Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


  • О возможности возврата товара надлежащего качества в случае заключения договора на расстоянии

О возможности возврата товара надлежащего качества в случае заключения договора на расстоянии



   
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ І ТОРГІВЛІ УКРАЇНИ
   
   ЛИСТ
   
   від 08.06.2016 р. № 3631-04/17265-07

   
   Мінекономрозвитку розглянуло лист <...> щодо можливості повернення товару належної якості в разі укладення договору на відстані та, в межах компетенції, повідомляє.
   
   Основним законодавчим актом, який регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлює права споживачів, а також визначає механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів, є Закон України "Про захист прав споживачів" (далі - Закон).
   
   Так, відповідно до ст. 4 Закону споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на:
   
   1) захист своїх прав державою;
   
   2) належну якість продукції та обслуговування;
   
   3) безпеку продукції;
   
   4) необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про продукцію, її кількість, якість, асортимент, а також про її виробника (виконавця, продавця);
   
   5) відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок недоліків продукції (дефекту в продукції), відповідно до закону;
   
   6) звернення до суду та інших уповноважених державних органів за захистом порушених прав;
   
   7) об'єднання в громадські організації споживачів (об'єднання споживачів).
   
   Зазначений перелік не є вичерпним.
   
   Водночас споживачі зобов'язані:
   
   1) перед початком експлуатації товару уважно ознайомитися з правилами експлуатації, викладеними в наданій виробником (продавцем, виконавцем) документації на товар;
   
   2) у разі необхідності роз'яснення умов та правил використання товару - до початку використання товару звернутися за роз'ясненнями до продавця (виробника, виконавця) або до іншої вказаної в експлуатаційній документації особи, що виконує їх функції;
   
   3) користуватися товаром згідно з його цільовим призначенням та дотримуватися умов (вимог, норм, правил), встановлених виробником товару (виконавцем) в експлуатаційній документації;
   
   4) з метою запобігання негативним для споживача наслідкам використання товару - застосовувати передбачені виробником в товарі засоби безпеки з дотриманням передбачених експлуатаційною документацією спеціальних правил, а в разі відсутності таких правил у документації - дотримуватися звичайних розумних заходів безпеки, встановлених для товарів такого роду.
   
   У свою чергу, права споживача при придбанні товару належної якості визначаються ст. 9 Закону.
   
   Так, споживач має право обміняти непродовольчий товар належної якості на аналогічний у продавця, в якого він був придбаний, якщо товар не задовольнив його за формою, габаритами, фасоном, кольором, розміром або з інших причин не може бути ним використаний за призначенням.
   
   Споживач має право на обмін товару належної якості протягом чотирнадцяти днів, не рахуючи дня купівлі, якщо триваліший строк не оголошений продавцем.
   
   Обмін товару належної якості провадиться, якщо він не використовувався і якщо збережено його товарний вигляд, споживчі властивості, пломби, ярлики, а також розрахунковий документ, виданий споживачеві разом з проданим товаром.
   
   Якщо на момент обміну аналогічного товару немає у продажу, споживач має право або придбати будь-які інші товари з наявного асортименту з відповідним перерахуванням вартості, або розірвати договір та одержати назад гроші у розмірі вартості повернутого товару, або здійснити обмін товару на аналогічний при першому ж надходженні відповідного товару в продаж. Продавець зобов'язаний у день надходження товару в продаж повідомити про це споживача, який вимагає обміну товару.
   
   При розірванні договору купівлі-продажу розрахунки із споживачем провадяться виходячи з вартості товару на час його купівлі. Гроші, сплачені за товар, повертаються споживачеві у день розірвання договору, а в разі неможливості повернути гроші у день розірвання договору - в інший строк за домовленістю сторін, але не пізніше ніж протягом семи днів.
   
   Водночас постановою Кабінету Міністрів України затверджено перелік товарів, що не підлягають обміну (поверненню) (від 19.03.94 р. N 172 (із змінами)).
   
   Таким чином, повернути або обміняти непродовольчий товар належної якості на інший, аналогічний, можна, якщо:
   
   з моменту придбання минуло не більше чотирнадцяти днів;
   
   товар не використовувався;
   
   збережені товарний вигляд товару, його споживчі властивості, пломби, ярлики тощо;
   
   зберігся розрахунковий документ, який споживач отримав разом із товаром;
   
   товар не входить до переліку товарів, що не підлягають обміну (поверненню).
   
   Зазначене право споживачів на обмін (повернення) непродовольчих товарів належної якості поширюється також під час укладення договору на відстані, поза торговельними або офісними приміщеннями.
   
   Крім того, зазначаємо, що особливості регулювання відносин між споживачами та продавцями продукції в разі укладення договору поза торговельними або офісними приміщеннями та у разі укладення договору на відстані визначаються ст. 12 та 13 Закону відповідно.
   
   Одночасно інформуємо, що листи міністерств та інших центральних органів виконавчої влади мають інформаційний характер та не встановлюють правових норм.
   
   
   
   Директор департаменту
   розвитку підприємництва та
   регуляторної політики
В. Семеніхін

   
   
   
   

Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям