Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, травень, 2015/№21
Друкувати

Тато — солдат: як бути з утриманням аліментів?

Клиженко Яна, експерт з питань оплати праці, y.klyzhenko@buhgalter911.com
Чи можна утримувати аліменти із середнього заробітку мобілізованого співробітника?
аліменти, мобілізація, середній заробіток, 1ДФ

Так, можна. Борг захищати Батьківщину не скасовує обов’язків батька утримувати свою дитину. Розберемося з тонкощами.

За працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, зберігають місце роботи (посаду) та середній заробіток. Це прямо прописано у  ст. 119 КЗпП, що встановлює гарантії для працівників на час виконання ними державних або громадських обов’язків.

Середній заробіток за мобілізованим зберігають на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, але не більше одного року (з урахуванням прийнятих змін — не більше 18 місяців). Він підлягає компенсації роботодавцю з бюджету. Детально про таку компенсацію читайте в журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 14 і № 12.

Виплати, з яких здійснюють утримання аліментів, перелічено в  п. 1 Переліку № 146*. До їх дружніх лав потрапила в тому числі й зарплата, що зберігається на час виконання державних або громадських обов’язків ( п.п. 6 п. 1 Переліку № 146).

* Перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затверджений постановою КМУ від 26.02.93 р. № 146.

Виходить, що роботодавець зобов’язаний утримувати аліменти із середньої зарплати мобілізованого працівника.

У загальному випадку аліменти утримують із суми зарплати, що залишається після утримання податків, зборів, внесків ( п. 13 Переліку № 146). Але! Починаючи з виплат за березень 2015 року середню зарплату мобілізованих не обкладають ПДФО, ЄСВ та ВЗ. Це потрібно врахувати тим роботодавцям, які відраховують аліменти в частці від заробітку (доходу) тата-солдата.

Не забувайте, що підставою для утримання аліментів є відповідна заява працівника або рішення виконавчої служби про стягнення аліментів. Зауважте: у заяві працівник, як правило, зазначає П. І. Б. отримувача аліментів та його номер облікової картки платника податків, місце проживання отримувача аліментів, розмір аліментів, дані про дитину, на яку виплачуються аліменти (П. І. Б. і дата народження), строк, протягом якого роботодавець повинен буде відраховувати аліменти. Вид виплат, з яких здійснюється утримання аліментів, зазвичай не зазначають. Тому нову заяву від мобілізованого працівника отримувати не потрібно.

У Податковому розрахунку за формою № 1ДФ аліменти відображають з ознакою доходу «140». При цьому підприємству необхідно зазначити реєстраційний номер облікової картки платника податку — отримувача аліментів.

y.klyzhenko@buhgalter911.com

Теги
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться