Сайт для бухгалтеров №1 в Украине

Получайте
новости почтой!


  • Про зазначення міжнародного номера рахунку (IBAN) (лист НБУ від 09.09.2019 р. № 50-0006/46321)

Про зазначення міжнародного номера рахунку (IBAN) (лист НБУ від 09.09.2019 р. № 50-0006/46321)

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 09.09.2019 р. № 50-0006/46321

Про зазначення міжнародного номера рахунку (IBAN)

Національний банк України на запити банків стосовно заповнення в грошовому чеку реквізиту "N рахунку" у зв'язку із запровадженням міжнародного номера банківського рахунку (IBAN) в Україні1 (далі - стандарт IBAN), повідомляє таке.

Грошова чекова книжка містить 25 окремих грошових чеків на захищеному папері, кожний з яких має серію та індивідуальний номер, видається банком клієнту згідно із його заявою про видачу грошової чекової книжки. До видачі грошової чекової книжки клієнту банк (філія, відділення) заповнює на кожному чеку реквізити банку та клієнта, в тому числі номер поточного рахунку клієнта і реєструє їх номери у порядку, визначеному банком.

Форма грошового чека та правила заповнення касових документів регламентовані Інструкцією про ведення касових операцій банками в Україні2 (далі - Інструкція N 103).

Пунктом 116 розділу VI Інструкції N 103 визначено, що банку (філії, відділенню) забороняється під час здійснення касових операцій виправляти в касових документах, зокрема, номери рахунків (за винятком зміни номера рахунку на грошових чеках у зв'язку з реорганізацією банку).

Оскільки банки оформляли своїм клієнтам грошові чекові книжки до запровадження стандарту IBAN, де зазначався діючий на той час реквізит "N рахунку" клієнта, банк має право виправляти зазначений рахунок на стандарт IBAN. Таке виправлення є ініціативою банку, що пов'язано із виконанням останніми нормативно-правових актів Національного банку України. Використання грошової чекової книжки, яка була заповнена банком по діючим на той час реквізитам "N рахунку" клієнта, допускається до повного її використання.

З питання щодо безпосереднього заповнення банком в грошовому чеку реквізиту "N рахунку" клієнта за стандартами IBAN, який має 29 знаків, зазначаємо, що допускається його заповнення в кілька рядків, враховуючи, що форма грошового чека має певні обмеження в розмірах, оскільки бланки виготовляються лише друкарським способом.

Разом з цим звертаємо увагу, що відповідно до вимог пункту 139 розділу VI Інструкції N 103 банк (філія, відділення) у разі використання електронного документообігу на договірних умовах з клієнтом видає з операційної каси готівку національної валюти за заявою на видачу готівки з поточного рахунку юридичної особи, її відокремленого підрозділу, а також фізичної особи - підприємця. Таким чином, альтернатива замість використання грошового чека, а саме, заяви на видачу готівки, нормативно врегульовано.

 

Директор Департаменту
грошового обігу

В. Зайвенко

Теги
Для того, чтоб распечатать текст необходимо оформить подписку
copy-print__image
Данная функция доступна только
авторизованным пользователям