Отключить рекламу

Подпишитесь!


  • Про обмін зношених та пошкоджених банкнот національної валюти (лист НБУ від 24.02.2017 р. № 50-0006/14993)

Про обмін зношених та пошкоджених банкнот національної валюти (лист НБУ від 24.02.2017 р. № 50-0006/14993)

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 24.02.2017 р. № 50-0006/14993

Про обмін зношених та пошкоджених банкнот національної валюти

Департамент грошового обігу

Банкам України та їх філіям
Асоціації українських банків
Асоціації "Український кредитно-банківський союз"
Незалежній асоціації банків України


  

 

Останнім часом до Національного банку України надходять численні запити та скарги від громадян стосовно обміну зношених та пошкоджених банкнот національної валюти. Зокрема, працівники банків відмовляють громадянам в обміні таких банкнот національної валюти та рекомендують їм звертатись до Національного банку.

У зв'язку з цим повідомляємо.

Відповідно до Правил визначення платіжних ознак та обміну банкнот, розмінних та обігових монет національної валюти України (далі - Правила N 422)1 банки зобов'язані без будь-яких обмежень приймати від фізичних та юридичних осіб для обміну на придатні до обігу банкноти, а також за всіма видами платежів, для зарахування на рахунки, вклади, акредитиви та для переказів банкноти з ознаками значного зношення або пошкодження, які не мають ознак підроблення та які:

зберегли цілу частину площею не менше ніж 55 % своєї початкової площі;

розірвані (розрізані) на дві частини, на яких збереглись обидва однакові номери та серія, і загальна площа цих частин є не меншою, ніж 55 % початкової площі банкноти.

____________
1 затверджені постановою правління Національного банку України від 23.10.2013 N 422

Банки зобов'язані вилучати як сумнівні інші значно зношені банкноти, які розірвані (розрізані) на дві або більше частин, та в установленому порядку надсилати для проведення досліджень до уповноважених підрозділів Національного банку. Експерт Національного банку за результатами цих досліджень оформляє відповідний акт, на підставі якого банкноти можуть бути визнані платіжними, неплатіжними, навмисно пошкодженими з метою вчинення кримінального правопорушення чи підробленими.

Тобто, банки зобов'язані без будь-яких обмежень приймати зношені та пошкоджені банкноти національної валюти від фізичних та юридичних осіб для обміну на придатні до обігу банкноти, а у разі сумніву щодо платіжності банкнот національної валюти банки мають, відповідно до Правил N 422, вилучити їх та надіслати для проведення досліджень до Національного банку.

Крім того, нагадуємо, що згідно вимог Інструкції щодо організації роботи банківської системи в надзвичайному режимі2 банки зобов'язані вилучати під час приймання готівки від фізичних і юридичних осіб або в разі їх звернення щодо обміну банкноти національної валюти України, які мають пошкодження у вигляді загального або локального (плями) забруднення різного кольору (уключаючи те, що можна помітити в ультрафіолетових променях), пошкоджені механічним способом з обов'язковою втратою внаслідок пошкодження визначених Національним банком критеріїв платіжності банкнот національної валюти України, і в установленому порядку передавати їх як сумнівні до уповноважених підрозділів Національного банку для проведення досліджень.

____________
2 затверджена постановою правління Національного банку України від 22.07.2014 N 435

Експерт уповноваженого підрозділу Національного банку досліджує пошкоджені банкноти та на підставі результатів досліджень з урахуванням інформації про застосовані окремими банками способи пошкодження банкнот складає відповідний акт про дослідження сумнівних банкнот, у якому обов'язково зазначаються встановлені ознаки пошкодження банкнот та робиться висновок (у разі встановлення) про пошкодження банкнот під час надзвичайного режиму.

Банкноти, визнані за результатами дослідження пошкодженими під час надзвичайного режиму, зберігаються в сховищах, розташованих у будівлях Національного банку в регіоні України до їх передавання у встановленому порядку правоохоронним органам для проведення відповідних розслідувань.

Слід наголосити, що відповідно до статті 55 Закону України "Про банки і банківську діяльність" банк зобов'язаний докладати максимальних зусиль для уникнення конфлікту інтересів працівників банку і клієнтів, а також конфлікту інтересів клієнтів банку.

Наголошуємо також на необхідності чіткого виконання вимог зазначених нормативно-правових актів Національного банку України та доведення цієї інформації до працівників, які працюють з готівкою, а також розміщення її в місцях, доступних для населення.

 

Директор Департаменту
грошового обігу

В. П. Зайвенко

 

 

Теги
Отключить рекламу
Контекстная реклама
Отключить рекламу
Курсы валют
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться