Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


24.07.21
1484 0 Печатать

Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку

Законом України від 15.04.2021 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька у догляді за дитиною», що набрав чинності з 09.05.2021, внесено відповідні зміни до Кодексу законів про працю України, а також до статті 18 Закону України «Про відпустки», яка стосується відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Про механізм та умови надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, розповіла слухачам Українського радіо.Херсон заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області Олена Іпатенко у черговому випуску передачі «Право знати», який вийшов у ефір 12 липня.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про відпустки» відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку належить до соціальних відпусток.

Така відпустка надається після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами батькові або матері дитини за їх бажанням.

Підприємство, установа, організація за рахунок власних коштів може надавати одному з батьків дитини частково оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною більшої тривалості.

Ця відпустка може бути використана повністю або частинами такими особами:

  • бабою, дідом, іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною;
  • особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину;
  • одним із прийомних батьків;
  • одним збатьків-вихователів.

Положеннями статті 1 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей – сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» визначено поняття «прийомні батьки», «батьки-вихователі».

Прийомні батьки – подружжя або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, які взяли на виховання та для спільного проживання дітей-сиріт та/або дітей, позбавлених батьківського піклування.

Батьки-вихователі – подружжя або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, які взяли на виховання та для спільного проживання не менш як п’ять дітей-сиріт та/або дітей, позбавлених батьківського піклування, та яким, за рішенням органів опіки та піклування, надано статус батьків-вихователів.

За бажанням матері, батька дитини або баби, діда, інших родичів, які фактично доглядають за дитиною; особи, яка усиновила чи взяла під опіку дитину; одного із прийомних батьків чи батьків-вихователів, у період перебування їх у відпустці для догляду за дитиною вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома.

Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається за заявою вищевказаних осіб повністю або частково в межах установленого періоду та оформляється наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу.

Бабі, діду, іншим родичам, які фактично доглядають за дитиною,  відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на підставі довідки з місця роботи (навчання, служби) одного з батьків дитини про те, що він (вона) вийшов (вийшла) на роботу до закінчення терміну цієї відпустки.

Така відпустка не надається працівнику, якщо дитина перебуває на державному утриманні, крім прийомних дітей у прийомних сім’ях та вихованців у дитячих будинках сімейного типу.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сріт та дітей, позбавлених батьківського піклування»  прийомні діти – це діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, влаштовані до прийомної сім’ї.

А передача до дитячого будинку сімейного типу – це прийняття в окрему сім’ю, яка створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, на виховання та для спільного проживання не менш як п’яти дітей-сиріт та/або дітей, позбавлених батьківського піклування. Загальна кількість дітей, включаючи рідних, у такій сім’ї не може перевищувати десяти осіб.

По материалам Координаційний центр з надання правової допомоги
Комментарии
фото автора В фокусе
Ушакова Лилия СРЕДНЯЯ ЗАРПЛАТА — НОВЫЙ ПЕРЕРАСЧЕТ [Порядок 100]...
54970 141
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям
Нас уже image пользователей
Клуб 911 — присоединяйтесь, чтобы получить полный доступ ко всем материалам сайта. Это бесплатно!
Уже с нами? Войти