали так Приказом.

Відповісти
    Оцінити
  • 1
  • 0
  • Алла
18.09.17 11:29

Но ведь в статье говориться и налоговики на этом настаивают, что обязанности можно возлагать только, если такая возможность есть в учредительных документах и в уставе, а не только в протоколе, значит нужно менять устав, кто что скажет.

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 1
  • ВВВ
18.09.17 12:09

А можно так же сделать по юрлицу, единщику? Для этого тоже нужно действовать по такой же схеме -уволить директора, внести изменения в устав и прощай отчеты по ЕСВ и налоги по зп?

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • @@@
18.09.17 12:26

https://buhgalter911.com/uk/news/news-1031791.html "Безкоштовний" директор - це порушення трудового законодавства, навіть якщо підприємство тимчасово не здійснює діяльності15.09.17Окружний адміністративний суд (постанова від 21.06.2017 р. у справі № П/811/820/17), розглядаючи спір про скасування постанови органу Держпраці, якою до підприємства було застосовано штраф в розмірі 3 200 грн. за неведення обліку робочого часу і ненарахування заробітної плати директору (він же засновник підприємства, на якому діяльність тимчасово не ведеться), який видав наказ, що він виконує функції директора та функції з ведення бухгалтерського обліку безкоштовно, однозначно вказав на те, що це є порушенням трудового законодавства. Відповідну постанову органу Держпраці було залишено в силі.

Відповісти
    Оцінити
  • 2
  • 0
  • задачка
18.09.17 14:38

Если учредитель исполняет полномочия директора -как он значится в выписке в графе "Прізвище, ім'я, по батькові, дата обрання (призначення) осіб, які обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи......) ? как керывник?

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Анн
18.09.17 15:06

задачка, не знаю о какой выписке вы говорите, но во всех отчетах написано "керивник" и в формах госрегистратора также

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • задачка
18.09.17 15:22

Анн, есть документ о госрегистрации (выписка и вытяг, который заменил св-во о регистрации). Так вот мне интересно если учредитель, который исполняет полномочия директора (не как наемный сотрудник) - он в выписке указан как керивнык, как подписант или как...

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Анн
18.09.17 17:11

задачка, абсолютно согласна с "Анатольэвна" (см.пост ниже). Поэтому, если ваш учред. был директором и уволился, но взял на себя обязы... , то ничего регистратору не нужно подавать

Відповісти
    Оцінити
  • 2
  • 0
  • Анатольєвна
18.09.17 15:51

задачка, Ви подивіться у своїх витягах, виписках, довідках зі статистики.У нас всюди вказано керівник, а не директор. Можливо у Вас інакше. Але у формах(заявах), що подаються для держреєстрації також написано керівник - без зазначення посади.

Відповісти
    Оцінити
  • 3
  • 0
  • Задачка
19.09.17 12:58

Анатольєвна, вказано керівник, але дивлюся у інших підприємств замість "керівник" вказано "підписант" - це і є засновник виконуючий функції директора?

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Анатольєвна
20.09.17 15:15

Задачка, у нас підписантами були заступники директорів. Коли звітність до ДПІ здавали на папері, то її приймали за наявності підпису не тільки директора, а і підписанта, тобто заступника директора. А у Вас в реєстраційній формі керівник і підписант повинні бути однією особою(і окрім того неодмінно засновником). Залишити підприємство без директора наша РП не дозволяє. Тому у протоколі загальних зборів я пишу, що зміни до РП не вносяться.

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Анатольєвна
20.09.17 13:49

Задачка, підписант- це особа, яка має право вчиняти дії від імені юридичної особи (без довіреності), у т.ч. підписувати договори. Така особа зазначається в реєстраційній картці ф.4 зразу після відомостей про керівника.

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Алла
20.09.17 16:49

А як бути, якщо засновником юридичної особи (А) є інша юридична особа (Б)? В юридичної особи (Б) декілька засновників - фіз.осіб? Чи може одна з цих фіз.осіб виконувати повноваження керівника юридичної особи (А) без оплати?

Відповісти
    Оцінити
  • 0
  • 0
  • Гамма5
26.09.17 12:20

А вот у нас бывший директор стал учредителем. Как это правильно оформить- ведь в свое время уже был приказ о назначении директора бывшими учредителями и он вроде не прекращает свое действие... Но все же может надо еще дополнительный приказ. И еще, пока новый учредитель продолжает получать зарплату как и раньше, но готовится к выходу на пенсию и может уволится из директоров или он должен снимать с себя обязанности выполнять функции директора с условием не начисления зарплаты оставшись при этом учредителем Как при этом оформить этот факт... или вообще снять с себя обязанности директора и тогда нанять другого человека?

Відповісти