Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, листопад, 2015/№48
Друкувати

Мобі-новина: річна звітність до військкоматів

Яна Клиженко • експерт з питань оплати праці, y.klyzhenko@buhgalter911.com
На «гарячій лінії» багато хто з читачів запитує: яку таку річну звітність вимагають подавати військкомати? Ну і зрозуміло, виникають супутні запитання: коли подавати та які штрафи передбачені? Розбираємося в темі.
працівники, авто, військкомати

Обов’язок подавати звітність до військкоматів існує давно. Інша річ, що до початку «негласного воєнного часу» на її неподання військкомати заплющували очі. Тепер же взялися і за цю ділянку. Що та куди подавати та чи подавати взагалі, читаємо уважно.

Звіт про допризовників

Нюанси ведення військового обліку на підприємстві викладено в Інструкції № 660*. Детально на цю тему ми вже розповідали в журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 38, с. 26. Нагадаємо, що ведення військового обліку на підприємстві покладено на його керівника. Але зазвичай цим займається працівник кадрової служби на підставі відповідного наказу (розпорядження) керівника.

* Інструкція щодо організації ведення військового обліку військовозобов’язаних і призовників в органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях та навчальних закладах, затверджена наказом Міноборони від 15.12.2010 р. № 660.

До обов’язків «військововідповідального» належить, зокрема, формування та подання до військкоматів Списків юнаків, які підлягають приписці до призовних дільниць (далі — Списки). Їх подають не пізніше 1 грудня поточного року за формою додатка 2 до Інструкції № 660. Зверніть увагу: Списки складаються в алфавітному порядку. До них уключають юнаків, яким у рік приписки виконується 17 років, незалежно від громадянства, відбування покарання в місцях позбавлення волі за вироками судів, стану здоров’я, постійного чи тимчасового їх проживання (роботи, навчання).

Оскільки в 2016 році «приписуватимуть» юнаків 1999 року народження, в шапці Списків ставте саме цей рік.

Юнаків старшого віку, які раніше не були приписані до призовної дільниці, також заносьте до Списків. Однак їх рік народження вказуйте у графі 2.

У табличній частині заповнюйте тільки графи 1 — 4. Графу 5 заповнить районний (міський) військовий комісаріат. Сформовані Списки підписує начальник відділу кадрів підприємства та посвідчує печаткою підприємства.

Якщо на підприємстві немає працівників, яких слід уключити до Списків, подайте до військкомату відповідний лист.

А якщо Списки не подати до військкомату? Тоді винному посадовцю «військововідповідального» підприємства загрожує адмінштраф згідно зі ст. 2112 КпАП у розмірі від 17 до 51 грн.

За повторне порушення протягом року штраф становить від 51 до 119 грн.

Звіряння даних: обов’язок чи фантазія?

Міноборони в листі від 07.02.2015 р. № 322/2/964 вказало, що всі підприємства повинні заповнювати, вести та подавати до відповідних військових комісаріатів три списки військовозобов’язаних, а саме на: військовозобов’язаних рядового, сержантського та старшинського складу; офіцерів запасу; призовників.

На думку Міноборони, обов’язок вести три окремі списки випливає з положень пп. 3.13 — 3.15 Інструкції № 660.

Однак за списками персональний облік військовозобов’язаних і призовників ведуть навчальні заклади. Для цього розроблені спецформи (додатки 9 і 10 до Інструкції № 660). «Підказки» щодо заповнення якраз і наведені в пп. 3.13 — 3.15 цієї Інструкції.

На підприємствах персональний облік військовозобов’язаних і призовників ведуть у типовій формі первинного обліку № П- 2 «Особова картка працівника». На нашу думку, подавати окремі списки на військовозобов’язаних рядового, сержантського та старшинського складу; офіцерів запасу; призовників підприємство зобов’язане тільки у тому випадку, якщо військкомат звернеться до нього з таким проханням. За основу можна узяти «вузівські» форми з додатків 9 і 10 до Інструкції № 660.

Неподання списків на прохання військкомату може бути розцінене як невиконання вимог абз. 14 ч. 1 ст. 21 Закону № 3543**. За це винним посадовим особам «світить» адмінштраф у розмірі від 510 до 1700 грн. ( ст. 2101 КпАП).

** Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.93 р. № 3543-XII.

Авто-мобілізаційний звіт

Порядок виконання військово-транспортної «повинності» прописаний у Положенні № 1921***. Поширюється вона в тому числі й на звичайні підприємства. При цьому керівник підприємства зобов’язаний подавати до військкомату двічі на рік (до 20 червня та 20 грудня) Відомість про наявність ТЗ і техніки, їх техстан, а також про громадян, які працюють на таких ТЗ (п. 15 Положення № 1921). Її форма наведена в додатку 1 до цього Положення.

*** Положення про військово-транспортний обов’язок, затверджене постановою КМУ від 28.12.2000 р. № 1921.

У Положенні № 1921 прописаний порядок повернення транспортних засобів (далі — ТЗ) і компенсації заподіяного збитку.

Відомість подається незалежно від змін облікових даних ТЗ і техніки, а також громадян, які на них працюють (див. лист Міноборони від 22.07.2015 р. № 322/2/6598). Виходить, що її потрібно подавати, навіть якщо жодних змін в якісному або кількісному стані техніки не відбулося. А ось тим підприємствам, які не мають ТЗ, вважаємо, звітувати не потрібно.

20.12.2015 р. — неділя. Можливість перенесення граничного строку подання Відомості не передбачена. Тому її потрібно подати не пізніше 18 грудня.

Важливий нюанс: військово-транспортний обов’язок є складником мобілізаційної підготовки та мобілізації в державі (п. 6 Положення № 1921). Отже, неподання інформації про ТЗ буде класифіковано як порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

За таке порушення посадовим особам загрожує адмінштраф за ст. 2101 КпАП у розмірі від 510 до 1700 грн. При повторному протягом року порушенні — від 1700 до 5100 грн.

Порада: якщо на підприємство телефонують з військкомату, запитуйте, яку саме форму та в які строки подати, а також що в ній вказати. Бажано запитати П. І. Б. того, хто телефонує, і довідатися назву документа, який вказує на необхідність подання такої звітності.

y.klyzhenko@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться