Все сайты
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
від 16.07.2025 № 4701-05/48962-09
Про надання роз’яснення
Міністерство економіки України розглянуло Ваше електронне звернення від 26.06.2025 щодо надання роз’яснень деяких норм законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Відповідно до частини першої статті 19 Закону України від 15.11.1996 № 504/96-ВР “Про відпустки” (далі – Закон № 504) одному з батьків, які мають двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або які усиновили дитину, матері (батьку) особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, чи одному із прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (стаття 73 КЗпП).
За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.
Кожну підставу, визначену частиною першою цієї статті, слід вважати окремою підставою, а саме:
Таким чином, підстави "один з батьків, які мають двох або більше дітей віком до 15 років” та “особа, яка взяла під опіку дитину" є окремими підставами для надання соціальної відпустки.
Зокрема, з огляду на положення наведеної статті кожний з батьків дітей може скористатися відпусткою, якщо інший її не використав.
У зв’язку з цим, той з батьків дітей, хто претендує на отримання зазначеної відпустки, повинен надати роботодавцю документ, що засвідчує факт її невикористання у відповідному робочому році за відповідною підставою.
Оскільки законодавством не визначено конкретного переліку таких документів, на нашу думку, роботодавцю може бути надано будь-який документ, у якому з достатньою достовірністю підтверджується, що відповідна відпустка не надавалась.
Рішення про надання додаткової оплачуваної відпустки приймається роботодавцем з урахуванням наданих документів.
Згідно зі статтею 243 Сімейного кодексу України опіка, піклування встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування.
Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцяти років, а піклування – над дитиною у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.
Опіка, піклування над дитиною встановлюється органом опіки та піклування, а також судом у випадках, передбачених Цивільним кодексом України.
Враховуючи вищезазначене, працівник, який виховує двох дітей віком до 15 років, одна з яких знаходиться під опікою, має право на соціальну додаткову відпустку за двома підставами “один з батьків, які мають двох або більше дітей віком до 15 років” та “особа, яка взяла дитину під опіку” тривалістю 17 календарних днів.
Одночасно повідомляємо, що листи міністерств не є нормативноправовими актами та мають інформаційно-рекомендаційний характер.
З повагою
Заступник Міністра економіки України Тетяна БЕРЕЖНА