Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, грудень, 2015/№49
Друкувати

Страхи неприбутківця. Невитрачене не оподатковується

Бала Людмила, податковий експерт, buhgalter911@mail.ua
Закінчується 2015 рік, від якого перепало, зокрема, неприбутковим організаціям. Адже правила сплати податку на прибуток (ППП), а точніше — його несплати, для них також кардинально змінилися. А оскільки так, то у кінці року виникають сумніви: чи обкладати ППП благодійні внески, які залишилися на поточному рахунку (тобто не витрачені у 2015 році)? Відповідаємо.
неприбутківець, «неправильні» доходи та витрати, податок на прибуток

Про оподаткування неприбутківців ми вже розповідали*.

* Стаття «Неприбуткові організації можуть не платити податок на прибуток, якщо…» («Бухгалтер 911», 2015, № 23).

Сьогодні, нагадаємо, згідно з  п. 133.4 ПКУ неприбуткові організації взагалі не є платниками ППП. Простіше кажучи, вони не зобов’язані сплачувати цей податок з будь-якого виду своїх доходів (надходжень)! Однак є обов’язкова умова: неприбуткова організація зобов’язана використовувати свої доходи виключно для фінансування витрат на своє утримання, реалізації цілей, завдань і напрямків діяльності, визначених установчими документами ( п.п. 133.4.2 ПКУ).

Таким чином, навіть якщо на кінець року на рахунку неприбутківця «висить» велика сума невитрачених благодійних внесків, ППП з неї сплачувати не потрібно (за умови, що ви спрямуєте її в подальшому на провадження статутної діяльності). З цим, до речі, цілком згодні і податківці. У листі від 22.09.2015 р. № 20075/6/99-95-42-03-15 ДФСУ дає аналогічне роз’яснення для неприбутківця, який отримує дохід від надання в оренду приміщень.

При цьому звертаємо вашу увагу на такий момент: не має значення, від якої діяльності вам надійшов дохід (статутної чи нестатутної), головне — щоб він був витрачений на статутну діяльність! Такий висновок «проступає» в консультаціях податківців (лист ДФСУ від 22.09.2015 р. № 20075/6/99-95-42-03-15, категорія 102.05 ЗІР) і не суперечить нормам ПКУ.

Базовий принцип на сьогодні такий: неприбутківці за умовчанням узагалі не сплачують податок на прибуток, якщо витрачають доходи в межах статутної діяльності.

Але якщо неприбутківець витратить кошти на нестатутну діяльність, то з витраченої суми йому доведеться сплатити ППП (категорія 102.05 ЗІР). Але не це є найстрашнішим. Страшніше те, що він втратить статус неприбуткової організації та в подальшому зобов’язаний буде сплачувати ППП з усіх своїх доходів ( п.п. 133.4.3 ПКУ)! Тому вкрай важливо не допустити витрачання коштів на нестатутну діяльність**.

** Що робити, якщо ви витратили кошти на нестатутну діяльність, довідаєтеся зі статті «Трохи сонечка для неприбуткових організацій» («Бухгалтер 911», 2015, № 35).

Щоб уникнути проблем із нестатутним використанням доходу, радимо внести до статуту якомога більше видів діяльності.

І пам’ятайте: крім заборони на нестатутні витрати, неприбутківцям також заборонено розподіляти наявні гроші між засновниками (учасниками), за винятком виплати зарплати ( п.п. 133.4.1 ПКУ).

buhgalter911@mail.ua

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться