Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


20.09.21
8063 0

Як ефективно розблокувати накладну? (ч.4) Судовий порядок «розблокування»

Ірина Нараєвська Адвокат з податкового права, партнер АО "Клочков та партнери", громадський діяч

Причини «блокування» накладних різні, а, отже, і різні дії для їх розблокування. Що таке ризиковість платника, Таблиця даних платника, як розблокувати накладні розглянемо в статті.

Оскаржити негативне рішення за розглядом скарги та розблокувати накладну можнав суді.

Строки на звернення до суду

До осені 2019 року суд дотримувався позиції, що строк на звернення до суду для «розблокування» накладної становить 3 роки. Однак, у жовтні 2019 року Верховний Суд змінив попередню практику та сформував висновок, що строки на «розблокування» визначаються ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Отже, у разі відмові в «розблокуванні» за розглядом скарги компанія має 3 місяці на звернення до суду. Якщо скарга не подавалась — 6 місяців. Можна довго сперечатись із питання 3 роки чи 3/6 місяців для звернення до суду, на практиці суд притримується строків 3/6 місяців.

Чи є сенс подавати скаргу, якщо строк на звернення до суду буде менше?

Для відповіді на це питання необхідно врахувати, що:

1. Висока вірогідність «розблокувати» накладнуза розглядом скарги (>70 %).

2. Три місяці достатньо для того, щоби підготувати позов та подати його.

3. Суди звертають увагу на те, чи скористалася компанія своїм правом на досудове оскарження (скарга).

Розгляд справ щодо «розблокування» в суді триває в середньому до 1 року. Зазвичай, суд на стороні компаній. На практиці, податкова обов’язково подає апеляційні та касаційні скарги не зважаючи на пропущені строки та/або обґрунтованість обставин для оскарження.

У позові можна об’єднувати оскарження «блокування» декількох накладних. Необхідно враховувати кількість документів, операцій, адже, у разі великої кількості інформації суд витратить багато часу на ознайомлення з ними. Як наслідок — розгляд справи буде довшим.

Про що просити суд?

Під час звернення до суду важливо правильно сформулювати позовні вимоги. Некоректні вимоги ускладнюють виконання рішення, а в деяких випадках взагалі призводять до неможливості його виконання.

Важливо у вимогах вказати, щоб суд зобов’язав:

— ДПС України зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування датою її направлення;

— місцеву податкову (напр., ГУ ДПС у м. Києві) скасувати рішення про відмову в реєстрації (якщо пояснення подавалось).

Також не зайвим буде перевірити коректність реквізитів податкової накладної/розрахунку коригування та рішення про відмову в реєстрації.

 Відповідач у позові

За реєстрацію податкових накладних безпосередньо відповідальна ДПС України. Тому вимога про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування датою її направленнястосується ДПС України.

Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН є неналежним відповідачем, а лише структурний підрозділ місцевої податкової.

Вимога про скасування рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування має бути до місцевої податкової (напр., ГУ ДПС у м. Києві).

 Розмір судового збору

На дату опублікуванні статті, немає сталої позиції судів щодо розміру сплати судового збору в цій категорії справ.

Частина судів притримується позиції, що вимога про зобов’язання ДПС України зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування є похідною від вимоги про скасування рішення про відмову в реєстрації.Отже, судовий збір сплачується лише за одну вимогу щодо однієї податкової накладної/розрахунку коригування. Якщо в позові об’єднано 4 податкових накладних, то позовних вимог буде 4 і за кожну з них необхідно сплатити судовий збір.

Інша позиція, що вимог дві — скасувати рішення про відмову в реєстрації та зобов’язати ДПС України зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування.

Під часподання позову можна сплатити судовий збір, як за одну вимогу. Однак, суд може постановити ухвалу про залишення позову без руху з вказівкою про необхідність доплати судового збору.

Виконання рішення

На практиці, після набрання судовим рішенням законної сили, податкова зволікає з його виконанням. Зареєструвати накладну після виграної справи ще той квест.

Необхідно готувати скарги, змушувати податкову виконати рішення суду. Зазвичай податкова виконує рішення до 3 місяців.

Отже, щоб ефективно «розблокувати» накладну необхідно пам’ятати:

1. Є дві причини «блокування» накладних. Алгоритм дій — різний.

2. Спочатку визначаємо причину «блокування» накладних, потім діємо.

3. «Ризиковість операції» — сумнівна операція, «ризиковість платника» — підозріла діяльність компанії та її операції.

4. Повідомлення можна подавати за кількома накладними, скаргу —за кожною накладною окремо.

5. У разі «ризиковості платника» спочатку виводимо компанію з ризикових, а після «розблоковуємо» накладні.

6. Після виходу з ризикових накладні автоматично не розблоковуються.

7. Терміни звернення до суду для«розблокування» 3 місяці (у разі відмови за скаргою), 6 місяців (якщо не скарга не подавалась).

8. У разі оскарженні рішень про зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань у позовній заяві вказують двох відповідачів — ДПС України та місцеву податкову (напр., ГУ ДПС у м. Києві).

9. На рішення про відмову в реєстрації податкової варто подавати скаргу.

10. Суд щодо «розблокування» з виконанням рішення триває 1–1,5 року.

11. Після виграного суду накладні автоматично не реєструються, необхідно вживати додаткові заходи.

P.S. Посилання на попередні частини статті:

- ризиковість платника

- розблокування накладних (повідомлення, скарга) 

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям