Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


  • Про здійснення валютно-обмінних операцій із зношеними та пошкодженими банкнотами іноземних валют (лист НБУ від 27.01.2021 р. № 50-0006/6961)

Про здійснення валютно-обмінних операцій із зношеними та пошкодженими банкнотами іноземних валют (лист НБУ від 27.01.2021 р. № 50-0006/6961)

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 27.01.2021 р. № 50-0006/6961

Про здійснення валютно-обмінних операцій із зношеними та пошкодженими банкнотами іноземних валют

До Національного банку України надходять численні запити та скарги від громадян стосовно відмови банків в прийманні для здійснення валютно-обмінних операцій зношених та пошкоджених банкнот іноземних валют.

Зокрема, працівники банків відмовляють громадянам в прийманні таких банкнот та рекомендують їм звертатись до Національного банку.

Національний банк неодноразово звертав увагу банків України та їх філій, Асоціації українських банків, Незалежної Асоціації банків України на те, що відповідно до законодавства України Національний банк України не здійснює будь-які валютно-обмінні операції для фізичних осіб, в тому числі з обміну банкнот іноземних валют.

Звертаємо увагу, що порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій з готівковою іноземною валютою на території України для банків, а також для небанківських фінансових установ та операторів поштового зв'язку, встановлено Положенням про структуру валютного ринку України, умови та порядок торгівлі іноземною валютою та банківськими металами на валютному ринку України1 (далі - Положення N 1).

Згідно з вимогами Положення N 1 банкам, небанківським установам заборонено встановлювати обмеження щодо номіналу та року емісії банкнот іноземної валюти, які є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави, з якою здійснюються валютно-обмінні операції.

Банки, небанківські установи приймають банкноти іноземної валюти, які за дизайном і елементами захисту повністю відповідають зразкам та описам, що наведені на сторінках офіційних сайтів центральних/національних банків іноземних держав, і не мають ознак зношення або набули під час обігу одну чи кілька ознак зношення, визначених у додатку до Положення N 1:

локальні потертості (часткова втрата фарби на зображеннях) та/або втрата папером жорсткості;

відбитки штампів/печаток, написи, уключаючи видимі в ультрафіолетових променях, загальна площа яких не перевищує 200 мм2;

плями, загальна кількість яких не перевищує трьох штук діаметром до 5 мм кожна;

надриви або надрізи, загальна кількість яких не перевищує трьох штук довжиною до 3 мм кожний;

отвори та проколи, загальна кількість яких не перевищує чотирьох штук діаметром не більше 1 мм кожний.

Разом з цим, рішення про ступінь зношеності банкнот іноземної валюти приймає працівник каси, як установи, що проводить валютно-обмінні операції.

Ознаки зношення та пошкодження банкнот іноземної валюти, які приймаються у касах банків / небанківських фінансових установ на інкасо, визначені в Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні2 (далі - Інструкція N 103).

А саме, на умовах, що визначаються банком разом із банком-кореспондентом, на інкасо приймаються:

1) банкноти іноземних держав, які набули під час обігу ознаки зношення, що не відповідають вимогам додатка до Положення N 1;

2) банкноти іноземних держав, які набули під час обігу одну або кілька ознак значного зношення/пошкодження:

розірвані (розрізані) на частини;

із пошкодженими елементами дизайну та захисту (видалені цифрові чи текстові позначення номіналу, зображення портрета, оптично-змінні елементи захисту, захисні стрічки);

зі зміненим первісним кольором паперу та/або зображень;

із локальними забрудненнями (плямами), уключаючи видимі в ультрафіолетових променях, загальна площа яких перевищує половину площі банкноти;

із загальними забрудненнями, уключаючи ті, що спричиняють люмінесценцію паперу в ультрафіолетових променях;

обпалені, пропалені, трухлі (пошкоджені внаслідок тривалої дії вологи, різних рідин, хімікатів або з ознаками гниття);

мають явні друкарські недоліки;

3) банкноти, які вилучені іноземною державою з обігу після дати, оголошеної банком-емітентом відповідної валюти (за наявності згоди банку-кореспондента відповідної держави на обмін цих банкнот).

Крім того, якщо банк (філія, відділення) під час приймання, видачі, оброблення готівки виявить сумнівні щодо справжності банкноти іноземної валюти, то він, відповідно до Інструкції N 103, зобов'язаний вилучити їх та надіслати для проведення досліджень до Національного банку.

Банкноти іноземної валюти, які за результатами дослідження визнані справжніми, незалежно від ступеня зношення та пошкодження, Національний банк повертає банку (філії, відділенню), який має повернути їх пред'явникам або за їх бажанням прийняти для здійснення касових операцій чи прийняти на інкасо.

Слід наголосити, що відповідно до статті 55 Закону України "Про банки і банківську діяльність" банк зобов'язаний докладати максимальних зусиль для уникнення конфлікту інтересів працівників банку і клієнтів, а також конфлікту інтересів клієнтів банку.

Наголошуємо також на необхідності чіткого виконання вимог зазначених нормативно-правових актів Національного банку України та доведення цієї інформації до працівників, які працюють з готівкою, а також розміщення її в місцях, доступних для населення.

Крім цього, Департамент грошового обігу Національного банку України підготував та розмістив в Інтернеті за адресою: https://youtu.be/72pS1q2kNqk навчальний матеріал із зазначеного питання у вигляді лекції на тему: "Ознаки зношення банкнот іноземної валюти", який можна застосувати в роботі.

 

Заступник Голови

Олексій ШАБАН

Теги
фото автора В фокусе
Ушакова Лілія Закордонна допомога біженцям. Не задекларував — штраф 40 тис. грн або тюрма...
18317 15
Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям