Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, квітень, 2015/№17
Друкувати

«Диво-пастка» проміжних періодів: чи є панацея?

Товстоп’ят Юрій, податковий експерт, у.tovstopyat@buhgalter911.com
Правила* визначення дивідендного авансового внеску (ДАВ), що запрацювали з початку року, трохи перехвалили. Причому зрозуміло це стало, коли минув І квартал... Справа ось у чому: тим, хто прийняв рішення «роздати» за його результатами дивіденди, хочеш не хочеш, а сплачувати внесок доведеться «по повній» без будь-яких вирахувань. Та чи все так погано? Давайте разом це і з’ясуємо!
дивіденди, авансовий внесок

* Про них ви могли прочитати у статтях «Дивіденди: важливі акценти» та «Дивідендний авансовий внесок: нараховуємо по-новому, сплачуємо по-старому» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 8.

Приводом для написання цієї статті стало питання, пов’язане з виходом із ТОВ одного з його учасників. Насправді причини для виплати дивідендів за підсумками роботи в І кварталі 2015 року можуть бути різними. А проблеми при цьому — одні й ті самі ☹.

З чим вони пов’язані? Ви вже, мабуть, чудово знаєте, що при виплаті дивідендів п.п. 57.11.2 ПКУ дає право зменшити базу для нарахування ДАВ на суму об’єкта оподаткування. Ось тільки є два істотні застереження:

1) ідеться про об’єкт оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік. Тобто якщо говоримо про виплату дивідендів за І квартал 2015 року, то і зменшити їх суму можна тільки на об’єкт оподаткування за 2015 рік (увесь!). А його можна буде визначити тільки у 2016 році;

2) право на вирахування дає погашене в повному розмірі грошове зобов’язання. І знову ж таки за об’єктом, визначеним за рік. Для цього вже доведеться не тільки подати річну деку, а й «розплатитися» за нею. «Провернути» все це реально буде також тільки наступного року.

Виходить, зараз доведеться визначати ДАВ з усієї суми дивідендів, що підлягають виплаті.

Зверніть увагу: як і раніше, ДАВ при виплаті дивідендів фізособам у будь-якому разі не сплачуємо ( п.п. 57.11.3 ПКУ).

Платники щомісячних авансів не зможуть зменшити їх поточні суми на розмір сплаченого ДАВ. Зменшити вийде податкові зобов’язи. І знову ж таки тільки за результатами року**.

** Детальніше про це можна дізнатися зі статті «Авансові внески за березень: що нового?» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 12.

Якщо вже підняли цю тему, гріх не пригадати про абз. 3 п.п. 57.11.2 ПКУ. Він регулює ситуацію, коли дивіденди виплачують за неповний календарний рік. Та тільки «спрацює» він у разі, якщо ви вирішите виплачувати «проміжні» дивіденди (наприклад, за той-таки І квартал 2015 року) вже у 2016 році. Тобто коли буде (1) визначено об’єкт оподаткування за 2015 рік і (2) погашено зобов’язи.

Виходить, як не крути, виплачуючи дивіденди за періоди поточного року посеред року (не фізособам), доведеться витратитися ☹. Але! За підсумками року ви зможете зменшити суму своїх зобов’язів на суму сплаченого ДАВ (згідно з абз. 4 п.п. 57.11.2 ПКУ). Вдячні й за це!

y.tovstopyat@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться