Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


24.03.16
5131 12 Печатать

Щодо укладання колективного договору

   Колективний договір укладається на основі чинного законодавства, прийнятих сторонами зобов'язань з метою регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин і узгодження інтересів трудящих, власників та уповноважених ними органів.
   
   В статті 11 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України) зазначено, що на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності і господарювання, які використовують найману працю і мають права юридичної особи, укладається колективний договір. Колективний договір може укладатися в структурних підрозділах підприємства, установи, організації в межах компетенції цих підрозділів.
   
   Як правило, колективний договір укладається між власником або уповноваженим ним органом (особою), з однієї сторони, і первинною профспілковою організацією, які діють відповідно до своїх статутів, а у разі їх відсутності - представниками, вільно обраними на загальних зборах найманих працівників або уповноважених ними органів, з другої сторони.
   
   Зміст колективного договору відповідно до ст. 13 КЗпП України визначається сторонами в межах їх компетенції.
   
   У колективному договорі встановлюються взаємні зобов'язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема: зміни в організації виробництва і праці; забезпечення продуктивної зайнятості; нормування і оплати праці, встановлення форм, системи, розмірів заробітної плати та інших видів трудових виплат (доплат, надбавок, премій та ін.); встановлення гарантій, компенсацій, пільг; участі трудового колективу у формуванні, розподілі і використанні прибутку підприємства, установи, організації (якщо це передбачено статутом); режиму роботи, тривалості робочого часу і відпочинку; умов і охорони праці; забезпечення житлово-побутового, культурного, медичного обслуговування, організації оздоровлення і відпочинку працівників; гарантій діяльності профспілкової чи інших представницьких організацій трудящих; умов регулювання фондів оплати праці та встановлення міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень в оплаті праці; забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.
   
   Колективний договір може передбачати додаткові порівняно з чинним законодавством і угодами гарантії, соціально-побутові пільги.
   
   Укладенню колективного договору передують колективні переговори.
   
   Строки, порядок ведення переговорів, вирішення розбіжностей, що виникають під час їх ведення, порядок розробки, укладення та внесення змін і доповнень до колективного договору, відповідальність за його виконання регулюються Законом України "Про колективні договори і угоди".
   
   Згідно вимог ст. 15 КЗпП України колективні договори підлягають повідомній реєстрації місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
   
   Порядок реєстрації колективних договорів визначається Кабінетом Міністрів України.
   
   Умови колективного договору, що погіршують порівняно з чинним законодавством і угодами становище працівників, є недійсними (ст. 16 КЗпП України).
   Колективний договір набирає чинності з дня його підписання представниками сторін або з дня, зазначеного у ньому.
   Після закінчення строку чинності колективний договір продовжує діяти до того часу, поки сторони не укладуть новий або не переглянуть чинний, якщо інше не передбачено договором.
   
   Колективний договір зберігає чинність у разі зміни складу, структури, найменування уповноваженого власником органу, від імені якого укладено цей договір.
   
   У разі реорганізації підприємства, установи, організації колективний договір зберігає чинність протягом строку, на який його укладено, або може бути переглянутий за згодою сторін.
   
   У разі зміни власника чинність колективного договору зберігається протягом строку його дії, але не більше одного року. У цей період сторони повинні розпочати переговори про укладення нового чи зміну або доповнення чинного колективного договору.
   
   У разі ліквідації підприємства, установи, організації колективний договір діє протягом усього строку проведення ліквідації.
   
   На новоствореному підприємстві, в установі, організації колективний договір укладається за ініціативою однієї із сторін у тримісячний строк після реєстрації підприємства, установи, організації, якщо законодавством передбачено реєстрацію, або після рішення про заснування підприємства, установи, організації, якщо не передбачено їх реєстрацію.
   
   Положення колективного договору поширюються на всіх працівників підприємства, установи, організації незалежно від того, чи є вони членами професійної спілки, і є обов'язковими як для власника або уповноваженого ним органу, так і для працівників підприємства, установи, організації.
   
   Контроль за виконанням колективного договору проводиться безпосередньо сторонами, які його уклали, у порядку, визначеному цим колективним договором.
   
   Якщо власник або уповноважений ним орган (особа) порушив умови колективного договору, профспілки, що його уклали, мають право надсилати власнику або уповноваженому ним органу (особі) подання про усунення цих порушень, яке розглядається у тижневий строк. У разі відмови усунути порушення або недосягнення згоди у зазначений строк профспілки мають право оскаржити неправомірні дії або бездіяльність посадових осіб до суду.
   
   Сторони, які підписали колективний договір, щорічно в строки, передбачені колективним договором, звітують про його виконання.
   
   
Ольга Ткачівська, начальник відділу
   Управління Держпраці в Івано-Франківській області
По материалам Управління Держпраці в Івано-Франківській області

Бухгалтер 911 подчеркивает: содержание авторских материалов может не совпадать с политикой и точкой зрения редакции. Среди авторов материалов, которые публикуются, есть не только представители редакционной команды.

Информация, представленная в конкретной публикации, отражает позицию автора. Редакция не вмешивается в авторские материалы, не редактирует тексты и, следовательно, не несет ответственности за их содержание.

Комментарии
  • Юлия
25.03.16 06:36

Какие штрафы за отсутствие коллективного договора

Ответить
  • ?"
25.03.16 08:04

Колдогоровор заключается между "власниками" та "найманими працівниками". Если "наймані працівники" не хотят, то обязательства нет. Заставить силой нельзя, а закона нет обязывающего.

Ответить
  • 1234
25.03.16 08:22

Зачем Вам штрафы. Составьте протокол собрания коллектива, о не заключении кол.договора и все.

Ответить
  • 456
25.03.16 09:03

а ще краще скласти Колективний договір і прописати в ньому, на приклад доставку працівників до місця праці, щоб потім податкова не писала, що це додаткове благо працівників, або видачу працівникам фірмового одягу тощо

Ответить
  • Света.
25.03.16 09:53

если у предприятия нет каких-либо нюансов, то можно и не заключать. У нас транс. предприятие. Водители все время в командировке и что-бы как-то от налоговой защититься, для себя сделали кол.договор и прописали, что если работник едет в другой город - то это командировка. А ведь могут сказать, что это разъездной характер работы.

Ответить
  • Уборщица-бухгалтер
25.03.16 11:00

Не хотете иметь гарантии и льготы и контролировать это - не заключайте

Ответить
  • Ева))
25.03.16 12:21

Кол.договор - это, конечно хорошо. Только вот опять думать и выполнять должен, как правило, бухгалтер.

Ответить
  • Светланочка
25.03.16 13:31

Как сейчас проходит регистрация? Лет 5 назад самым проблемным для меня оказалось подписать в профильном отделе райадминистрации разделы колдоговора, связанные с охраной труда, там сидели несколько дядек и потирали руки, глядя на меня. Пришлось обратиться в юридическую фирму для помощи в регистрации колдоговора

Ответить
  • Юра Г.
25.03.16 13:54

Для Светланочки Регистрация - уведомительная, пишите любой бред - укажите срок 9999 лет и сдайте через приемную вместе с письмом, на котором получите отметку о принятии. Для тех, кто утверждает , что не надо. Ну -ну.

Ответить
  • хи-хи
25.03.16 14:45

Светланоочка и Юра Г. - регистрировала в прошлом году. Сидят не дядьки и дамочки, бред не проходит - все вычитывают, сравнивают с КЗотом, заставляют обязательно добавлять некоторые положения - и время, и силы потрачены не малые

Ответить
  • Оля
25.03.16 14:46

И все-таки. Кто штрафует за отсутствие, и сколько? Работает в конторе 7 чел. а бумаг- как будто у нас завод с отделом кадров.

Ответить
  • Света
25.03.16 20:07

В прошлом году открывали фирму и сказали, что кол.договор не обязателен.

Ответить
Комментирование новости отключено
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям